- Katar sienny, znany również jako alergiczny nieżyt nosa, to reakcja organizmu na alergeny, takie jak pyłki roślin, sierść zwierząt domowych lub roztocze kurzu domowego.
- Alergiczny nieżyt nosa może występować sezonowo lub przez cały rok.
- Typowe objawy kataru siennego to obfita, wodnista wydzielina z nosa, zatkany nos, napadowe kichanie, uporczywy świąd w nosie, zapalenie spojówek, zmęczenie, ból głowy i problemy z koncentracją.
- Co na alergiczny nieżyt nosa? Skutecznym wsparciem na katar alergiczny są spraye do nosa oraz inhalacje z wykorzystaniem nebulizatora.
- Co teraz pyli? Sprawdź! Odwiedź KALENDARZ PYLENIA na Zdrowych Rozwiązaniach i zobacz, co przyniesie Ci ulgę >>>
Lekko hipertoniczny spray do nosa z ektoiną na alergię
Katar sienny. Co to takiego?
Katar sienny, określany też jako alergiczny nieżyt nosa, to reakcja organizmu na alergeny określonego typu, np. pyłki roślin, kurz, sierść zwierząt domowy lub roztocze kurzu domowego. Alergiczny nieżyt nosa może utrzymywać się wyłącznie o określonej porze roku, jak i występować całorocznie. Dlatego alergolodzy rozróżniają:
- okresowy nieżyt nosa – występuje przez minimum 4 dni w tygodniu i krócej niż 4 tygodnie w roku;
- przewlekły nieżyt nosa – jego objawy występują częściej niż 4 dni w tygodniu i utrzymują się dłużej niż przez 4 tygodnie w roku.
Szczególnie częstym problemem jest alergia wziewna na pyłki roślin, której objawy nasilają się w okresie kwitnienia traw i drzew. Szacuje się, że dolegliwość występuje nawet u 20-25% społeczeństwa i ma swoje podłoże w nadprodukcji immunoglobuliny E (IgE). To jedna z klas przeciwciał wytwarzanych przez nasz układ odpornościowy.
Hipertoniczny spray do nosa z ektoiną. Łagodzi stany zapalne podrażnionej śluzówki nosa i zatok, udrażnia i nawilża. Nie wywołuje efektu przyzwyczajenia.
Katar sienny ICD-10
Występowanie kataru alergicznego jest na tyle popularnym zjawiskiem, że choroba otrzymała własny numer w międzynarodowej klasyfikacji chorób ICD 10:
- J30 Naczynioruchowy i alergiczny nieżyt nosa
- J30.0 Naczynioruchowe zapalenie błony śluzowej nosa
- J30.1 Alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa spowodowane pyłkami kwiatowymi (Katar sienny, uczulenie na pyłki)
- J30.2 Inne sezonowe alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa
- J30.3 Inne alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa
- J30.4 Alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa, nieokreślone
Katar sienny przyczyny
Powstanie kataru siennego jest uwarunkowane predyspozycjami genetycznymi, ale do wystąpienia objawów negatywnych niezbędna jest ekspozycja na alergen1.
Objawy kataru alergicznego
Katar alergiczny potrafi skutecznie obniżyć jakość życia, zwłaszcza jeżeli utrzymuje się przez dłuższy czas. W przypadku wątpliwości co do rodzaju dolegliwości warto zwrócić do o pomoc do alergologa, który zleci odpowiednie badania i na podstawie ich wyników określi przyczynę choroby. Do typowych objawów kataru siennego zalicza się:
- obfitą wydzielinę z nosa (wodnistą lub o konsystencji rzadkiego śluzu);
- zatkanie nosa;
- uporczywy świąd w nosie i wielokrotne kichnięcia;
- zapalenie spojówek;
- ogólne zmęczenie, uczucie rozbicia i złe samopoczucie;
- ból głowy;
- problemy z koncentracją.
U osób, które szczególnie ciężko przechodzą alergię, mogą pojawić się objawy astmatyczne, jak uczucie niemożności zaczerpnięcia pełnego oddechu czy duszności podczas snu2.
Jak odróżnić katar alergiczny od zwykłego?
Katar sienny można pomylić z nieżytem nosa wywołanym infekcją bakteryjną albo wirusową. Wbrew pozorom różnic między nimi jest całkiem sporo. Przede wszystkim przy infekcji wirusowej wydzielina z nosa jest gęsta, niekiedy przybiera odcień żółtawy. Czas trwania dolegliwości rzadko przekracza 10 dni.
Przy infekcji katar często idzie w parze z kaszlem oraz podwyższoną temperaturą ciała wywołaną przez patogen. Alergolog podczas wizyty z pewnością zapyta, czy objawy kataru nasilają się w określonych sytuacjach lub o konkretnych porach roku.
Jak zbadać przyczynę alergicznego nieżytu nosa?
Leczenie kataru siennego wymaga ustalenia bezpośredniej przyczyny nadreaktywności układu immunologicznego. W gabinetach alergologicznych stosuje się dwa rodzaje prób. Pierwszym z nich są testy skórne polegające na naniesieniu na powierzchnię skóry alergenów i obserwacji promienia rumienia. Drugi test to próba prowokacyjna nosa. Polega ona na stwierdzeniu odpowiedzi błony śluzowej nosa na określony bodziec.
Przed przeprowadzeniem próby nosowej zaleca się odstawienie niektórych leków, które mogą zakłócać wyniki badań, np. leków antyhistaminowych, glikokortykosteroidów donosowych, alfa-mimetyków podawanych donosowo oraz wziewnych beta-mimetyków. Przerwa poprzedzająca badanie powinna wynosić minimum kilka dni.
Czy istnieją skuteczne leki na katar alergiczny?
Podstawowym sposobem ograniczenia alergii jest ograniczanie kontaktu z czynnikiem drażniącym. Niestety w przypadku alergii wziewnych na pyłki w praktyce jest to trudne do zrealizowania. Dlatego pacjentom cierpiącym z powodu nieżytu nosa przepisuje się leki przeciwhistaminowe (najlepiej jak najnowszej generacji, II. lub III. z uwagi na minimalizację efektów ubocznych). Glikokortykosteroidy należy stosować wyłącznie według wskazań lekarskich, ponieważ są to preparaty o bardzo silnym działaniu. Pomocniczo osobom chorym zaleca się środki obkurczające błonę śluzową nosa. Są one skuteczne, ale niestety w przypadku stosowania ich dłużej niż przez kilka dni mogą spowodować polekowy nieżyt nosa3.
Katar sienny to dolegliwość, która potrafi skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Odpowiednio dobrana terapia i przeprowadzenie odczulania pozwala jednak na całkowite wyleczenie lub przynajmniej znaczące ograniczenie uciążliwych objawów.
Lekko hipertoniczny spray do nosa z ektoiną na alergię
Źródła:
- Siddiqui ZA, Walker A, Pirwani MM, Tahiri M, Syed I. Allergic rhinitis: diagnosis and management. Br J Hosp Med (Lond). 2022;83(2):1-9. doi:10.12968/hmed.2021.0570;
- Hoyte FCL, Nelson HS. Recent advances in allergic rhinitis. F1000Res. 2018;7:F1000 Faculty Rev-1333. Published 2018 Aug 23. doi:10.12688/f1000research.15367.1;
- Schuler Iv CF, Montejo JM. Allergic Rhinitis in Children and Adolescents. Pediatr Clin North Am. 2019;66(5):981-993. doi:10.1016/j.pcl.2019.06.004.