Ból gardła – skąd się bierze?
Każdy ból gardła spowodowany jest stanem zapalnym błony śluzowej, która je wyściela. Jakie mogą być przyczyny takiego zapalenia?
Spray wspomagający leczenie stanów zapalnych gardła, spowodowanych przez infekcje bakteryjne i wirusowe. Łagodzi ból i podrażnienie.
Ból gardła przy infekcjach
Zazwyczaj to infekcje wirusowe, ale zdarzają się też bakteryjne czy grzybicze. Ból może też pojawić się przy katarze czy zapaleniu zatok, zwłaszcza jeśli po gardle spływa wydzielina.
Zapalenie towarzyszące infekcji objawia się ostrym bólem gardła przy przełykaniu śliny, zaczerwienieniem i opuchlizną. Zazwyczaj towarzyszą mu też inne objawy, o których przeczytasz za chwilę.
Podrażnienie błony śluzowej gardła
Również w takim przypadku może pojawić się ból gardła przy przełykaniu, mimo że nie rozwija się żadna infekcja. Oprócz tego gardło często drapie, kłuje, pojawia się też chrypka, ale nie ma żadnych ogólnych objawów.
Skąd się bierze takie podrażnienie?
Gardło może ucierpieć od zbyt suchego powietrza, klimatyzacji czy nadwyrężenia spowodowanego pracą głosem (nauczyciele czy śpiewacy mogą coś o tym wiedzieć). Podrażnia także dym tytoniowy – i to zarówno aktywnych, jak i biernych palaczy.
Bóle gardła mogą towarzyszyć też refluksowi żołądkowo-przełykowemu, kiedy cofająca się kwaśna treść żołądka drażni błonę śluzową krtani.
Pastylki do ssania polecane przy dolegliwościach związanych z podrażnieniem błony śluzowej gardła, jak chrypka czy pieczenie.
Ból gardła przy alergii
Zanim powietrze trafi do gardła, przechodzi przez nos, gdzie zostaje oczyszczone i nawilżone. Wraz z powietrzem do organizmu dostają się alergeny, o czym świadczy zatkany nos. Zaczynasz przez to więcej oddychać ustami i w ten sposób pozbawiasz się wstępnej filtracji. Twoje gardło jest więc narażone na kontakt z suchym, drażniącym powietrzem, pełnym alergenów, które również tam mogą wywołać reakcję alergiczną.
Ból gardła – infekcja wirusowa czy bakteryjna?
U dorosłych za 70-85% zakażeń odpowiadają wirusy, najczęściej rinowirusy, koronawirusy i adenowirusy. Pozostałe to infekcje bakteryjne (najczęściej u dzieci do 15. roku życia) lub grzybicze.
Jak rozpoznać rodzaj infekcji? Po objawach towarzyszących
Zakażenie wirusem przebiega zazwyczaj z wieloma objawami towarzyszącymi. Oprócz bólu gardła pojawiają się katar, kaszel, ból mięśni, a nawet biegunka. Temperatura ciała może być podwyższona, ale najczęściej nie przekracza 38॰C. Takie objawy nie wymagają antybiotyku – jest on nieskuteczny na wirusy.
Infekcja bakteryjna ma nagły, intensywny początek. Zazwyczaj nie pojawia się katar ani kaszel, za to gorączka rośnie powyżej 38॰C. Mogą towarzyszyć jej też nudności i wymioty. Ból gardła przy przełykaniu jest ostry, czasem pojawia się też nalot na migdałkach i powiększone węzły chłonne. Takie objawy wymagają wizyty u lekarza, który oceni stan i dopasuje leczenie.
DICLOSTIM to lek bez recepty w postaci roztworu do płukania jamy ustnej i gardła. Substancją aktywną DICLOSTIMU jest diklofenak sodowy będący niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym (NLPZ). Podczas stosowania miejscowego w stanach zapalnych błony śluzowej jamy ustnej i gardła diklofenak wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne.
Co na bolące gardło? Dobierz preparat do przyczyny
Przy infekcji dobrze sprawdzają się tabletki na ból gardła z chlorheksydyną i benzokainą. Chlorheksydyna działa bakteriobójczo lub bakteriostatycznie, a oprócz tego zwalcza niektóre wirusy i grzyby. Zadaniem benzokainy jest znieczulanie bolącego gardła. Tabletki do ssania możesz połączyć z syropem na ból gardła na bazie porostu islandzkiego. Działa on intensywnie nawilżająco, łagodząc tym samym suchy kaszel i chrypkę.
Ostatnio dużą popularność w zwalczaniu drobnoustrojów zyskuje srebro. Masz do wyboru spraye i tabletki na ból gardła zawierające koloid srebra.
Co na silny ból gardła i opuchliznę? Wybierz preparat przeciwzapalny na bazie diklofenaku. Możesz go dostać w aptece w postaci płynu do płukania jamy ustnej i gardła.
Sprawdzone sposoby na ból gardła wywołane alergią to preparaty nawilżające (jak przy podrażnieniu), a także ektoina w postaci tabletek do ssania i sprayów. Chroni ona błony śluzowe przed alergenami i łagodzi stany zapalne.
Spray do gardła z ektoiną, wspomaga leczenie stanów zapalnych gardła wywołanych przez infekcje bakteryjne i wirusowe.
Co na ból gardła w ciąży?
Niestety w ciąży ilość preparatów, które można stosować na bolące gardło, jest ograniczona. Bezpieczne są te na bazie porostu islandzkiego, srebra oraz ektoiny.
Domowe sposoby na ból gardła
Gotowe preparaty możesz połączyć ze stosowaniem domowych sposobów na ból gardła. Bardzo ważne jest nawilżanie powietrza – w sezonie grzewczym wystarczy położyć zmoczony ręcznik na kaloryferze.
Innym sposobem na ból gardła są płukanki. Możesz wykorzystać zioła, takie jak szałwia czy rumianek, albo wodę z solą. Proporcje to 0,5 łyżeczki na szklankę wody. Gardło płucz 3-4 razy dziennie.
Pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu – pij ciepłe, ale nie gorące napoje, żeby dodatkowo nie podrażnić gardła. Dobrze sprawdzi się też mleko z miodem, który od dawna znany jest ze swoich właściwości odkażających, nawilżających i łagodzących. Co ważne, nie gotuj takiej mikstury. Miód w temperaturze powyżej 40॰C traci swoje właściwości.
Wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego. Zawiera Miód Manuka uzyskiwany z nektaru krzewów manuka w Nowej Zelandii.
Domowym sposobem na ból gardła, ale także na inne objawy infekcji, jest czosnek. Zawarte w nim substancje aktywne są zabójcze dla bakterii, wirusów i grzybów.
Wiesz już, co na bolące gardło sprawdza się najlepiej. Jednak czasami nawet tak pospolity objaw bywa niebezpieczny. Skonsultuj się z lekarzem, jeśli:
- ból gardła jest ostry, przewlekły, jednostronny i towarzyszy mu trudność w przełykaniu,
- dodatkowe objawy wskazują na infekcję bakteryjną.
Pastylki wspomagające leczenie stanów zapalnych gardła spowodowanych przez infekcje bakteryjne i wirusowe.
Źródła:
- Kalicki, B., Milart, J., Wachnicka‑Bąk, A., Placzyńska, M., & Jung, A. (2012). Ból gardła–kiedy leczenie objawowe jest wystarczające?. Pediatria i Medycyna Rodzinna, 2(8), 107-110
- Ostre zapalenie gardła i migdałków. Medycyna Praktyczna | https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.3.3.
- Gowin, E., & Horst-Sikorska, W. Leczenie zapalenia gardła bez antybiotyku–czy to możliwe? Treatment of pharyngitis without antibiotics–is this possible?
- Czajkowski, M., Czajkowska, K., Sokołowska-Wojdyło, M., Matuszewski, M., Połom, W., & Nowicki, R. (2017). Miód manuka i jego zastosowanie w medycynie. Farmacja Współczesna, 10, 36-41
- Bownik, A., & Stępniewska, Z. (2016). Ectoine as a promising protective agent in humans and animals. Archives of Industrial Hygiene and Toxicology, 67(4), 260–265.