Hipertoniczny spray do nosa z ektoiną. Łagodzi stany zapalne podrażnionej śluzówki nosa i zatok, udrażnia i nawilża. Nie wywołuje efektu przyzwyczajenia.
Jakie są przyczyny kataru?
Przyczyn kataru może być wiele. Najbardziej typowa to oczywiście infekcja bakteryjna lub wirusowa, choć w tym przypadku katar zwykle będzie tylko jednym z objawów. Równie często pojawiający się problem to alergie. Szczególnie często dotykają one dzieci, ale nie tylko. Coraz więcej osób dorosłych cierpi z powodu uczuleń wziewnych lub pokarmowych. Mówimy wówczas o katarze siennym, alergicznym nieżycie nosa.
Wydzielina z nosa bywa też objawem kontaktu z substancjami drażniącymi, jak skoncentrowane detergenty lub dym papierosowy. W zależności od przyczyny katar może utrzymywać się przez całą dobę lub pojawiać się okresowo. Inaczej będzie też wyglądała walka z „cieknącym nosem”.
Przy alergicznym nieżycie nosa zaleca się ograniczenie ekspozycji na czynnik wywołujący reakcję organizmu oraz stosowanie leków antyhistaminowych. Pomocne mogą okazać się preparaty z ektoiną. Z kolei w walce z typowym katarem infekcyjnym pomagają przede wszystkim: odpoczynek, unikanie wychładzania organizmu oraz doraźne stosowanie leków z grupy NLPZ1. Wsparciem w domowym zaciszu – bez chemii i leków – mogą być inhalacje (nebulizacje) izotonicznym (sól fizjologiczna) lub hipertonicznym roztworem chlorku sodu (NaCl).
Jak pozbyć się kataru?
Katar wywołany chorobą utrzymuje się zwykle tak długo, jak u chorego występują jej objawy. W przypadku alergicznego nieżytu nosa potrafi on trwać nawet wiele miesięcy, jeżeli pacjent ma stały kontakt z alergenem, którym może być np. sierść zwierząt domowych. W tym drugim przypadku mówi się o tzw. przewlekłym nieżycie nosa.
Kataru można usiłować się pozbyć na wiele sposobów. Obok preparatów bez recepty dostępnych w aptece dużą popularnością cieszą się domowe sposoby na katar. Które z nich sprawdzą się najlepiej i kiedy warto po nie sięgnąć?
Nebulizacja sposobem na katar
Nebulizacja to zabieg przeprowadzany przy użyciu inhalatora wyposażonego w nebulizator. Takie urządzenie, które pozwala na rozbicie roztworu na mikroskopijne cząsteczki tworzące mgiełkę, a później na dotarcie w głąb układu oddechowego. Wyróżnia się szereg rodzajów nebulizatorów, w tym tłokowe (pneumatyczne, kompresorowe), membranowo-siateczkowe czy ultradźwiękowe. Jaki wybrać? Sprawdź w tym artykule na Zdrowych Rozwiązaniach: Inhalator: jaki wybrać? Podpowiadamy! Rodzaje i typy inhalatorów. Nebulizacja dzieci i dorosłych.
Należy pamiętać, że w nebulizatorze można umieszczać wyłącznie preparaty stworzone specjalnie z myślą o takim rodzaju aplikacji. To bardzo ważne, ponieważ trafiają one bezpośrednio do płuc. W leczeniu kataru przy pomocy nebulizacji mogą pomóc takie produkty, jak połączenie chlorku sodu z N-acetylocysteiną, ektoiną czy kwasem hialuronowym.
Rozrzedza gęsty i lepki śluz dzięki fizycznemu i mechanicznemu działaniu zawartych w nim składników. Do zakraplania i nebulizacji, z N-acetylocysteiną i hipertonicznym roztwor...
Domowe sposoby na katar
Domowe sposoby na katar obejmują stosowanie inhalacji (nebulizacji) solą fizjologiczną lub hipertonicznym roztworem chlorku sodu (NaCl) z dodatkiem N-acetylocysteina, ektoiny lub kwasu hialuronowego.
Dobrym rozwiązaniem, które można bezpieczne stosować nawet u dzieci, jest wpuszczanie do nosa roztworu wody morskiej. Najlepiej zabieg wykonywać w pozycji leżącej.
Spray do nosa – woda morska z ektoiną w formie delikatnej mgiełki. Oczyszcza jamę nosową i ułatwia swobodne oddychanie.
Wśród domowych sposobów wymienia się również prozdrowotne działanie czosnku, cebuli i miodu. Przyrządzony w nich syrop należy odstawić w chłodne i ciemne miejsce, wypijając dziennie 3-4 łyżki roztworu. Zawarte w składnikach substancje antyseptyczne, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe skutecznie poradzą sobie z zapchanym nosem w kilka dni. Jeszcze innym pomysłem jest dodawanie do ciepłej herbaty soku z malin lub z czarnego bzu. Wspomagają one leczenie infekcji naturalnymi metodami2.
Leki na katar
Leki na katar mają najczęściej postać kropli, sprayów lub tabletek. Typowym przykładem preparatu dostępnego w aptece jest ksylometazolina. Powoduje ona zwężenie naczyń krwionośnych, zmniejszenie obrzęku i przekrwienia błony śluzowej oraz redukcję wytwarzania wydzieliny. Tak samo działa oktymetazolina. Problem w tym, że te substancje mogą powodować uzależnienie!
Zaleceniami do stosowania leków na katar są najczęściej: ostre zapalenie błony śluzowej nosa, zapalenie zatok przynosowych lub ucha środkowego.
Choć leki na katar są skuteczne, należy dokładnie zapoznać się z ulotką załączoną do preparatu przed ich przyjęciem, a zwłaszcza z sekcją przeciwwskazań. Część producentów ostrzega również o możliwości wystąpienia zaburzeń funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego. To istotna informacja dla wszystkich kierowców oraz operatorów maszyn.
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że jednym z najskuteczniejszych sposobów walki z katarem chorobowym jest… regularne czyszczenie nosa. W ten sposób efektywnie pozbywamy się z dróg oddechowych patogenów, które mogą doprowadzić do wtórnego zakażenia organizmu3.
Jak pozbyć się kataru w 5 minut? Czy to możliwe?
Leczenie kataru trwa zwykle kilka dni. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy czeka na nas ważna prezentacja lub wystąpienie i trzeba uporać się z dolegliwością szybko? Okazuje się, że związki zawarte w majeranku przyspieszają udrożnienie nosa. W takiej sytuacji doskonale sprawdzi się maść majerankowa, którą należy wetrzeć w przestrzeń nad górną wargą, aby wdychać ulatniające się substancje.
Jeszcze innym sposobem jest zjedzenie ostrych przypraw, jak chili, wasabi lub imbir. Skutecznie rozgrzewają one błony śluzowe i pozwalają pozbyć się kataru w ciągu chwili. Należy zdawać sobie sprawę, że wymienione sposoby działają doraźnie i nie rozwiązują przyczyny cieknącego nosa na dobre.
Źródła:
- Agnihotri NT, McGrath KG. Allergic and nonallergic rhinitis. Allergy Asthma Proc. 2019;40(6):376-379. doi:10.2500/aap.2019.40.4251;
- Hoyte FCL, Nelson HS. Recent advances in allergic rhinitis. F1000Res. 2018;7:F1000 Faculty Rev-1333. Published 2018 Aug 23. doi:10.12688/f1000research.15367.1;
- Siddiqui ZA, Walker A, Pirwani MM, Tahiri M, Syed I. Allergic rhinitis: diagnosis and management. Br J Hosp Med (Lond). 2022;83(2):1-9. doi:10.12968/hmed.2021.0570.