Indywidualnie rozpisana dieta – wady i zalety
Indywidualnie rozpisana dieta to z pewnością najbardziej kompleksowe rozwiązanie. Oprócz samego jadłospisu, z gotową listą zakupów, z zaleceniami żywieniowymi, otrzymujemy również wsparcie w procesie zmiany nawyków żywieniowych. Takie rozwiązanie zawiera również element edukacyjny.
Zalety:
- Uwzględnia Twoje jednostki chorobowe.
- Uwzględnia Twoje preferencje pokarmowe.
- Wyklucza to, czego nie lubisz.
- Jest dopasowana pod Twoje wyniki zdrowotne.
- Jest dopasowana pod Twój styl życia oraz budżet.
- Jest poprzedzona wizytą u dietetyka, któremu możesz zadać wiele pytań. Dietetyk może zasugerować wykonanie badań laboratoryjnych, co pozwoli jeszcze lepiej, bardziej indywidualnie dostosować dietę pod pacjenta.
- Ustalana jest po wizycie u dietetyka, dlatego dodatkowo otrzymujesz wsparcie oraz motywację od specjalisty.
- Po wizycie u dietetyka możesz od razu zaplanować wizyty kontrolne, co stanowi dodatkową dawkę motywacji.
Wady
- Jest droższa od gotowego jadłospisu, ponieważ wymaga więcej czasu i zaangażowania dietetyka.
- Należy poświęcić czas na samodzielne przygotowanie posiłków z jadłospisu.
- Wymaga większego zaangażowania pacjenta, poświęcenia czasu na wizytę, zakupy, wizyty kontrolne czy badania lekarskie.
Gotowy jadłospis – wady i zalety
Gotowe jadłospisy najczęściej oferowane są przez dietetyków na ich stronach internetowych. Do wyboru mamy zazwyczaj różne rodzaje diet np.: wegetariańska, bezglutenowa, bezlaktozowa itd. w różnych wariantach kalorycznych. Sami podejmujemy decyzję, jaki wariant wybrać.
Zalety:
- Gotowy jadłospis jest zazwyczaj tańszy niż indywidualnie rozpisana dieta czy gotowy catering dietetyczny.
- To dobre rozwiązanie dla osób, które chcą zrzucić kilka kilogramów.
- To doby wybór, gdy nie masz pomysłu na zdrowe posiłki i szukasz inspiracji.
- Gotowy plan żywieniowy to dobry wybór, gdy jesteś osobą zdrową i nie masz innych dolegliwości np. wzdęć, zgagi czy senności po posiłkach.
- Gotowy jadłospis to dobre rozwiązanie, gdy już masz podstawową wiedzę żywieniową i potrafisz obliczyć swoje zapotrzebowanie energetyczne.
- Często zapewnia możliwość wyboru różnych wariantów energetycznych. Możesz sam zadecydować, ile kalorii chcesz spożywać.
Wady:
- Gotowy jadłospis może nie uwzględniać Twoich jednostek chorobowych czy dolegliwości.
- Może nie uwzględniać produktów, których nie lubisz lub nie tolerujesz.
- Możesz źle oszacować, jaką energetyczność jadłospisu powinieneś wybrać, co może skutkować brakiem efektów stosowanej diety.
- Nie sprawdzi się, gdy masz dużą nadwagę, otyłość i/ lub choroby dietozależne.
Catering dietetycznych – wady i zalety
Catering dietetyczny zwany także dietą pudełkową, to usługa polegająca na dostarczaniu do klienta gotowych posiłków o określonej wartości odżywczej oraz energetycznej. Jest to idealna opcja dla zabieganych osób, które chcą się zdrowo odżywiać. Tego typu rozwiązanie jest bardzo popularne w dużych miastach.
Zalety
- Catering dietetyczny to dobre rozwiązanie, gdy nie masz czasu na przygotowanie posiłków, a chcesz się zdrowo odżywiać lub zrzucić zbędne kilogramy.
- Dieta pudełkowa może być naprawdę smaczna i różnorodna. Zwłaszcza gdy w Twoim mieście jest duża konkurencja.
- Catering dietetyczny może nauczyć Cię poznawania nowych smaków, na które sam byś się nie zdecydował.
- Catering dietetyczny pozwala Ci zapanować nad ilością spożywanych kalorii. Masz pewność, że spożywasz określoną w diecie ilość kalorii. Oczywiście, jeśli dodatkowo nie podjadasz innych posiłków.
- Gotowe posiłki możesz zabrać ze sobą do pracy, na uczelnię, nie musisz martwić się o regularność spożywanych posiłków.
Wady
- To złe rozwiązanie, gdy masz problemy ze zdrowiem i konkretne jednostki chorobowe czy dolegliwości.
- Możesz niewłaściwie oszacować jaką ilość kalorii powinieneś spożywać.
- Nie jest dobrym rozwiązaniem, gdy nie lubisz wielu produktów. Cateringi nie zawsze mają opcję zaznaczania preferencji pokarmowych.
- Cena. Wysoki koszt uwzględnia pracę dietetyka, kucharzy oraz dostawy. Średnia cena diety pudełkowej wynosi od 35 do 100 zł za dzień. W skali miesiąca może to stanowić spory wydatek.
- Dieta pudełkowa po czasie może być monotonna. Dodatkowo może brakować Ci Twoich ulubionych potraw.
- Dostawa cateringu odbywa się najczęściej w nocy bądź wcześnie rano. Posiłki nie są zatem tak świeże, jak wtedy, gdy przygotowujesz je samodzielnie. Należy je zazwyczaj podgrzać.
- Posiłki z cateringu dietetycznego często nie są dobrze doprawione, ponieważ nie każdy lubi np. ostre dania. Często wymagają one samodzielnego doprawienia.
- Często dostawa cateringu wiąże się z pozostawieniem jedzenia na dworze czy klatkach schodowych. Istnieje możliwość, że ktoś „sprzątnie” Twój catering dietetyczny z wycieraczki. Być może będzie to pies lub inne zwierzę, ale może być to również Twój sąsiad.
- Dostępność. Jeśli mieszkasz w większym mieście, z pewnością możesz przebierać w dostępności cateringów dietetycznych. W mniejszych miejscowościach czasami znajdziesz dwie, trzy opcje lub wcale.
- Jest mało ekologiczny. Często posiłki pakowane są w plastikowe pudełka, co w skali miesięcy generuje ogromną ilość śmieci. Z pewnością nie jest to rozwiązanie zero waste.
Podsumowanie
Indywidualnie rozpisana dieta z pewnością jest dobrym wyborem, jeśli nie jesteś osobą zdrową i chcesz, aby dieta była dostosowana pod Twoje dolegliwości czy dane jednostki chorobowe. Gotowe jadłospisy sprawdzą się, gdy jesteś zdrowy, a Twoim celem jest utrata kilku kilogramów, szukasz inspiracji lub nie wiesz, jak zdrowo gotować. Z kolei catering dietetyczny to dobry wybór dla zabieganych. Niezależnie od tego, co wybierzesz, ważne, że chcesz zrobić krok w stronę zdrowego odżywiania się. Zawsze możesz spróbować wszystkich opcji, tak, aby móc przekonać się, co jest dla Ciebie najlepsze.