Wszystko o najdroższej kawie świata

Niepowtarzalny aromat i smak Kopi Luwak wynika ze specyficznego procesu produkcji. Nie byłoby w nim nic niezwykłego, gdyby nie to, że kawę wytwarza się z ziaren pochodzących z odchodów małego zwierzątka – luwaka. Nazwa tego nietypowego napoju stanowi połączenie dwóch indonezyjskich słów. Pierwszym z nich jest kopi (kawa), a drugim luwak (łaskun palmowy, ssak z rodziny wiwerowatych).

Kopi Luwak

W jaki sposób produkuje się kawę Kopi Luwak?

Łaskun, główny bohater historii o kawie Kopi Luwak, wyglądem przypomina kota. To zwierzę aktywne głównie w nocy, żywiące się świeżymi, surowymi ziarnami kawy, których nie trawi, a wydala w całości wraz z odchodami. Te następnie oczyszcza się i wytwarza z nich kawę, uznawaną za najdroższą na świecie.

Kawę z odchodów łaskuna ludzie produkują od dawna, ale od zawsze były to zwierzęta żyjące na wolności. Pozyskiwanie od nich ziaren z odchodów, wymagało wiele czasu i zaangażowania. Osoby, które się tym zajmowały, musiały śledzić łaskuny i tropić je nocami, co oczywiście było niezwykle czasochłonne. Obecnie, Kopi Luwak produkuje się przede wszystkim z odchodów zwierząt trzymanych w klatkach i żywionych ziarnami kawy. Temat ten budzi wiele kontrowersji i pytań natury etycznej, ale o tym szerzej opowiem później.

Powodem, dla którego kawę tę ceni się tak bardzo, jest fakt, że ziarna po przejściu przez przewód pokarmowy, tracą celulozowe osłonki i lekko fermentują, co pozbawia je gorzkiego smaku. Następnie są wydalane i zbierane ręcznie. Po tym następuje etap starannego oczyszczania odzyskanych ziarenek kawy z resztek odchodów. Następnie mogą trafić już do wypalenia lub sprzedaży w stanie surowym.

Jak smakuje najdroższa kawa świata?

Kawa Kopi Luwak, o ile tylko jest przygotowana w prawidłowy sposób, pozwala na uzyskanie naparu gęstego, w konsystencji przypominającego nieco syrop klonowy. Charakteryzuje się wyraźnym aromatem o intensywnych nutach czekolady i karmelu. Wyróżnia się bogatym, ale łagodnym smakiem, którego ponoć nie można podrobić. Dzięki procesom trawiennym i rozkładowi białek, gorycz zostaje złagodzona i zastępuje ją niepowtarzalny aromat.

Ile kosztuje Kopi Luwak?

Palone, paczkowane ziarna można kupić przede wszystkim za pośrednictwem kawowych sklepów internetowych. Tutaj trzeba się jednak przygotować na niemałą kwotę. Średnia cena za kawę Kopi Luwak w polskich e-sklepach to 365zł za 100g.

Kopi Luwak

Kontrowersje wokół najdroższej kawy świata

Produkcja kawy Kopi Luwak budzi wiele kontrowersji. I słusznie! Proces produkcji jest związany z ogromnym okrucieństwem. Oczywiście nie chodzi o sam fakt pozyskiwania ziaren z odchodów łaskunów (tutaj w końcu nikt nie cierpi), ale o przetrzymywanie tych zwierząt w zamknięciu i przekarmianie, w celu uzyskania większego i celowego zbioru. To niehumanitarne, a obrońcy zwierząt intensywnie sprzeciwiają się takim praktykom.

Jednakże wysoka cena skupu tej kawy (napędzana rosnącym popytem pod hasłem “najlepsza kawa świata”) jest czynnikiem decydującym o tym, że mieszkańcy terenów, na których występują łaskuny, chwytają je i hodują w ciasnych klatkach.

Dużo złego robi tutaj stosowanie marketingowych zabiegów, których celem jest wytworzenie wokół Kopi Luwak otoczki ekskluzywności. Co jednocześnie, nie do końca ma pokrycie z rzeczywistością, bo dostępne w sprzedaży ziarna nie zawsze są oryginalne. Ich szacunkowa roczna produkcja nie przekracza 500 kg, a sprzedaje się ich znacznie więcej.

Czy warto?

Naukowcy badający kawę Kopi Luwak uważają, że jej atrakcyjność nie polega na niecodziennym składzie. Ten, mimo nietypowemu charakterowi produkcji, nie odbiega istotnie od składu innych gatunków ziaren. Przekonanie o wyjątkowości tej kawy wynika tylko i wyłącznie z zabiegów czynionych przez producentów, którzy zakodowali w głowie nabywców myśl, że piją najbardziej ekskluzywną kawę świata.

Podsumowując, smak kawy Kopi Luwak nie jest ani doskonały, ani tak niepowtarzalny, by płacić za niego kilkakrotnie więcej, niż za wysokiej jakości kawy speciality. Ziarna tego indonezyjskiego produktu najczęściej są niskiej lub średniej jakości, szczególnie jeśli trafisz na nieoryginalne lub pochodzące od hodowanych łaskunów.

Niestety, tak długo, jak będzie istniał popyt na Kopi Luwak, tak długo niezwykle trudno będzie ukrócić proceder nieetycznego procesu jej produkcji i hodowli zwierząt.