• Jak znaleźć czas dla siebie? Przede wszystkim pamiętaj, że on Ci się należy. Dzięki niemu możesz odpocząć i być efektywna(-y) i szczęśliwa(-y).
  • Jak znaleźć czas na hobby? Planuj czas, by poświęcić go na zainteresowania, analizując codzienne obowiązki i wyznaczając priorytety.
  • Być może część czasu Ci ucieka. Warto zwrócić na to uwagę i lepiej wykorzystać ten czas. Wykorzystuj czas oczekiwania (np. w kolejce) na drobne aktywności związane z hobby.
  • Angażuj rodzinę i znajomych we wspólne pasje. Pozwoli to łączyć hobby z czasem spędzonym z bliskimi.
  • Ustal realistyczne cele i małe kroki, aby łatwiej znaleźć czas na pasje. Na początek wystarczy nawet kilka minut każdego dnia na naukę języka, bieganie albo inną aktywność.
  • Więcej podpowiedzi znajdziesz w tym artykule. A inne ciekawe treści dotyczące rozwoju osobistego (i nie tylko) odnajdziesz bez trudu na Zdrowych Rozwiązaniach >>>

Miorestin

Wspiera funkcjonowanie układu nerwowego, pomaga w redukcji zmęczenia, skraca czas potrzebny na zaśnięcie. Zawiera magnez, L-tryptofan, melatoninę, niacynę (wit. B3), ryboflawi...

Suplement diety
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
reklama

Czas dla siebie, czas na hobby

Każdego dnia około 8 godzin poświęcasz na sen. Kolejne 8 na pracę. W takiej sytuacji masz do dyspozycji 8 godzin na wszystko inne – obowiązki domowe, czas z rodziną, dojazdy, spotkania ze znajomymi. Możesz w tym czasie robić wiele rzeczy. Czytać książki, chodzić do kina, uprawiać sport lub uczyć się języków obcych. Możesz też spędzić go, przewijając ścianę postów w ulubionej aplikacji i narzekać później, że czas tak szybko płynie. Nie zrozum mnie źle, czasem bezmyślne gapienie się w ekran telefonu jest potrzebne. Pomyśl natomiast, jak często zdarza Ci się to „czasem”? Jak wielu aktywności, które lubisz, które Cię rozwijają i zwiększają poziom Twojego zadowolenia z życia, nie podejmujesz równie często.

Twoje życie to Twój czas. Składa się z tysięcy minut, które możesz zmarnować lub poświęcić na coś, co ma dla Ciebie wartość. Pilnuj ich, podejmuj świadome wybory dotyczące tego, co robisz ze swoim czasem. Nie daj sobie również wmówić, że są zainteresowania bardziej i mniej wartościowe. Bez względu na to, czy kochasz pogłębiać swoją wiedzę z zakresu fizyki kwantowej, uczyć się francuskiej gramatyki, czy poprawiać swój wynik w zręcznościowych grach mobilnych – rób to, na co masz ochotę, co sprawia Ci przyjemność i daje Ci radość oraz poczucie rozwoju.

Hobby malowanie

Jak wygospodarować czas na hobby? 3 sposoby

Jaka jest Twoja pasja? Bez czego nie wyobrażasz sobie życia, ale nie zawsze znajdujesz na to zajęcie tyle czasu, ile chcesz? Poznaj 3 sposoby, które małymi krokami pomogą Ci na realizację swojego hobby w takim wymiarze, na jaki zasługuje coś, co uważasz za ważne dla siebie.

Dwa w jednym

Jak często na coś czekasz? Na wizytę u lekarza w poczekalni, na właściwy przystanek w autobusie lub tramwaju, na dziecko, któremu przedłużyły się zajęcia w szkole muzycznej… Co robisz w tym czasie? Zoptymalizuj go! Jeśli Twoim hobby jest nauka języków obcych, zainstaluj w telefonie odpowiednią aplikację lub w samochodzie woź ze sobą listę słówek do przyswojenia. Jeżeli lubisz czytać, nie wychodź z domu bez książki lub pobierz e-book. Poszukaj sposobu, który pozwoli Ci zabrać swoją pasję „ze sobą” i poświęcaj jej każde 10 minut, jakie znajdziesz w krótkich momentach oczekiwania.


Citotrop

Polecany przy zaburzeniach funkcji poznawczych, demencji starczej, trudnościach w zapamiętywaniu, powikłaniach po przebytych udarach i urazach, a także w przypadku chorób neur...

Suplement diety
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
reklama

Znajdź czas tylko dla siebie

Być może myślisz, że nie masz w ogóle czasu dla siebie – praca, dom, dzieci i od nowa. Jeśli masz taką możliwość, to wstań wcześniej lub połóż się spać później (tylko pamiętaj o odpowiedniej ilości i jakości snu). Zawieź dzieci do babci, zorganizuj im czas z drugim rodzicem lub poproś o pomoc w formie łączonej opieki koleżankę, która ma pociechy w zbliżonym wieku (a w kolejnym tygodniu się zrewanżuj). Przeanalizuj, jak wygląda Twój dzień. Czy każda czynność, którą wykonujesz, naprawdę jest niezbędna? Być może możesz odzyskać sporo czasu i każdego dnia lub co tydzień poświęcić na swoje hobby godzinę lub dwie?

Zarażaj swoją pasją innych lub szukaj z nimi podobieństw

Wspólne pasje to świetne rozwiązanie. Bez względu na to, czy hobby dzielisz z partnerem, najlepszą przyjaciółką czy dziećmi. Nawet jeżeli na początku nie widzisz wspólnego gruntu, możesz poszukać pola, na którym Ty i inna osoba będziecie się realizować, jednocześnie spędzając razem czas. To doskonały sposób na to, by jednocześnie znaleźć moment zarówno na realizację swoich pasji, jak i zacieśnienie więzi z bliskimi. Może wspólne zajęcia jogi z przyjaciółką? Kurs językowy z kolegą, który od razu zostanie towarzyszem do konwersacji? Warsztaty manualne z dziećmi? Co powiesz na udział w Dyskusyjnym Klubie Filmowym z drugą połówką? Tych podobieństw i wspólnych zainteresowań na pewno może być dużo więcej. Spróbuj przedyskutować temat z drugą osobą – na pewno znajdziecie coś, co jest Waszym wspólnym hobby.

Zdrowe Rozwiązania
dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego:
reklama