Problem z aktywnością zaczyna się już w szkole, kiedy wiele dziewczyn z powodu miesiączki rezygnuje z lekcji. Według badań co druga dziewczyna nieregularnie uczęszcza na lekcje wychowania fizycznego przez miesiączkę. Zachowania zdrowotne, w tym aktywność ruchowa kształtują się od młodego wieku, dlatego od najmłodszych lat powinno się obalać różne mity na temat ćwiczeń i aktywności.
Jakie ćwiczenia wybrać w czasie miesiączki?
Jeżeli w trakcie miesiączki kobieta cieszy się dobrym samopoczuciem oraz nie występują obfite krwawienia, nie ma medycznych przeciwwskazań do zaprzestania treningów. Jeżeli jest taka potrzeba, można zmodyfikować dotychczasowe ćwiczenia, zrezygnować z tych aktywności, które np. w dużym stopniu angażują mięśnie brzucha. W tym okresie można bardziej skupić się na ćwiczeniach oddechowych, relaksacyjnych lub wykorzystać czas na utrzymanie formy.
Wielu fizjoterapeutów rekomenduje aktywność fizyczną jako skuteczny środek przeciwbólowy. Nawet lekkie ćwiczenia lub spacer powodują rozluźnienie napiętych mięśni, dotlenienie organizmu oraz produkcję endorfin – naturalnych hormonów, które redukują odczuwanie bólu. Kobieta sama powinna zdecydować, czy czuje się na siłach i czy chce w tych dniach ćwiczyć. Najważniejsze, żeby dopasować trening do swoich możliwości, ponieważ każdy organizm inaczej reaguje.
Kiedy nie można ćwiczyć?
Ból brzucha oraz inne dolegliwości takie jak nudności, wymioty, zmęczenie i zawroty głowy to najczęstsze objawy zespołu bolesnego miesiączkowania. Dolegliwości te mogą powodować złe samopoczucie, problem z wykonywaniem czynności zawodowych i aktywności fizycznej. W takim wypadku należy bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć zdrowotne przyczyny intensywnego bólu lub omdleń, jeżeli takie się zdarzają. Wbrew uznanym regułom, nie jest to tzw. kobieca natura. W przypadku, kiedy ból jest bardzo intensywny, można poszukać pomocy u fizjoterapeuty uroginekologicznego, który dysponuje szeregiem technik o działaniu przeciwbólowym.
Wysiłek fizyczny w trakcie miesiączki nie jest przeciwwskazaniem, a wręcz przeciwnie – jest zalecany, ponieważ poprawia samopoczucie i działa przeciwbólowo. Należy pamiętać, że już od młodego wieku powinno się zachęcać dziewczęta do aktywności w trakcie miesiączki, ponieważ przynosi to dobre nawyki w przyszłości. W czasie miesiączki można zmodyfikować ćwiczenia, a obciążenie dobrać do swoich możliwości. Warto pamiętać, że ćwiczenia w tym czasie nie są obligatoryjne, ale jeżeli chcemy je praktykować, najpierw należy skonsultować się z lekarzem.
Źródła:
1. Pilewska-Kozak, Anna B., et al. „Aktywność fizyczna dziewcząt w okresie dojrzewania”. Journal of Education, Health and Sport 5.9 (2015).
2. Wojtyła-Buciora, Paulina, and Jerzy T. Marcinkowski. „Aktywność fizyczna w opinii młodzieży licealnej i ich rodziców”. Problemy Higieny i Epidemiologii 91.4 (2010): 644-649.