Czym jest retinol i kto powinien go stosować?

Retinol jest aktywną formą witaminy A. Działa na skórę odmładzająco – przeciwzmarszczkowo i przeciwstarzeniowo. Występuje w kremach do twarzy, kremach pod oczy oraz serach – ważne, aby jego zawartość mieściła się w graniach 0,3 do 1%.  Po preparaty z retinolem powinny sięgać osoby, które obserwują u siebie oznaki starzenia się skóry – tj. osoby już po dwudziestym, dwudziestym piątym roku życia – im wcześniej zaczniemy dbać o naszą cerę, tym dłużej będziemy cieszyć się młodym wyglądem. Retinol polecany jest także osobom borykającym się z trądzikiem – jako preparat, który redukuje wydzielanie łoju i pomaga usuwać niedoskonałości.

Jakich efektów działania retinolu możemy się spodziewać?

Retinol zadziała na naszą cerę przeciwstarzeniowo. Skóra stanie się napięta, gęstsza i ujędrniona. Zadaniem tego produktu jest przede wszystkim pobudzenie włókien kolagenowych i elastynowych do szybszego podziału. Działa także na zmarszczki mimiczne. Dzięki retinolowi koloryt naszej skóry ujednolici się, a pory ulegną zmniejszeniu. Skóra stanie się promienna i pełna blasku. Retinol może także pomóc osobom walczącym z trądzikiem.

retinol

Jak zacząć? Zalecenia i zasady stosowania retinolu.

  1. Zacznij od małych ilości preparatu o niskim stężeniu – najlepiej na noc. Na początku warto stosować retinol co dwa, trzy dni aby przyzwyczaić skórę do jego działania, a przy skórach wrażliwych – nawet raz w tygodniu, w przeciwnym razie mogą wystąpić podrażnienia naskórka. Z czasem zwiększaj częstotliwość aż zaczniesz stosować preparat z retinolem codziennie. Proces przyzwyczajania cery do działania produktów z retinolem może potrwać nawet około sześciu tygodni.

Epireg

Wspomaga naturalny proces gojenia, łagodzi suchą i podrażnioną skórę.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: Epireg. ZASTOSOWANIE: Wspomagająco w leczeniu oraz łagodzeniu objawów związanych z podrażnioną, suchą i wrażliwą skórą. PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: Solinea sp. z o.o.
reklama

  1. Pamiętaj, że wszelkie kosmetyki zawierające retinol mogą uwrażliwiać skórę na słońce i powodować przebarwienia – dlatego należy używać ich na noc, a w trakcie całej kuracji obowiązkowo stosować kremy z wysokim filtrem, na przykład SPF 50. Biorąc to pod uwagę, warto rozpocząć kurację na jesieni albo w zimie, wtedy mniej czasu spędzamy na dworze, słońca jest mniej i jest ono mniej intensywne. Niemniej jednak, zawsze, nawet w zimie i tak należy używać kremów z wysokim filtrem.
  2. W trakcie kuracji retinolem należy zadbać także o dodatkową pielęgnację skóry – jej odpowiednie nawilżenie oraz łagodzenie. Warto sięgnąć po kosmetyki z kwasem hialuronowym, aby w dzień dobrze cerę nawilżyć i aby lepiej przyjmowała retinol w preparacie, który zastosujemy na noc.
  3. Ostatnią, choć równie ważną zasadą używania retinolu jest fakt, że nie należy nakładać preparatów z tym składnikiem na skórę mokrą – wszystko dlatego, że woda sprawia, że retinol przenika do warstw skóry szybciej – co może wywołać podrażnienia. Preparat należy nakładać na suchą, wcześniej dokładnie oczyszczoną cerę.

Kiedy nie stosować kosmetyków zawierających retinol?

Nie powinniśmy stosować kosmetyków z retinolem, gdy mamy bardzo wrażliwą skórę, skłonną do podrażnień i silnych reakcji alergicznych – jest to dość mocny preparat, do codziennej pielęgnacji należy więc wprowadzać go stopniowo, dlatego też jeżeli nie jesteśmy pewni jak zareaguje nasza skóra, można próbować stosować retinol w małych dawkach, albo zupełnie zrezygnować, jeżeli skóra będzie reagowała źle. Niepożądana reakcja skórna na ten składnik objawi się pieczeniem, złuszczaniem skóry, zaczerwienieniem i podrażnieniem.

Ponadto, nie jest wskazane stosowanie retinolu kiedy nasza skóra jest uszkodzona czy bardzo podrażniona, a także bezpośrednio po niektórych zabiegach kosmetologicznych.

retinol

Nie zaleca się także stosowania preparatów z retinolem jeśli nie jesteśmy w stanie odpowiednio chronić skóry przed promieniami słonecznymi – gdy nasza cera jest często poddana ekspozycji na słońce – na przykład, gdy latem pracujemy na zewnątrz. Należy także pamiętać, że przed przystąpieniem do jakiegokolwiek zabiegu kosmetycznego obowiązkowo powinniśmy poinformować kosmetologa o tym, że stosujemy bądź niedawno stosowaliśmy retinol. Może być to istotne na przykład z punktu widzenia wykonania zabiegu depilacji laserowej wąsika – nie można wykonać takiego zabiegu szybciej, niż cztery tygodnie od ukończenia kuracji retinolem w kremie, oraz nawet do sześciu miesięcy od zakończenia kuracji retinoidami w formie leków. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do tego, ile należy odczekać pomiędzy stosowaniem retinolu a przeprowadzeniem różnych zabiegów kosmetycznych – skonsultujmy się z kosmetologiem bądź lekarzem.

Retinol w ciąży?

Absolutnie zabronione jest stosowanie retinolu czy preparatów z dodatkiem retinolu w okresie ciąży. Składnik ten może negatywnie wpływać na płód – na rozwój jego układu nerwowego czy serca. Mimo, że w okresie ciąży wiele kobiet zmaga się z hormonalnymi problemami z cerą, nie można próbować leczenia preparatami z retinolem. Lekarze odradzają także kuracje retinolem po porodzie w trakcie karmienia piersią. Jeżeli chcesz rozpocząć swoją przygodę z retinolem, ale wciąż karmisz dziecko bądź niedawno urodziłaś – skontaktuj się dla pewności z lekarzem, który na pewno rozwieje wszelkie wątpliwości co do potencjalnej szkodliwości tego produktu dla dziecka.