Bielizna menstruacyjna – jak działa?

Bielizna menstruacyjna to specjalne majtki przeznaczone do noszenia w trakcie miesiączki. W założeniu to proekologiczny produkt, który ma całkowicie zastąpić podpaski, tampony i inne jednorazowe środki higieniczne wykorzystywane przez kobiety podczas krwawienia. Ale jak to właściwie działa? 

Otóż majtki na menstruacje stworzone są z kilku warstw. 

  • Pierwsza (dotykająca skóry) to materiał, który pochłania i odprowadza wilgoć, ale z zewnątrz pozostaje suchy, dzięki czemu skóra nie ma bezpośredniego kontaktu z krwią. 
  • Środkowa warstwa wchłania krew menstruacyjną. Jej właściwości można porównać do zwykłej podpaski. 
  • Ostatnią warstwą jest nieprzemakalna powłoka, chroniąca ubranie przed zabrudzeniem i przemoczeniem. 

Kobiety, które pierwszy raz spotykają się z nazwą „bielizna menstruacyjna” mają w głowie babcine majtki lub coś w rodzaju pieluchy dla dzieci. Nic podobnego! Taka bielizna z wyglądu prawie niczym nie różni się od zwykłych majtek. 

Bielizna menstruacyjna

Czy wszystkie majtki menstruacyjne działają tak samo?

To, jak wygląda bielizna menstruacyjna, jak działa i jakie ma właściwości zależy od producenta. Niektóre majtki składają się z dodatkowych warstw, zapewniających jeszcze większą skuteczność. Inne wyposażone są na przykład w materiał antybakteryjny. 

Obecnie produkty tego typu cieszą się coraz większą popularnością. Stąd też na rynku pojawia się ich coraz więcej, dzięki czemu kobiety mają szeroki wybór.


Ectifem żel

Zalecany do leczenia pierwszych objawów dyskomfortu pochwy.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: Ectifem żel. ZASTOSOWANIE: Wspomaganie procesu regeneracji podrażnionej błony śluzowej pochwy, łagodzenie objawów atrofii pochwy, tj. pieczenie i swędzenie, redukcja podrażnień śluzówki pochwy. PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: bitop AG
reklama

Jak używać bielizny menstruacyjnej?  

Producenci bielizny menstruacyjnej w opisie swoich produktów zwykle informują, jaka jest ich chłonność. Najczęściej można spotkać się z informacją, że bielizna zastąpi aż 4 tampony. To znaczy, że można jej używać nawet przez kilkanaście godzin, czyli praktycznie cały dzień. 

Jednak w rzeczywistości wygląda to trochę inaczej, ponieważ każda kobieta miesiączkuje w inny sposób. Przy bardzo obfitych krwawieniach majtki mogą nie wystarczyć na kilkanaście godzin. Jeśli martwisz się pierwszym użyciem, spróbuj taką bieliznę najpierw zastosować w dni delikatnego krwawienia np. pod koniec okresu. 

Niektóre kobiety wykorzystują bieliznę menstruacyjną nie jako alternatywę dla innych środków higienicznych, lecz jako dodatkową ochronę np. gdy aplikują tampon i wychodzą z domu na cały dzień. 

Po każdym użyciu majtki menstruacyjne należy oczywiście wyprać, ale o tym za chwilę. 

Czy bielizna menstruacyjna jest bezpieczna?

Niektóre kobiety są negatywnie nastawione do majtek menstruacyjnych. Poddają w wątpliwość higieniczność i bezpieczeństwo tego typu bielizny. Ale przecież podpaski działają na podobnej zasadzie. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że bielizna menstruacyjna ma przewagę, ponieważ krew odprowadzana przez pierwszą warstwę materiału nie dotyka skóry. Jeśli zainwestujesz w majtki z powłoką antybakteryjną, masz jeszcze większą pewność, że nic Ci nie grozi. 

Bielizna menstruacyjna

Majtki menstruacyjne – opinie lekarzy

Nadal nie jesteś przekonana co do bezpieczeństwa majtek menstruacyjnych? Opinie lekarzy wiele wyjaśniają. Ginekolodzy twierdzą [1], że bielizna na okres może być w pełni bezpiecznym i skutecznym produktem, pod warunkiem że zostanie wykonana z wysokiej jakości materiałów, przebadanych pod kątem bezpieczeństwa. To oznacza, że majtki z niższej półki lepiej sobie darować, jednak te od sprawdzonej, renomowanej marki są jak najbardziej w porządku.  

Jak dbać o bieliznę menstruacyjną? 

To, jakie właściwości ma bielizna menstruacyjna, jak działa i ile krwi chłonie, zależy od producenta. Jednak od Ciebie zależy, jak długo taki produkt będzie Ci służył. Najczęściej można spotkać się z informacją, że chłonność wielorazowej bielizny menstruacyjnej zmniejsza się dopiero po upływie 2-3 lat. Ale żeby na tak długo utrzymać jej właściwości, trzeba odpowiednio o nią dbać. W jaki sposób? 

Po każdym użyciu bieliznę menstruacyjną musisz oczywiście prać. Najlepiej w pierwszej kolejności włożyć majtki do miski z zimną wodą. Dzięki temu krew odklei się od włókien. Następnie należy wyprać je w pralce w temperaturze 30-40 stopni. Pamiętaj jednak, aby używać wyłącznie delikatnych detergentów, bez środków zmiękczających. 

Po praniu bielizna menstruacyjna powinna sama wyschnąć. Nie należy używać suszarki bębnowej. 


Uromycin

Dla zdrowia układu moczowego. Miliard bakterii probiotycznych w każdej kapsułce, ekstrakt z owoców żurawiny i witamina C.

Suplement diety
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
reklama

Ile par majtek menstruacyjnych potrzebujesz?

Jeśli nie chcesz codziennie przez cały okres prać majtek, a następnie czekać, aż się wysuszą, powinnaś zaopatrzyć się w co najmniej 3-4 pary. Niektóre kobiety decydują się nawet na zakup tylu par, aby starczyło na każdy dzień miesiączki.  

Zalety i wady bielizny menstruacyjnej

Największą zaletą bielizny menstruacyjnej jest to, że kupujesz ją raz i przez najbliższe kilka lat nie musisz martwić się o tampony, podpaski czy inne jednorazowe środki higienicznie. Takie rozwiązanie to w dłuższej perspektywie oszczędność pieniędzy. 

Oprócz tego robisz coś dobrego dla planety, ponieważ nie wyrzucasz na śmietnik kilkunastu tysięcy tamponów czy podpasek rocznie. Nie można też zapominać o wygodzie i poczuciu bezpieczeństwa. 

A co z wadami? Nie ma ich wiele. Największym minusem jest to, że musisz jednorazowo stosunkowo dużo zainwestować – w porównaniu do np. opakowania tamponów. 

Nie można jednak jednoznacznie stwierdzić, że majtki menstruacyjne są lepsze od innych produktów i każda kobieta powinna z nich korzystać. Trzeba wziąć pod uwagę indywidualne preferencje. Niektórym osobom takie rozwiązanie może w ogóle nie przypaść do gustu. Podobnie jest przecież z tamponami i kubeczkami menstruacyjnymi. Jeśli sama nie spróbujesz, nie dowiesz się, czy jest to coś dla Ciebie.  

Bielizna menstruacyjna

Jak wybrać bieliznę menstruacyjną?

Wiesz już, czym jest bielizna menstruacyjna, jak działa i czy jest bezpieczna. No ale co dalej? Jakie majtki wybrać? Przed zakupem zwróć uwagę przede wszystkim na: 

  • Jakość i wykorzystane materiały. Materiał musi być wysokiej jakości i po prostu skutecznie wchłaniać oraz zatrzymywać wilgoć. Warto też wybierać wśród majtek wykonanych z materiałów antybakteryjnych. Najlepiej wybrać produkt od sprawdzonej i cieszącej się dobrymi opiniami marki.  
  • Chłonność.Im obfitsze krwawienie, tym większą chłonność musi mieć bielizna. Taką informację znajdziesz w opisie produktu. 
  • Rozmiar. Tak jak w przypadku zwykłej bielizny, tak i tu musisz zwrócić uwagę na rozmiar. Za duże majtki będą nieskuteczne i może dojść do przeciekania krwi na zewnątrz, z kolei zbyt małe spowodują dyskomfort. 
  • Krój. Na koniec kwestia nieco mniej istotna, ale warto zwrócić na nią uwagę. Wybierz majki, które odpowiadają Ci pod względem kroju. Dzięki temu będziesz czuła się w nich komfortowo!  

Ile kosztuje bielizna menstruacyjna? 

Obecnie rynek bielizny menstruacyjnej jest mocno rozbudowany. Można znaleźć produkty w przedziale od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Tych z najniższej półki lepiej nie brać pod uwagę. Rekomendowane produkty to te z ceną od 100 zł w górę. 


[1] https://www.verywellhealth.com/best-period-panties-4177091