Objawy depresji. Po czym ją rozpoznać?

Depresja to choroba charakteryzująca się trwałym przygnębieniem, zniechęceniem, apatią – często nieadekwatnymi do sytuacji.

Osoba w depresji jest pogrążona w smutku, który nie pojawia się od czasu do czasu, lecz trwa długo (wiele dni, miesięcy) i w sposób niekorzystny wpływa na funkcjonowanie jednostki, dezorganizując jej codzienne życie. Często osoby, które chorują na depresję, mówią o wszechogarniającej pustce, o poczuciu, że w ich świecie niczego i nikogo już nie ma.

Pojawiają się znaczne zmiany w myśleniu – tzw. triada depresyjna: negatywne, automatyczne myśli o sobie np. „jestem beznadziejny”, „do niczego się nie nadaję”, o świecie i ludziach – „nikt mnie nie potrzebuje”, „świat jest strasznym miejscem”, negatywne widzenie przyszłości „nic się nigdy nie zmieni na lepsze”, „nic mnie dobrego nie czeka”.

W depresji pojawiają się też objawy w zakresie motywacji – występuje poczucie niemocy, zniechęcenia, osoba nie podejmuje codziennych aktywności – nie tylko wycofuje się z pracy, kontaktów towarzyskich, ale nie ma sił do wykonania prostych czynności higienicznych czy przygotowania posiłku.

W depresji można też zaobserwować objawy związane ze sferą fizjologiczną – zmiany w rytmie dobowym – wczesne wybudzanie, bezsenność, rzadziej nadmierną senność. Zazwyczaj też zmniejsza się apetyt, może pojawić się niechęć do przyjmowania posiłków.

Depresja to nie chandra ani „wymysł” XXI wieku. Czym jest?

Depresja to choroba. Nie wymysł, lenistwo, ani chwilowe obniżenie nastroju. Osoba doświadczająca objawów depresji zmaga się między innymi z obezwładniającym smutkiem, anhedonią – która powoduje, że nic jej nie cieszy, nie ma motywacji do działania. Depresja jest związana z zaburzeniami neuroprzekaźników w mózgu, które m.in. regulują nasz nastrój oraz napęd do działania.

Zachorować na depresję może każdy – bez względu na status społeczny, wiek czy wykonywane obowiązki. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o to, co wywołuje depresję. Prawdopodobnie jest to kumulacja różnych czynników: genetycznych, fizjologicznych, psychospołecznych. Do wystąpienia depresji może się przyczynić doświadczanie przewlekłego stresu oraz nagły kryzys psychiczny np. związany ze stratą bliskiej osoby.


Miorestin

Wspiera utrzymanie prawidłowej pracy mięśni i funkcjonowanie układu nerwowego.


Jak zdiagnozować depresję? Test na depresję

Rozpoznaniem depresji zajmuje się lekarz psychiatra, który stawia diagnozę w trakcie zbierania wywiadu klinicznego, w rozmowie z pacjentem oraz w trakcie obserwacji na wizycie. Chorobę może również rozpoznać psycholog lub psychoterapeuta, wykonując podobny wywiad psychologiczny.

Istnieją testy, które z określonym prawdopodobieństwem mogą sugerować doświadczanie objawów depresyjnych, np. Skala depresji Becka, która jest testem przesiewowym. Jeśli jego wynik sugeruje nam depresję, należy zgłosić się do lekarza psychiatry lub psychologa w celu potwierdzenia rozpoznania oraz wdrożenia odpowiedniego leczenia. Innym testem, który mierzy natężenie stresu, lęku i depresji jest test psychologiczny DASS 21, który składa się z 21 pytań i również jego wynik powinien być skonsultowany ze specjalistą psychiatrą lub psychologiem.

Depresja

Lek na depresję. Jak leczy się depresję?

Warto wiedzieć, że współcześnie istnieją skuteczne sposoby walki z depresją. Pierwszym krokiem jest zauważenie, że dzieje się z nami coś niedobrego, rozpoznanie objawów u siebie lub bliskiej osoby. Drugim jest udanie się po pomoc do psychiatry, który może zdiagnozować depresję oraz zaproponować skuteczne leczenie. Farmakoterapia i psychoterapia to metody wykorzystywane do leczenia depresji.

Współcześnie leki na depresje, które stosuje się w farmakoterapii to najczęściej selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (ang. Slective Serotonin Reuptake Inhibitors – SSRI), kolejną grupą leków, które są często wykorzystywane to selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny (ang. Serotonin Norepinephrine Reuptake Inhibitors – SNRI).  Są to bezpieczne leki, które stosuje się pod kontrolą lekarza psychiatry, w odpowiednim dawkowaniu i przez ustalony czas. Nie należy samodzielnie odstawiać leków, ponieważ może to spowodować nasilenie objawów lub nawrót choroby.

W leczeniu depresji odgrywa też dużą rolę psychoterapia, która nie tylko pomaga zweryfikować potencjalne przyczyny psychologiczne pogorszenia nastroju, ale również wspiera w wypracowaniu bardziej wspierającego stylu myślenia i radzenia sobie ze stresem oraz trudnymi sytuacjami. Polecanymi nurtami psychoterapii do leczenia depresji jest terapia poznawczo-behawioralna oraz terapia interpersonalna.

Czy mam depresję? Gdzie szukać pomocy?

W sytuacji, kiedy zauważmy u siebie niepokojące objawy, pojawi nam się niechęć do życia, poczucie bezsensu, apatia, wycofanie z ważnych aspektów życia, warto szukać pomocy. Należy zgłosić się do psychiatry, do którego można udać się na NFZ bez skierowania lub poszukać placówki, która oferuje prywatne konsultacje psychiatryczne. Dobrym pomysłem będzie skorzystanie z konsultacji z psychologiem lub psychoterapeutą, którzy zweryfikują objawy i w razie konieczności pokierują do lekarza psychiatry w celu uzyskania drugiej opinii i jeśli będzie wymagała tego sytuacja – wdrożenia leczenia farmakologicznego. Do psychologa i psychoterapeuty na NFZ należy uzyskać skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu.

W sytuacji myśli samobójczych lub obawy o czyjeś zdrowie i życie można zgłosić się na Izbę Przyjęć najbliższego szpitala psychiatrycznego, lub szpitala ogólnego. W sytuacjach interwencyjnych wsparcia psychologicznego bezpłatnie udzielają Ośrodki Interwencji Kryzysowej.


Cogninerv

Wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego.


Jak pomóc osobie z depresją?

Osoba z depresją potrzebuje wsparcia społecznego, bliskości oraz towarzystwa. Jednocześnie chorujący na depresje nie będzie się zachowywał tak, jak wcześniej, nie będzie wdzięczny, ani zaangażowany w rozmowę czy aktywności, ponieważ właśnie tak działa depresja – pozbawia człowieka chęci i siły do podtrzymywania relacji.

Warto pokazywać gestami, obecnością oraz wspierającym słowem troskę o bliską osobę. Kiedy zauważymy niepokojące objawy, warto zachęcać przyjaciela lub krewnego do szukania pomocy. Unikajmy pustego pocieszania w stylu „wszystko będzie dobrze”, „zaraz Ci przejdzie”, „weź się w garść”. Raczej postawmy na szczere komunikaty, które płyną prosto z serca „Jestem przy Tobie, zrobię Ci herbatę/obiad/zakupy”, „Możesz na mnie liczyć, będę do Ciebie dzwonić/przychodzić raz w tygodniu”, „Wierzę, że leczenie pomoże Ci wyzdrowieć”.

Bycie obok, wspieranie i towarzyszenie choremu z depresją to wymagające zadanie, dlatego warto w takiej sytuacji zatroszczyć się też o siebie i zadbać o swoje potrzeby.


Źródła:

  • Hammen C. Depresja. GWP, Gdańsk, 2006
  • Kowalczuk K, Krajewska-Kułak E., Cybulski M. Wybrane choroby cywilizacyjne XXI wieku. Tom II, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Wydział Nauk o Zdrowiu, Białystok, 2006
  • Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób ICD-10
  • Nowy raport NFZ: Depresja https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/nowy-raport-nfz-depresja,7593.html (dostęp 14.02.2023)
  • Samochowiec J. i in. Leczenie farmakologiczne epizodu depresji i zaburzeń depresyjnych nawracających – wytyczne Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego i Konsultanta Krajowego ds. Psychiatrii Dorosłych, Psychiatria Polska, 2021; 55(2), 235-259