Domowa aromaterapia. Naturalny sposób na piękny zapach i zdrowie

Choć istnieją różne teorie mówiące o tym, który ze zmysłów jest najważniejszy, nie ulega wątpliwości, że węch jest jednym z najbardziej pierwotnych. Czy wiesz, że człowiek nieświadomie wykorzystuje go już tuż po urodzeniu? To właśnie zapach pomaga dziecku rozpoznać mamę i wspomaga inicjowanie odruchów, m.in. ssania.

Nic więc dziwnego, że stosowanie aromaterapii jest tak skuteczne. Jak może Ci pomóc? Od zwyczajnego uprzyjemnienia relaksujących momentów, przez wspieranie profilaktyki i łagodzenie objawów wielu chorób.

Olejki do aromaterapii kryją w sobie skondensowane wyciągi z naturalnych roślinnych surowców – kwiatów, łodyg, liści lub kłączy. Nie myl ich z olejkami zapachowymi! Te są syntetyczne i nie posiadają żadnych szczególnych właściwości.

Aromaterapia w domu to przyjemny i łatwy sposób na korzystanie z dobroczynnych właściwości olejków eterycznych. Warto wiedzieć, czym charakteryzują się poszczególne zapachy i jak prawidłowo z nich korzystać.


Pumilen

Maść rozgrzewająca do nacierania i inhalacji.

Maść roślina
reklama

Dyfuzor do aromaterapii. Jaki aromatyzer wybrać?

Na rynku jest dostępnych wiele rozmaitych urządzeń do aromaterapii. Wybór zależy od tego, jaki efekt chcesz uzyskać.

Najpopularniejszym jest dyfuzor do aromaterapii. Jego działanie opiera się na równomiernym wypełnianiu zapachem całego pomieszczenia. Zwróć jednak uwagę na informacje od producenta! Działanie wielu dyfuzorów opiera się o technologię ultradźwięków, których używanie może być niewskazane, jeśli jesteś właścicielem zwierząt domowych.

Jeśli jednak chcesz spróbować aromaterapii z wykorzystaniem dyfuzora, ale nie możesz korzystać z ultradźwiękowego, wypróbuj taki, który działa na zasadzie nebulizacji. Co to takiego? Urządzenie za pomocą dyszy rozbija olejek na drobne cząsteczki i po uwolnieniu trafia on do powietrza w postaci mgiełki. Dyfuzory nebulizujące nie są jednak tak popularne i trudniej jest je dostać. Są też stosunkowe drogie i głośne.

Kominek do aromaterapii

Wśród urządzeń do domowej aromaterapii bardzo popularne są także kominki. Ich działanie jest zależne od ciepła, które powstaje za pomocą zapalonej świecy. W przypadku tego typu urządzenia próg bezpieczeństwa jest znacznie wyższy, ale jego skuteczność i zasięg zapachu nie są tak duże.

Z właściwości olejków do aromaterapii możesz korzystać też podczas domowej inhalacji, kąpieli lub masażu.

Aromaterapia

Olejki do aromaterapii. Naturalne zapachy

Olejki do aromaterapii mają najróżniejsze właściwości, a spektrum ich wykorzystania jest naprawdę szerokie. Przygotowałam zestawienie najbardziej interesujących i (moim zdaniem) wartych uwagi zapachów.

Pobudzający olejek cytrynowy

Olejek cytrynowy ma działanie odświeżające i pobudzające. Rozbudzi Cię, gdy potrzebujesz energii, dopada Cię senność i zmęczenie. Jest polecany szczególnie w okresie jesienno-zimowym ze względu na właściwości antybakteryjne.

Olejek eukaliptusowy na infekcje

Olejek eukaliptusowy ma działanie przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne. Jest pomocny w stanach przeziębienia i grypy, szczególnie jeśli doskwiera Ci katar i zatkane zatoki.


Nebu Dose Plus

Roztwór do inhalacji, zmniejsza mokry kaszel i gęsty katar. Udrożnia i nawilża.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: NEBU-dose PLUS. ZASTOSOWANIE: Wskazany w terapii inhalacyjnej w celu ułatwienia ruchu wydzielinie w drogach oddechowych, aby poprawić komfort oddychania. Zalecany dla pacjentów cierpiących na zapalenie oskrzelików, ostre zapalenie oskrzeli, mukowiscydozę oraz przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP). PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: Unolab Manufacturing S.l.
reklama

Łagodzący skurcze olejek z bergamotki

Olejek z bergamotki działa rozkurczowo, dlatego jest polecany dla kobiet, które przechodzą bolesne miesiączki. Co więcej, uważa się go także za afrodyzjak, dlatego 1-2 krople dodane do balsamu do ciała lub rozpylone na ubraniu są dobrym pomysłem przed randką.

Olejek pomarańczowy na stres

Olejek pomarańczowy wykazuje działanie antystresowe. Pobudza do działania, wzmaga skupienie. Świetnie sprawdza się także jako element domowego SPA – jego przyjemnie słodki zapach jest doskonale otulający i relaksujący.

Olejek lawendowy na problemy ze snem

Olejek lawendowy jest prawdopodobnie najpopularniejszym w aromaterapii. Jego zapach pomoże Ci się wyciszyć, uspokoić emocje i zasnąć, jeśli zmagasz się z bezsennością. Lawenda podnosi na duchu, jest polecana wspomagająco dla osób leczących depresję.

Odstraszający komary olejek cynamonowy

Olejek cynamonowy fantastycznie odstrasza komary, dlatego świetnie sprawdzi się w każdym domu latem, gdy przyjemnie jest otworzyć okna w ciepły wieczór. Co więcej, doskonale sprawdza się w leczeniu trądziku czy wyciszaniu stanów zapalnych na skórze.

Miętowy olejek na ból głowy

Olejek z mięty pieprzowej jest polecany dla osób borykających się z bólami głowy. Ma także działanie bakteriobójcze i przeciwzakaźne, łagodzi objawy przeziębienia, czy infekcje górnych dróg oddechowych.

Aromaterapia

Czy aromaterapia jest zdrowa?

Aromaterapia jest formą medycyny alternatywnej. Nie może być zatem stosowana jako jedyny czy główny sposób leczenia chorób i innych dolegliwości, ale z całą pewnością jest wartościowym elementem wspomagającym. O ile tylko wykorzystywane do tej praktyki olejki są naturalne, pozbawione sztucznych dodatków (muszą być to czyste olejki eteryczne) aromaterapia jest bezpieczna i nie wiąże się z żadnym ryzykiem.