Jakich języków warto się uczyć?
Biorąc pod uwagę rozwój gospodarczy dzisiejszego świata nie trudno się dziwić, że za najczęściej używane języki świata uznaje się obecnie język chiński mandaryński oraz dialekty języka chińskiego. Nie dość, że populacja Chin kontynentalnych jest bardzo duża, to poziom rozwoju ekonomicznego i gospodarczego tego kraju ciągle rośnie, co motywuje obcokrajowców do podjęcia nauki tego języka. Możliwości, jakie dają nam Chiny odnośnie rozwoju biznesu, współpracy handlowej czy produkcyjnej skutecznie zachęcają do próby nauczenia się języka używanego w tym kraju, by ułatwić komunikację z partnerami biznesowymi. Czy warto więc uczyć się tego języka – z pewnością tak, ale pamiętać musimy o tym, że jest to dla nas Polaków język orientalny i trudny. Nie ma alfabetu, a znaki, które odpowiadają całym sylabom, a według oficjalnych informacji, znaków takich możemy stworzyć aż 214214! Tyle właśnie, bo 214 jest kluczy, z których budujemy znaki. Oczywiście znaków faktycznie istnieje o wiele mniej, bo około pięćdziesięciu tysięcy, choć żeby przeczytać i zrozumieć treść artykułu w gazecie, wystarczy nam znajomość około sześciu tysięcy znaków. Co więcej, mandaryński jest językiem tonalnym, co oznacza, że dana sylaba przeczytana w jednym z czterech (bądź piątym, neutralnym) tonów ma inne znaczenie. Te aspekty sprawiają, że nauka chińskiego może być bardzo trudna dla niektórych osób i nie każdy będzie w stanie sobie z tym wyzwaniem poradzić.
Język angielski z kolei jest najczęściej wybieranym językiem obcym uczonym w szkołach czy na uczelniach wyższych. To właśnie on stał się językiem międzynarodowym, w znakomitej większości przypadków zakładamy, że to właśnie za jego pomocą będziemy komunikować się z obcokrajowcami i najczęściej mamy rację. Pomijając obszary, które były koloniami, gdzie języki kolonialne wciąż są dość często używane (jak na przykład francuski w Kanadzie), to właśnie język angielski jest najpopularniejszym językiem obcym. Jego znajomość z pewnością otwiera wiele dróg – zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Język ten jest dla Polaków dość łatwy, w nauce pomaga także popkultura, gdzie język angielski jest stale obecny. Większość piosenek w polskich radiach jest śpiewana właśnie w tym języku, istnieje także wiele zapożyczeń językowych i określeń, jak na przykład bye bye, które stosujemy w Polsce naturalnie, więc nauka angielskiego nie powinna stanowić dla nikogo większej trudności.
Językiem, który może okazać się niezwykle przydatny i ciekawy jest język hiszpański. Nie dość, że jest to język romański o pięknym brzmieniu i wcale nie tak trudnej gramatyce, to mówi nim znakomita ilość mieszkańców Ameryki Środkowej i Południowej, co pod względem nawiązania międzynarodowej współpracy gospodarczej może okazać się kluczowym czynnikiem. W Polsce coraz więcej osób uczy się hiszpańskiego, powstaje wiele szkół językowych specjalizujących się w nauczaniu tego właśnie języka, a także sporo szkół podstawowych i średnich wybiera język hiszpański jako drugi nauczany język obcy. Co więcej, w trakcie nauki hiszpańskiego może nas bardzo zaciekawić kultura i obyczajowość osób mówiących w tym języku. Możemy zafascynować się flamenco, bądź zechcieć nauczyć się smażyć swoje domowe churros. Tak samo interesujące mogą okazać się dla nas sposób obchodzenia przez Meksykanów święta zmarłych, czyli Dia de los Muertos czy filmy w reżyserii Alejandro Amenábara. Te wszystkie bogactwa kulturowe na pewno łatwiej będzie nam poznać i zrozumieć, gdy czytać o nich czy rozmawiać będziemy mogli w języku osób, których one dotyczą.
Czym kierować się przy wyborze języka obcego, którego będziemy się uczyć?
Chcąc uczyć się języka obcego, warto zastanowić się nie tylko nad jego użytecznością, ale także nad tym, czy faktycznie uczenie się go sprawia nam przyjemność. Gdy nie będziemy czerpać satysfakcji z nauki danej rzeczy, to stanie się ona dla nas smutnym obowiązkiem, a nie interesującym wyzwaniem. Prawdą jest, że niektóre języki mogą być bardziej przydatne z biznesowego punktu widzenia, ale jednocześnie mogą być dla nas zbyt trudne bądź po prostu nieinteresujące. Najważniejsze to podjąć się nauki języka, którego faktycznie chcemy się nauczyć, który stanowi dla nas wyzwanie i któremu będziemy z własnej woli chcieli poświęcić jak najwięcej czasu. To właśnie jest klucz do skutecznej i przyjemnej nauki wybranego przez nas języka obcego.