Czy można mieć grypę bez gorączki?
Grypa to choroba wirusowa, która atakuje głównie układ oddechowy. Stosunkowo częste występowanie grypy związane jest z jej wysoką zakażalnością. Wirus grypy najczęściej wnika do organizmu drogą kropelkową – przez nos i usta. Zdarza się również, że do zakażenia dochodzi poprzez kontakt z przedmiotem lub dłonią osoby, na której patogen był przenoszony. Co więcej, może on także przenikać na człowieka ze zwierzęcia, np. świńska grypa lub ptasia grypa.
Podstawowym mechanizmem obronnym uruchamianym przez organizm w odpowiedzi na wirus grypy jest podwyższona temperatura ciała. Pozwala to w pewnym stopniu zahamować namnażanie patogenu. Gorączka u chorych na grypę może niekiedy sięgać nawet 40 stopni, jednak jak się okazuje, istnieją odmiany choroby, w których nie dochodzi do podwyższenia temperatury.
Grypa bez temperatury może pojawić się w wyniku infekcji o niewielkim nasileniu, ale warto mieć na uwadze, że jest to stosunkowo rzadkie zjawisko. Najczęściej dotyczy ono osób starszych, a tradycyjnym objawom choroby mogą towarzyszyć wówczas również zaburzenia świadomości i dezorientacja. Grypa niekiedy bywa mylona z innymi infekcjami grypopodobnymi wywołanymi rhinowirusami, wirusami paragrypy, paramyxowirusami lub adenowirusami. Patogeny te również najczęściej infekują górne drogi oddechowe.
Rodzaje grypy
Istnieją trzy podstawowe rodzaje grypy – typu A, B i C, które są uzależnione od rodzaju wirusa wywołującego chorobę. Różnią się one pomiędzy sobą intensywnością przebiegu zakażenia, objawami, zaraźliwością, a nawet ewentualnymi powikłaniami.
- Grypa typu A – to wirus, który jest obecnie uważany za największe zagrożenie ze względu na umiejętność szybkiej mutacji. Może się nim zarazić nie tylko człowiek, ale również zwierzęta. Ze względu na wysoką zakaźność odmiana patogenu typu A może doprowadzić do wystąpienia epidemii, a nawet pandemii. Wirus ten odpowiada za większość sezonowych infekcji. Jego najczęstsze objawy to: wysoka gorączka, bóle mięśni i głowy, szczypanie oczu, uczucie ogólnego rozbicia, osłabienie, kaszel, katar i ból gardła. Po przechorowaniu mogą pojawiać się powikłania.
- Grypa typu B – to rodzaj grypy, którym mogą się zarazić wyłącznie ludzie, jednak jest zdecydowanie mniej groźny od grypy typu A. Daje on jednak podobne objawy, wśród których znajdują się bóle mięśniowe, ból głowy i gardła, nieżyt nosa, kaszel oraz gorączka.
- Grypa typu C – to rodzaj choroby o najłagodniejszym przebiegu, dlatego to właśnie w tym przypadku możliwa jest grypa bez gorączki. Objawy bardzo często przypominają zwykłe przeziębienie.
Grypa a przeziębienie
Objawy grypy bez gorączki często bywają mylone ze zwykłym przeziębieniem, dlatego warto wiedzieć, czym różnią się te dolegliwości.
Przeziębienie stanowi zespół objawów związanych z zapaleniem błony śluzowej nosa, zatok przynosowych oraz gardła. Dolegliwości te mają podłoże wirusowe, a ich najczęstszą przyczyną są tzw. rynowirusy. Z kolei grypa charakteryzuje się najczęściej ostrym przebiegiem (z wyjątkiem grypy typu C bez gorączki). Chorobę u ludzi wywołują wirusy typu A i B opisane powyżej.
W odróżnieniu od przeziębienia, grypa zazwyczaj zaczyna się gwałtownie i może wywoływać wysoką gorączkę i dreszcze. Często przebiega bez bólu gardła i głowy oraz kataru. Może natomiast pojawić się suchy i męczący kaszel, któremu towarzyszą duszności i ból w klatce piersiowej. Niestety grypa (zwłaszcza niedoleczona) może pozostawiać po sobie szereg powikłań, takich jak zapalenie oskrzeli lub płuc, zapalenie mięśnia sercowego czy niewydolność oddechowa.
Z kolei zwykłe przeziębienie daje objawy, które nasilają się stopniowo. Temperatura zazwyczaj nie jest podniesiona lub delikatnie przekracza stan podgorączkowy, dlatego trudno ją odróżnić od grypy bez gorączki i kaszlu. W przypadku przeziębienia chrypka i ból gardła to jedne z pierwszych symptomów. Towarzyszy im katar i zapchany nos. W odróżnieniu od grypy kaszel jest mokry, ale nie pojawiają się duszności i ból klatki piersiowej. W przypadku przeziębienia możliwe są bóle zatok, ale rzadkością są dreszcze i bóle mięśniowe. Łagodniejszy przebieg przeziębienia sprawia, że w większości przypadków nie powoduje ono powikłań.
Objawy grypy bez gorączki – na co wskazują?
Niepokojące objawy mogą wskazywać, że w naszym organizmie pojawił się wirus grypy. Objawy bez gorączki nie powinny być bagatelizowane, ponieważ niedoleczone mogą niekiedy powodować groźne dla zdrowia, a niekiedy nawet życia, powikłania. Poniżej przedstawiamy listę najczęściej spotykanych chorób bez gorączki, które powinny skłonić Cię do konsultacji lekarskiej i o ile to możliwe – rozpoczęcia odpowiednio dobranego leczenia.
Objawy grypy
Wśród najczęstszych objawów tego schorzenia znajdują się:
- wysoka gorączka (z wyjątkiem grypy typu C),
- ból głowy,
- ból gardła (rzadko),
- uczucie rozbicia,
- dreszcze,
- bóle kostno-stawowe,
- katar (rzadko),
- suchy, męczący kaszel,
- ból w klatce piersiowej,
- duszności.
Symptomy te pojawiają się nagle, gwałtownie i mogą powodować intensywny przebieg choroby.
Objawy jelitówki
Grypa żołądkowa, potocznie zwana jelitówką lub grypą jelitową, to problem, który w ostatnich latach dotyka wielu osób. Choroba ma charakter sezonowy i zazwyczaj występuje masowo, atakując duże grupy pacjentów. Ze względu na wysoką zaraźliwość bardzo trudne jest uniknięcie objawów po kontakcie z chorym. Grypa żołądkowa najczęściej jest wywoływana przez rotawirusy, ale też norowirusy oraz adenowirusy. Wszystkie grupy patogenów bardzo szybko przenoszą się pomiędzy ludźmi, wywołując następujące objawy:
- wodnista biegunka utrzymująca się dłużej niż 2 dni,
- nudności,
- wymioty,
- silne bóle brzucha,
- osłabienie mięśni,
- ogólne wyczerpanie organizmu,
- brak apetytu.
Niekiedy objawom towarzyszy podwyższona temperatura ciała. Dodatkowo u dzieci mogą wystąpić także: apatia i nadmierna senność, krwawe stolce, a także objawy odwodnienia i niedożywienia.
Objawy koronawirusa
Koronawirus (COVID-19) to choroba zakaźna wywoływana przez wirusa SARS-CoV-2. Ma zróżnicowany przebieg. Objawy koronawirusa mogą przyjmować łagodne, umiarkowane lub duże nasilenie. Wśród najczęściej odnotowywanych symptomów znajdują się:
- gorączka,
- kaszel,
- zmęczenie,
- utrata smaku lub węchu.
Rzadziej mogą pojawić się:
- ból gardła,
- ból głowy,
- ból mięśni,
- biegunka,
- wysypka skórna lub przebarwienia palców u rąk i stóp,
- zaczerwienione lub podrażnione oczy.
Wymienione dolegliwości nie wymagają specjalnej pomocy medycznej. Natomiast alarmujące, poważne objawy koronawirusa predysponujące do natychmiastowej konsultacji lekarskiej to:
- duszności i trudności w oddychaniu,
- utrata mowy lub zdolności poruszania się,
- dezorientacja,
- ból w klatce piersiowej.
COVID-19 stosunkowo łatwo rozprzestrzenia się w pomieszczeniach i zatłoczonych miejscach, a do zakażenia najczęściej dochodzi w wyniku kontaktu z zakażoną osobą lub powierzchnią. Dlatego tak ważne jest noszenie maseczek.
Objawy przeziębienia
Grypa bez gorączki bywa mylona z przeziębieniem, dlatego warto zwrócićszczególną uwagę na początek choroby. W przypadku przeziębienia objawy pojawiają się stopniowo i bywają uciążliwe. Zazwyczaj trwają one przez kilka dni i mogą pogarszać nasze codzienne funkcjonowanie. Wśród najczęściej spotykanych symptomów przeziębienia znajdują się:
- ból gardła lub uczucie drapania,
- katar i zatkany nos,
- kichanie,
- kaszel – najczęściej mokry z odkrztuszaniem wydzieliny,
- chrypka,
- złe samopoczucie.
Rzadziej spotykane objawy przeziębienia to:
- ból głowy lub zatok,
- niewysoka gorączka sięgająca maksymalnie do 38⁰C (gorączka częściej występuje u dzieci),
- bóle mięśniowe,
- utrata smaku i zapachu,
- łagodne podrażnienie oczu.
Intensywność oraz nasilenie objawów podczas przeziębienia uzależnione są od kondycji układu immunologicznego, wieku czy chorób współistniejących. Zazwyczaj ustępują one samoistnie po 7-10 dniach choroby. Największa intensywność objawów przypada natomiast na 2-3 dzień.
Leki na grypę i przeziębienie
Przeziębienie to problem, z którym najczęściej jesteśmy w stanie poradzić sobie sami. W aptekach można znaleźć wiele produktów pomagających złagodzić uciążliwe objawy. Doskonałym przykładem jest Argentin-T, czyli preparat wspomagający leczenie stanów zapalnych gardła, spowodowanych przez infekcje bakteryjne i wirusowe. Ulgę przynoszą także specjalne spraye do nosa z ektoiną, które pomagają odetkać nos i zmniejszyć obrzęk błony śluzowej. Popularne są również preparaty przeciwzapalne, które pozwalają szybciej stanąć na nogi. Sprawdzą się one także w przypadku łagodnej grypy – objawów bez gorączki.
Jeśli natomiast podejrzewasz u siebie grypę typu A lub B, a towarzyszące jej objawy poważnie upośledzają twoje codzienne funkcjonowanie, koniecznie zgłoś się do lekarza. Może okazać się, że specjalista zdecyduje o konieczności podania leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych, preparatów na kaszel oraz leków na gardło o miejscowym działaniu przeciwbólowym. Dodatkowo może on zaproponować włączenie leczenia przeciwwirusowego na receptę.
Domowe sposoby na grypę i przeziębienie
Zarówno grypa bez gorączki typu C, jak i przeziębienie najczęściej powodują łagodne lub umiarkowane dolegliwości, które można leczyć domowymi sposobami. Wśród dostępnych metod warto zwrócić szczególną uwagę na kilka poniżej opisanych.
- Nebulizacja i parówki – pomagają nawilżyć śluzówkę jamy nosowo-gardłowej i rozszerzają naczynia krwionośne, co poprawia ukrwienie błony śluzowej. Podczas nebulizacji można wykorzystać sól fizjologiczną z ektoiną, która nawilża, wspiera regenerację i działa przeciwwirusowo. Ukojenie przynoszą też parówki wykonywane z wykorzystaniem miski z gorącą wodą i olejkiem eterycznym. Warto jednak pamiętać, że różnią się one od nebulizacji wykonywanej za pomocą inhalatora i wspomnianej soli fizjologicznej lub leku wnikającego do dróg oddechowych. Do nebulizacji należy stosować wyłącznie preparaty przeznaczone do tego typu zabiegu. Bezwzględnie nie należy używać olejków i niektórych ziół, które mogą być szkodliwe.
- Syrop z cebuli – to domowy sposób na kaszel i ból gardła. Aby go przygotować, wystarczy obrać i posiekać cebulę, zasypać ją w słoiku cukrem i odstawić do puszczenia soków. Tak przygotowany syrop można dodatkowo wzbogacić sokiem z cytryny.
- Czosnek – to naturalny antybiotyk o działaniu przeciwzapalnym, który można stosować samodzielnie lub jako dodatek do potraw.
- Rozgrzewające wywary – rosół czy wywar z imbiru z sokiem z cytryny i miodem, herbatki malinowe, z dziką różą, czarnym bzem lub lipą to sprawdzony sposób na rozgrzanie. Wymienione produkty wspierają układ odpornościowy i pomagają organizmowi w walce z przeziębieniem.
Dodatkowo podczas choroby należy zadbać o odpowiednią ilość odpoczynku. Regeneracja w postaci większej ilości snu oraz ograniczenie stresu wspierają układ odpornościowy. Warto więc na kilka dni porzucić codzienne obowiązki i skupić się na całkowitym powrocie do zdrowia. Dlaczego? Przechodzone lub niedoleczone przeziębienie może powodować częste nawroty infekcji, a nawet powikłania jak zapalenie zatok czy krtani. Pamiętaj więc, że przeziębienia czy grypy bez gorączki nie należy bagatelizować.
Źródła
Batura-Gabryel H., Brajer B., Grypa, Przew Lek, 2007, 8, s. 74-78