- Kwas foliowy jest istotny dla mężczyzn, szczególnie tych starających się o dziecko, ponieważ uczestniczy w syntezie DNA, powstawaniu erytrocytów i funkcjonowaniu układu sercowo-naczyniowego oraz nerwowego.
- Niedobór kwasu foliowego u mężczyzn może prowadzić do hiperhomocysteinemii, która zwiększa ryzyko uszkodzenia DNA plemników i stresu oksydacyjnego.
- Suplementacja kwasu foliowego poprawia koncentrację, morfologię i… ruchliwość plemników.
- Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników zaleca mężczyznom suplementację 0,4 mg aktywnych folianów przez co najmniej 12 tygodni przed spłodzeniem dziecka.
- Objawy niedoboru kwasu foliowego obejmują niedokrwistość megaloblastyczną, bladość skóry, zmęczenie, zaburzenia koncentracji, problemy z pamięcią, drętwienie rąk i pogorszenie nastroju.
- Więcej o męskiej płodności i zdrowiu podczas starania się o dziecko przeczytasz także w innych artykułach na Zdrowych Rozwiązaniach >>>
Składniki preparatu przyczyniają się do regulacji aktywności hormonalnej u mężczyzn. Kompleks biologicznie aktywnych substancji, astaksantyna oraz mio-inozytol chronią kom...
Kwas foliowy u mężczyzn – dlaczego jest ważny?
Od lat 80. XX wieku wiadomo, że istnieje związek między niedoborem kwasu foliowego a wadami cewy nerwowej u płodu. W związku z tym zaleca się, aby kobieta planująca dziecko rozpoczęła suplementację już 12 tygodni przed planowaną koncepcją i kontynuowała ją przez całą ciążę. Mniej mówi się o tym, że niedobór kwasu foliowego to kwestia, na którą powinni zwrócić uwagę również mężczyźni planujący dziecko.
Dlaczego kwas foliowy dla mężczyzn jest tak ważny? Po pierwsze warto zacząć od tego, że jest to składnik, który jest istotny dla organizmu człowieka niezależnie od płci. Wynika to z tego, że kwas foliowy:
- uczestniczy w syntezie kwasów nukleinowych, będących podstawowym składnikiem DNA;
- razem z witaminą B12 bierze udział w procesie powstawania i dojrzewania krwinek czerwonych (erytrocytów);
- jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego (m.in. poprzez wpływ na metabolizm homocysteiny, której podwyższony poziom jest jedynym z czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych), a także układu nerwowego.
Kwas foliowy u mężczyzn wpływa również na płodność. Niskie stężenie tego składnika we krwi może prowadzić do hiperhomocysteinemii, która zwiększa ryzyko uszkodzenia DNA plemników i wystąpienia stresu oksydacyjnego (szkodliwego nie tylko dla komórek rozrodczych). W badaniach wykazano, że suplementacja kwasu foliowego w dawce 400 mcg dziennie ma korzystny wpływ na koncentrację, morfologię i ruchliwość plemników1,2.
Wyniki badań, które pokazują, że kwas foliowy dla mężczyzn odgrywa ważną rolę na etapie starań o dziecko, nie przeszły bez echa. W najnowszych zaleceniach Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników (PTGiP) znalazły się również rekomendacje dla przyszłych ojców. Specjaliści zalecają im suplementację 0,4 mg aktywnych folianów przez okres co najmniej 12 tygodni przed koncepcją3.
Objawy niedoboru kwasu foliowego
Jakie objawy daje niedobór kwasu foliowego? Najczęściej prowadzi do niedokrwistości megaloblastycznej, w której przebiegu obserwuje się większe niż normalnie krwinki czerwone. Choroba ta objawia się m.in. bladością skóry, ciągłym zmęczeniem i osłabieniem.
Niedobór kwasu foliowego daje również objawy neurologiczne. Niepokojącymi sygnałami ze strony układu nerwowego są: zaburzenia koncentracji, problemy z pamięcią, drętwienie i mrowienie rąk, a także pogorszenie nastroju.
Niedobór kwasu foliowego u mężczyzn może prowadzić również do pogorszenia jakości nasienia. W związku z tym, jeśli para przez dłuższy czas bezskutecznie stara się o dziecko, warto sprawdzić, czy w diecie i suplementacji nie brakuje kwasu foliowego.
Co może być przyczyną niedoboru kwasu foliowego i jak mu zapobiegać?
Jedną z przyczyn niedoboru może być źle zbilansowana dieta, która jest uboga w źródła witaminy B9 (m.in. zielone warzywa liściaste, nasiona roślin strączkowych). Jednak nie zawsze to błędy żywieniowe są źródłem problemu.
Wśród innych przyczyn niedoboru kwasu foliowego wymienia się również:
- przyjmowanie niektórych leków (np. metotreksatu) bez zadbania o suplementację kwasu foliowego;
- picie nadmiernych ilości alkoholu;
- choroby tarczycy (np. nadczynność tarczycy) i wątroby.
Jeśli przyczyną niedoboru witaminy B9 są problemy zdrowotne, należy zacząć od leczenia choroby podstawowej. Z kolei, gdy u podłoża leży źle zbilansowana dieta, trzeba skupić się na włączeniu do codziennego jadłospisu produktów bogatych w witaminę B9. Należą do nich m.in.: ciecierzyca, szpinak, fasola biała, pietruszka, jajka kurze, brukselka, jarmuż, brokuły, kapusta włoska.
W okresie planowania dziecka, a także w przypadku innych wskazań do suplementacji, zalecane jest przyjmowanie suplementów diety z kwasem foliowym. Przykładem jest Fertistim dla mężczyzn, którego skład został opracowany specjalnie z myślą o potrzebach organizmu mężczyzny. Oprócz kwasu foliowego zawiera inne składniki wspierające utrzymanie prawidłowej płodności i funkcji rozrodczych (m.in. mio-inozytol, selen, cynk, ekstrakt z korzenia maca, ziela buzdyganka).
Należy pamiętać, że dawka suplementu diety z kwasem foliowym powinna być skonsultowana ze specjalistą. Jest to ważne, ponieważ zarówno niedobór, jak i nadmiar kwasu foliowego jest szkodliwy.
Składniki preparatu przyczyniają się do regulacji aktywności hormonalnej u mężczyzn. Kompleks biologicznie aktywnych substancji, astaksantyna oraz mio-inozytol chronią kom...
Źródła:
- Azizollahi, Gholamabbas, et al. „Effects of supplement therapy on sperm parameters, protamine content and acrosomal integrity of varicocelectomized subjects.” Journal of assisted reproduction and genetics 30 (2013): 593-599.
- Vanderhout, Shelley M., et al. „Nutrition, genetic variation and male fertility.” Translational andrology and urology 10.3 (2021): 1410.
- Stanowisko Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników w zakresie suplementacji aktywnych folianów, choliny i witamin B6 i B12 w okresie przedkoncepcyjnym, ciąży i połogu https://www.ptgin.pl/sites/scm/files/2024-03/Foliany%20-%20Stanowisko%20Ekspert%C3%B3w%20PTGiP%20-%20final.pdf (dostęp: 31.05.2024).
- Yao, David F., and Jesse N. Mills. „Male infertility: lifestyle factors and holistic, complementary, and alternative therapies.” Asian journal of andrology 18.3 (2016): 410-418.
- Cieślik, Ewa, and Anna Kościej. „Kwas foliowy–występowanie i znaczenie.” Problemy Higieny i Epidemiologii 93.1 (2012): 1-7.