Jak ogarnąć egzaminy? Jak się przygotować i nie stresować?

Dobre przygotowanie się do egzaminu jest połową sukcesu. Nawet jeśli bardzo się stresujemy, ale wiemy, że dołożyliśmy wszelkich starań podczas nauki, będzie nas to wzmacniać. Jak ogarnąć materiał przed egzaminem? Oto kilka kluczowych wskazówek!

Systematyczna praca. Pozostawianie nauki na ostatnią chwilę potęguje stres. W efekcie walczymy z czasem, zamiast poszerzać i utrwalać wiedzę. Uczymy się wtedy szybko, pobieżnie i niedokładnie, ogarniając „z grubsza” materiał. Brakuje czasu na spokojne uzupełnienie braków, doczytanie, powtórzenie. Tracimy poczucie bezpieczeństwa i kontroli, co w połączeniu z silnym napięciem skutkuje utrudnionym przyswajaniem treści. Systematyczność zdecydowanie zapobiega takim stanom.

Planowanie. Pomaga w rozsądnym dysponowaniu czasem, rozprawieniu się z lękiem i pozwala wytyczyć kolejne kroki. Siadając do nauki, nie trzeba za każdym razem zastanawiać się, co należy przyswoić. Planowanie pozwala też na kontrolowanie postępów i ilości materiału, który pozostał jeszcze do opanowania. Co więcej, dobry plan zakłada nie tylko pracę, ale również odpoczynek.

Rozwiązywanie wielu przykładów i zadań. W zależności od treści, które należy przyswoić na egzamin, podejmowanie wielu prób i ćwiczeń jest niezmiernie istotne. Warto skorzystać z dodatkowych repetytoriów czy z arkuszy egzaminacyjnych z poprzednich lat. Lepsze przygotowanie będzie skutkować większą pewnością i wiarą we własne siły.

Poświęcanie czasu trudnym zagadnieniom – w przypadku treści, które sprawiają szczególną trudność, a ich opanowanie i zapamiętanie staje się nie lada wyzwaniem, trzeba poświęcić im więcej czasu. Absolutnie, nie ma to jednak oznaczać bezsensownego wkuwania, lecz takie opracowanie, które rozłoży problem na możliwie najmniejsze części.  W tym przypadku świetnie sprawdzą się mapy myśli, czy też inny sposób rozrysowywania, tak, aby to, co trudne, stało się jak najbardziej przystępne.

Zadbanie o wypoczynek, spacery, sen i wartościowe posiłki – czyli o paliwo niezbędne do efektywnej pracy i wzmacniające w czasie wzmożonego wysiłku i stresu.


Citotrop

Polecany przy zaburzeniach funkcji poznawczych, demencji starczej, trudnościach w zapamiętywaniu, powikłaniach po przebytych udarach i urazach, a także w przypadku chorób neur...

Suplement diety
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
reklama

Mobilizacja czy paraliż? Tak działa stres!

Mobilizujące działanie ma z pewnością stres krótkotrwały, który, można powiedzieć, nawet pomaga na egzaminie. Dzięki niemu poprawia się koncentracja, zapamiętywanie, łatwiej i szybciej kojarzymy i odtwarzamy informacje z pamięci. Co więcej, taki pozytywny stres podnosi poziom energii do działania, zwiększa kreatywność, a po jego ustąpieniu jesteśmy nadal w dobrej formie. Natomiast paraliżująco i demotywująco działa stres zbyt silny i utrzymujący się przez dłuższy czas. Wpływa negatywnie na ogólne funkcjonowanie, zdolność koncentracji, zapamiętywania i kojarzenia, czy też na odczuwane samopoczucie. Ważne jest więc utrzymywanie stresu na mobilizującym poziomie i niedopuszczanie do jego nadmiernego natężenia. Bardzo pomocne są sposoby relaksacji i działania odstresowujące.

Jak ogarnąć egzaminy?

Jak poradzić sobie ze stresem? Najlepsze sposoby

Przede wszystkim dobrze jest mówić i myśleć o sobie pozytywnie, wierząc we własne możliwości. Wiele razy podejmowaliśmy się trudnych zadań i dawaliśmy radę. Trzeba mieć świadomość, że to, jak się czujemy i jak funkcjonujemy, w dużej mierze zależy od nas samych, a co więcej – mamy na to bardzo duży wpływ. Ważne jest więc, aby mieć zaufanie do swoich możliwości, nie oczekiwać porażki, nie umniejszać swoich dokonań.

Niepodważalny wpływ na samopoczucie i gotowość do poradzenia sobie na egzaminie ma również przygotowanie psychiczne. Jak można wzmocnić się przed egzaminem?

  • Zbliżając się do dnia ważnego egzaminu, postawić na wyciszenie i relaks. Dzień poprzedzający egzamin nie jest dobry na intensywne, chaotyczne wkuwanie (żeby maksymalnie nadrobić zaległości i nauczyć się możliwie jak najwięcej w najkrótszym czasie), ale na spacer, dotlenienie, wyciszenie i wzmocnienie organizmu pożywnym jedzeniem.
  • Dzień przed egzaminem przygotować garderobę, spakować plecak lub torebkę, aby nie stresować się rano zagubionymi kluczami czy niewyprasowaną bluzką.
  • Odpowiednio długo spać!
  • W dniu egzaminu dobrze jest wstać wcześniej i skierować poranne myśli w pozytywną stronę: „Dam radę, poradzę sobie, będzie dobrze”, „Wierzę w siebie”, „Zrobię, co w mojej mocy”, „Jeśli się nie uda, świat się nie zawali”. Następnie powoli szykujemy się, jemy śniadanie i wychodzimy z domu odpowiednio wcześnie.
  • Tuż przed samym egzaminem dobrze jest przygotować się do walki, jak sportowiec: „Do dzieła! Dam radę”, robiąc przysiady i „otrzepując” nogi ze stresu. To już nie jest czas na przeglądanie notatek czy słuchanie kolegów: czego i jak się uczyli. Przyda się kilka chwil w odosobnieniu albo przebywanie w towarzystwie bardziej rozluźnionych osób.

Miorestin

Wspiera funkcjonowanie układu nerwowego, pomaga w redukcji zmęczenia, skraca czas potrzebny na zaśnięcie. Zawiera magnez, L-tryptofan, melatoninę, niacynę (wit. B3), ryboflawi...

Suplement diety
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
reklama

W radzeniu sobie ze stresem warto również zastosować wizualizacje. Wyobrażamy sobie zdany egzamin i odczucie ulgi, gdy będzie on już za nami. Można też pomyśleć o nagrodzie dla samego siebie za poniesiony trud.