Po co przycinać krzewy, drzewa owocowe i inne rośliny?
Przycinanie drzew i krzewów pozwala przede wszystkim nadać im odpowiedniego kształtu. Sprawia też, że roślina znacznie lepiej kwitnie, a tym samym wydaje więcej owoców. W przypadku drzewek i krzewów owocowych zabieg ten pozwala wyregulować wysokość rośliny, a w rezultacie wpływa na jej zagęszczenie. Dlaczego to takie istotne? Aby mogły obficie i prawidłowo owocować muszą być zdrowe, a niebagatelny wpływ na to ma usuwanie chorych, starych i połamanych gałęzi.
Kiedy przycinać tuje?
Bez wątpienia jednym z najpopularniejszych drzew i krzewów w polskich ogrodach są tuje. Aby pięknie prezentowały się przez długi czas, trzeba o nie regularnie dbać ze względu na ich tendencję do „gubienia” fasonu i nadmiernego rozrastania się korzeni. Kiedy przycinać tuje i w jaki sposób, by wyglądały jak najlepiej? Ogólnie przyjęta zasada mówi, że powinno się to robić w okresie od końca marca do końca lipca. Warto jednak wiedzieć, że zbyt wczesne przycinanie może narazić roślinę na przemarznięcie, z kolei zbyt późne powoduje, że młode gałązki nie zdążą zdrewnieć przed kolejną zimą. W takiej sytuacji soki nadal będą krążyć, a tuja nie zdąży „zapaść w sen zimowy”.
W związku z tym każdego roku do tej kwestii należy podejść indywidualnie i dobrać czas przycinania do warunków atmosferycznych. Tuje wolnorosnące powinno się przycinać za każdym razem, gdy stają się zbyt duże, natomiast te, które stanowią część żywopłotu – 2-3 razy w sezonie.
Kiedy przycinać róże?
Krzewy róż należą do wyjątkowo delikatnych i kapryśnych roślin. Decydując się na posadzenie ich w swoim ogrodzie, należy pamiętać o kilku kwestiach związanych z ich pielęgnacją. Kiedy przycinać róże? Oczywiście wiosną, ale wybierając dogodny moment na ten zabieg, przede wszystkim trzeba brać pod uwagę jedynie miesiące, kiedy ryzyko nagłych przymrozków jest znikome. Cięcie najlepiej wykonywać w drugiej połowie marca lub w kwietniu. Niektóre gatunki róż kwitną jedynie raz, dlatego należy pamiętać o tym, że muszą zostać przycięte po raz kolejny, najlepiej latem. Dodatkowe cięcia pielęgnacyjne, mające na celu usunięcie przekwitniętych kwiatów lub suchych gałązek, można natomiast wykonywać przez cały rok.
Kiedy przycinać lawendę?
Lawenda powinna być przycinana dwa razy w roku. Niestety wiele osób popełnia błąd (być może uśpionych jej uspokajającym zapachem) i pomija ten zabieg. Warto jednak w kalendarzu zapisać sobie przypomnienie, ponieważ przycinanie istotnie wpływa na rozwój lawendy, zapobiega drewnieniu pędów i odmładza roślinę. Cięcie można wykonać wiosną, latem lub jesienią. Wiosenne przycinanie powinno być przeprowadzone pod koniec marca, letnie – w lipcu lub sierpniu, natomiast jesienne – w drugiej połowie września.
Kiedy przycinać winogron?
Krzewy winogron powinno się przycinać dwa razy w roku – wczesną wiosną (koniec lutego, początek marca) oraz na koniec jesieni (na przełomie listopada i grudnia). Należy natomiast unikać wykonywania cięć w trakcie mrozów – niskie temperatury mogą uszkadzać pędy.
Kiedy przycinać drzewka owocowe?
Grusze, czereśnie, morele… zachwycają swoimi smakami i sama myśl o nich przywołuje najprzyjemniejsze wspomnienia lata. Zastanawiasz się, kiedy przycinać drzewa owocowe? Warto to robić dwa razy w roku: wiosną i jesienią. Dobór konkretnego terminu jest natomiast nieco skomplikowany. Wszystko zależy przede wszystkim od gatunku drzewa, ale niebagatelne znaczenie ma też jego wiek i kondycja. Należy natomiast pamiętać, by w zimnych miesiącach przycinać jedynie te, które są wyjątkowo odporne na mróz (np. śliwka). Z cięciem wrażliwych gatunków warto poczekać do wiosny. Drugie przycinanie drzew owocowych warto przeprowadzić pod koniec września lub na początku października.
Kiedy przycinać jabłonie?
Przycinanie jabłoni nie jest najłatwiejszym zadaniem. Pierwsze cięcie tego drzewa należy wykonać w jego pierwszą wiosnę po posadzeniu. Celem tego zabiegu jest wyrównanie proporcji pomiędzy bryłą korzeniową a koroną. Tzw. cięcie formujące należy wykonywać co roku, przez pierwsze 4 lata (przed zimą/tuż po niej). Jak wygląda to w kolejnych latach? Starsze drzewa wymagają wykonywania tzw. cięcia prześwietlającego, które polega na dopuszczeniu do wnętrza korony większej ilości naturalnego światła słonecznego. Uwaga! Nie należy usuwać wtedy więcej niż około 15% całej masy korony. Jak często wykonywać ten rodzaj cięcia? Zaleca się robić to dwa razy w roku.
Kompleksowe wsparcie układu odpornościowego. Zawiera kwas DHA z alg, olej z nasion czarnuszki, rutozyd oraz wit. D, B6 i selen.
Kiedy przycinać bukszpan?
Odpowiedź na pytanie kiedy przycinać bukszpan nie jest jednoznaczna – wszystko zależy od tego, ile minęło czasu od sadzenia. Pierwsze cięcie należy dostosować do tego, kiedy został on posadzony. Jeśli wiosną, wówczas pędy należy skrócić od razu po ukorzenieniu się rośliny. Jeżeli jesienią, z cięciem powinno się poczekać do wiosny. Co ważne, najlepszą porą na sadzenie bukszpanu jest koniec lata. Roślina zdąży się wówczas ukorzenić przed zimą, a Ty zdążysz z jej przycięciem. W kolejnych latach krzewy warto przycinać 2-3 razy w roku.
Kiedy przycinać maliny?
Krzewy malin nie mają bardzo skomplikowanych wymagań, ale jednym z nich jest ich regularne przycinanie. Chroni to roślinę przed chorobami, ale ma także wpływ na obfitość owocowania. W zależności od tego, czy masz w ogrodzie odmianę letnią, czy jesienną, termin cięcia jest nieco inny. Dla pierwszej z nich wypada tuż po zbiorach, w drugiej połowie sierpnia. Z kolei maliny odmiany jesiennej należy przycinać na początku września (w przypadku tych dwuletnich) lub w listopadzie (w przypadku jednorocznych).