Jak rozmawiać o seksie i dlaczego warto?

Jeśli chcesz cieszyć się udanym życiem seksualnym, musisz nauczyć mówić się o tym, czego potrzebujesz, co lubisz i co sprawia Ci największą przyjemność. Pamiętaj, że partner się tego nie domyśli – będzie wybierał takie pozycje, które dla niego są odpowiednie i stawiał na takie pieszczoty, które wydają mu się najlepsze. Tymczasem może okazać się, że Ty wolisz coś zupełnie innego. Jeżeli chcesz czerpać radość z życia erotycznego, zależy Ci na tym, aby seks naprawdę Cię cieszył, zacznij o nim rozmawiać.

Przede wszystkim pamiętaj, aby o seksie nie mówić w czasie seksu. Nie jest najlepszym pomysłem rozpoczynanie rozmowy na temat tego, czego nie lubisz, kiedy właśnie jesteście w trakcie gry wstępnej. Jeśli wstydzisz się codziennych rozmów na temat Waszego życia erotycznego, zacznij od rozmowy o seksualności w ogóle. Poszukaj punktów zaczepienia, które pozwolą Ci rozpocząć taki dialog. Może to być na przykład scena erotyczna w filmie, który ostatnio wspólnie oglądaliście czy okładka gazety, którą macie w domu. To sprawi, że temat seksualności wkroczy do Waszego świata. Z czasem przestaniesz się rumienić, kiedy kolejny raz wypowiesz słowo seks, pochwa czy penis. Taką ogólną perspektywę można przekuć w bardziej osobistą. Nawiązując na przykład do sceny erotycznej w widzianym ostatnio filmie, możesz powiedzieć o tym, czego Ty chciałabyś/chciałbyś spróbować.


Fertistim dla kobiet

Zawiera inozytol. Zalecane przy insulinooporności i PCOS. Składniki preparatu przyczyniają się do re...


Rozmawiając o własnych upodobaniach i potrzebach, zrezygnuj z cenzury – jeśli masz zamiar to robić, rozmowa nic nie zmieni. Postaw na otwartość – powiedz, co lubisz, co niekoniecznie dostarcza Ci przyjemności, jakie pieszczoty pozwalają Ci najłatwiej osiągnąć orgazm. Pamiętaj, że możecie wypracować własny język służący do nazywania miejsc intymnych, jeśli tylko tak będzie Wam rozmawiało się łatwiej. Nie musisz stosować fachowych określeń – jeżeli nie wiesz, jak coś nazwać, zawsze możesz to pokazać.

Trudne rozmowy o seksie z partnerem

Nie ma nic dziwnego w tym, że rozmowa z partnerem o seksie sprawia wielu z nas trudność – jest to jedna z najbardziej intymnych sfer naszego życia. Dodatkowo często dorastamy w przekonaniu, że o seksie po prostu się nie mówi – w efekcie mamy kłopot, aby mówić otwarcie o życiu erotycznym nawet z najbliższą nam osobą.

rozmowy o seksie

Co więcej, często obawiamy się, że mówiąc w sposób otwarty o naszych potrzebach, pragnieniach i oczekiwaniach po prostu urazimy partnera. Dlatego tak ważne jest, aby ćwiczyć umiejętności komunikacyjne.

Kiedy umiesz stosować komunikaty typu Ja, unikasz tych typu Ty – będzie Ci zdecydowanie łatwiej. Te pierwsze koncentrują się na Twoich reakcjach i uczuciach – stosując je, mówisz o tym, czego potrzebujesz, a także ewentualnie co Ci przeszkadza. Bierzesz odpowiedzialność za swoje potrzeby i pojawiające się emocje. Z kolei komunikaty typu Ty mają ton mocno oskarżycielski i nie sprzyjają otwartej rozmowie. Wiążą się z etykietowaniem, ocenianiem, sprzyjają kłótniom. Kiedy mówisz partnerowi, że jest on egoistą w łóżku i zawsze myśli tylko o sobie, stosujesz właśnie komunikat typu Ty. Zastanów się, czy sprzyja on budowaniu dobrej relacji i udanego życia seksualnego.

Kobieca perspektywa. Tak na seks patrzą panie

Aby kobieta mogła otwarcie porozmawiać o życiu seksualnym, musi przede wszystkim w relacji czuć się dobrze i bezpiecznie. Wówczas będzie pewna, że może partnerowi powiedzieć o wszystkim – również o tym, co dotyczy jednej z najbardziej intymnych sfer życia. Wiele pań zmaga się ze wstydem związanym z seksualnością – dlatego ważna jest rola mężczyzny w takiej rozmowie. Jeśli kobieta zobaczy, że partner jest zainteresowany tym, co ona ma mu do powiedzenia, nie poczuje się zlekceważona, chętniej powie o tym, co w sypialni jest dla niej ważne.

Męska perspektywa. Tak widzą to panowie

Mężczyźni do wielu rzeczy podchodzą o wiele bardziej zadaniowo niż kobiety – nie inaczej jest, jeśli chodzi o seks. To oznacza, że panowie chcą, aby ich partnerki osiągnęły rozkosz, nawet jeśli o tym nie mówią. Dlatego szczera rozmowa może bardzo pomóc – warto pokazać swojemu mężczyźnie, co sprawia Ci przyjemność i jaki rodzaj pieszczot może Ci dojść na szczyt rozkoszy.

UWAGA! Rozmawiając z panami, należy uważać, aby nie urazić ich męskiej dumy. Dlatego w rozmowie zawsze warto wskazać też na co, co jest miłe i udane we wzajemnym współżyciu. Nie chodzi przecież o to, aby oskarżać się o to, co w sypialni nie wychodzi.

Zdrowe Rozwiązania
na infekcje intymne:

Do czego prowadzi brak rozmów o seksie?

Można oczywiście o seksie nie rozmawiać, zadowalając się tym, jak życie erotyczne wygląda. Trzeba jednak wówczas liczyć się z tym, że nigdy nie będzie ono tak udane, jak byśmy tego chcieli. Brak rozmowy o seksie, prowadzący do braku satysfakcji z tej sfery życia, może przełożyć się na relacje między partnerami. Konsekwencją może być poszukiwanie udanego seksu poza związkiem.

rozmowy o seksie w związku

Kiedy szukać pomocy? Dla kogo terapia u seksuologa?

Zacznijmy od tego, że seksuolog może być specjalistą posiadającym dodatkowo różne kwalifikacje. Może to być lekarz (na przykład ginekolog, urolog czy internista), psycholog oraz psychoterapeuta. Wybierając seksuologa, należy to dokładnie sprawdzić. W przypadku problemów z komunikacją na temat tej sfery życia warto wybrać raczej psychologa – seksuologa bądź psychoterapeutę-seksuologa aniżeli lekarza. Do specjalisty warto udać się, kiedy czujecie, że Wasz seks nie jest taki, jaki chcielibyście, aby był, a jednocześnie nie potraficie o tym porozmawiać. Nie wiecie, jak o seksie mówić, a także jak zmienić Wasze życie erotyczne. Seksuolog pomoże również wtedy, kiedy problemem jest na przykład brak wzwodu lub trudności z jego utrzymaniem u mężczyzn czy niemożność odbycia stosunku seksualnego przez kobietę.

Pamiętaj, że nie należy lekceważyć tej ważnej sfery życia – seks jest źródłem przyjemności, odpręża, relaksuje, ale też buduje i istotnie wpływa na jakość relacji w związku. Dlatego nie rezygnuj z rozmowy, jeśli uważasz, że Wasze życie erotyczne może być lepsze.


Fertistim

Składniki preparatu przyczyniają się do regulacji aktywności hormonalnej u mężczyzn.Źródła:

  • Bancroft John. Seksualność człowieka. Edra Urban&Partner, 2022.