Topola: kiedy pyli? Kalendarz pylenia 2023

W każdym roku kalendarz pylenia wygląda nieco inaczej. Zapoznanie się z nim jest jednak niezbędne, jeśli doskwiera Ci alergia na pyłki i nie chcesz, by przykre objawy z nią związane dopadły Cię niespodziewanie. Jak z niego korzystać? Kalendarz alergika to narzędzie, które nie tylko pozwala na określenie sezonu pylenia, ale jest także świetnym narzędziem prognostycznym pomagającym przewidzieć, kiedy będzie on najintensywniejszy. Przestudiowanie go daje osobom uczulonym czas na przygotowanie się do tego okresu poprzez wcześniejsze rozpoczęcie terapii z wykorzystaniem leków antyhistaminowych, czy zakupienie zapasu bardzo skutecznych preparatów – np. tych z ektoiną.


EctoClarin

Lekko hipertoniczny spray do nosa z ektoiną na alergię


Kiedy pyli topola? Kalendarz alergika 2023

Topole występują w zasadzie na terenie całej Polski – zarówno na obszarach miejskich, jak i podmiejskich. Mijasz je prawdopodobnie codziennie w parkach, przy alejkach czy na terenach w okolicy rzek. W zależności od regionu naszego kraju drzewo to zaczyna pylić na początku lub w połowie marca. Cały proces rozpoczyna się najszybciej w zachodniej części kraju – to region, w którym liczba słonecznych dni w roku jest największa, więc okres wegetacji roślin jest tu najdłuższy. Najpóźniej topola pyli na północy i południu.

Pierwsze unoszące się w powietrzu pyłki topoli nie są zbyt „agresywne”. W marcu drzewo jedynie powoli daje o sobie znać. Intensywny okres uczuleniowy rozpoczyna się w kwietniu.

Pyłek topoli nie jest natomiast bardzo silnym alergenem, dlatego uczulenie na niego nie jest tak powszechne, jak w przypadku innych drzew. Dlaczego w takim razie tak wiele osób w tym okresie skarży się na katar i kichanie? Pylenie topoli zbiega się w czasie z pyleniem traw, dlatego też często bez badań i rzetelnej diagnozy dochodzi do pomyłki.

kalendarz pylenia 2023

Alergia na pyłki topoli – objawy uczulenia

Topola pyli bardzo charakterystycznie – na pewno kojarzysz biały puch unoszący się w powietrzu wiosną. To właśnie pyłki topoli! Dla osób z alergią oznacza to jedno – początek nieprzyjemnych objawów. Jak wyglądają? Napady kichania, świąd nosa i oczu oraz wodnista, kapiąca z nosa wydzielina. Ponadto problemy skórne i ogólne osłabienie organizmu. Nic przyjemnego!

Przebieg uczulenia zależy od stopnia wrażliwości organizmu na działanie tego konkretnego pyłku. U każdej osoby alergia może przebiegać zupełnie inaczej. Nie jest to jednak sytuacja bez wyjścia. Z uczuleniem na pyłki topoli można radzić sobie na wiele sposobów. Przede wszystkim, o tyle, o ile możesz, unikaj ich dużego stężenia w powietrzu. W okresie pylenia staraj się wychodzić na spacery rano, późnym wieczorem i po deszczu. Pyłków unosi się wtedy zdecydowanie mniej. W ciągu dnia nie wietrz również mieszkania – rób to przed godz. 6.00 rano i po 22.00 wieczorem.

Jeśli nieprzyjemne objawy jednak Cię dopadną, stosuj miejscowe leki do oczu lub nosa. Warto skorzystać także z hamujących objawy leków antyhistaminowych lub niezwykle skutecznych preparatów z ektoiną.

Nie tylko topole. Kiedy pyli brzoza?

W marcu niestety pyli nie tylko topola. Alergikom w tym okresie życie uprzykrzać może także brzoza oraz dąb. Ponadto to intensywny czas pylenia różnych gatunków traw. Niestety ze względu na niezwykłe podobieństwo objawów czasem ciężko jest określić, co powoduje katar, kichanie czy kaszel. W takiej sytuacji warto skontaktować się z lekarzem i wykonać testy alergiczne.

Zdrowe Rozwiązania
na alergię: