Dlaczego warto jeździć na łyżwach?

Dlaczego warto jeździć na łyżwach? Tak naprawdę w miejsce jazdy na łyżwach można wstawić dowolną dyscyplinę sportu czy formę ruchu, a odpowiedzieć zawsze będzie taka sama: bo jest to zdrowe! A do tego często bardzo przyjemne.

Obecnie nikt już raczej nie dyskutuje ze stwierdzeniem, że regularny, umiarkowany wysiłek fizyczny to podstawa zdrowia człowieka. Jesteśmy stworzeni do ruchu i żeby prawidłowo funkcjonować, musimy codziennie podejmować aktywność. Nie chodzi tu jednak o to, aby każdego dnia wykonywać morderczy trening i wylewać litry potu. Ważne jest to, aby codziennie zapewnić sobie jakąś dawkę ruchu. Nie bez przyczyny mówi się, że każda zdrowa osoba powinna wykonywać 8-10 tysięcy kroków dziennie. Jazda na łyżwach to doskonała alternatywa dla spacerów czy innych form ruchu. Warto wykorzystać ten zimowy czas na aktywności, których nie możemy uprawiać latem i wiosną.


Solbetan

Na wzmocnienie odporności. Zawiera beta-glukan.

Suplement diety
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
reklama

Potrzebujesz konkretnych argumentów, które przekonają Cię, że warto jeździć na łyżwach? Już się robi. Oto one!

  • Jazda na łyżwach to trening aerobowy, czyli trening o niskiej lub średniej intensywności. Nie obciąża zbyt mocno układu nerwowego, ale poprawia krążenie i wpływa pozytywnie na cały układ krwionośny.
  • Godzina na lodowisku to wydatek energetyczny rzędu 400-700 kcal (w zależności od wagi, płci i kilku innych czynników). To doskonała wiadomość dla osób na redukcji!
  • Podczas jazdy na łyżwach pracuje całe ciało, a największą pracę przyjmują na siebie nogi i pośladki. To oznacza, że ten przyjemny zimowy sport pomaga zredukować cellulit i rozstępy, które zwykle gromadzą się w dolnych partiach ciała. 
  • Aktywność fizyczna poprawia samopoczucie, pozytywnie wpływa na pracę mózgu i redukuje stres, którego – nie oszukujmy się – w dzisiejszych czasach niemal nikomu nie brakuje.
  • Jazda na łyżwach to doskonała zabawa!

Czy jazda na łyżwach to sport dla Ciebie?

Jazda na łyżwach to sport, który nie wymaga od nas doskonałej kondycji, silnych mięśni i specjalnych umiejętności. Każdy może wejść na lodowisko i na własnej skórze przekonać się o korzyściach, jakie płyną z uprawiania tego sportu.

Na łyżwach jeżdżą zarówno dzieci, jak i seniorzy. Jeśli nie masz przeciwwskazań zdrowotnych od swojego lekarza (np. kontuzja kolana czy kręgosłupa) i nie jesteś w ciąży (kobiety ciężarne powinny powstrzymać się od jazdy na łyżwach ze względu na ryzyko upadku), śmiało pędź na lodowisko. 

Jakie łyżwy wybrać? Rodzaje i rozmiary łyżew

Na komfort i bezpieczeństwo na lodowisku w głównej mierze wpływają oczywiście łyżwy. Ich wybór ma więc ogromne znaczenie. Jakie wybrać?

Łyżwy hokejowe

Jak sama nazwa wskazuje, to łyżwy przystosowane do gry w hokeja. Konstrukcja buta zapewnia bardzo dużą stabilność i pozwala na szybką jazdę, ale też manewry. Wzmocnienie w okolicach pięt to ochrona przed urazami ścięgna Achillesa i bolesnymi skutkami kopnięć. Jazda na hokejówkach porównywana jest do jazdy na rolkach. Jeśli więc w sezonie wiosenno-letnim śmigasz po parku na ośmiu kółkach, hokejówki sprawdzą się doskonale.

Łyżwy figurowe

Łyżwiarstwo figurowe to piękne widowisko. Zawodnicy wykonują piruety, obroty, podskoki i inne przeróżne akrobacje. Łyżwy do tej dyscypliny muszą więc umożliwiać wykonanie tych wszystkich skomplikowanych ruchów. Figurówki są wyższe, mniej usztywnione i mają dłuższe ostrze.

Niektóre modele teoretycznie nadają się do nauki dla osób początkujących, jednak nie jest to rekomendowany rodzaj łyżew. Sprawdzą się za to doskonale, jeśli masz już pewne doświadczenie i zamierzasz rozwijać swoje umiejętności, ucząc się obrotów i innych figur.

Łyżwy rekreacyjne

Łyżwy rekreacyjne nie są przeznaczone do żadnego konkretnego sportu ani stylu jazdy. Służą do prostego poruszania się po lodowisku i czerpania przyjemności z samej aktywności. Często polecane są właśnie osobom początkującym, które pragną jeździć na łyżwach dla rozrywki, a nie uczyć się akrobacji czy przygotowywać do wstąpienia do drużyny hokejowej.

Warto więc przed wyborem łyżew określić swoje plany na przyszłość i na tej podstawie dobrać ich rodzaj – zarówno gdy kupujesz sprzęt dla siebie, jak i dla dziecka. Jeśli Twoja córka marzy o karierze hokeistki, najlepiej już od samego początku kupić łyżwy do tego sportu. Analogicznie w przypadku, gdy Twoja pociecha marzy o jeździe figurowej.

Łyżwy – jakie wybrać?

Czym jeszcze kierować się przy wyborze łyżew?

Rodzaj łyżew to jeszcze nie wszystko. Aby czerpać przyjemność z jazdy, a do tego czuć się pewnie, musisz zwrócić uwagę również na rodzaj mocowania ich na stopie oraz, naturalnie, na rozmiar buta.

Rzepy czy sznurówki?

Łyżwy mogą być zapinane na rzepy/klamry lub wiązane za pomocą sznurówek. Co wybrać? Na to pytanie nie można odpowiedzieć jednoznacznie. Sznurowadła w łyżwach zdecydowanie lepiej się sprawdzają, jeśli chodzi o dopasowanie buta do stopy. Wadą jest jednak to, że zakładanie łyżew zajmuje sporo czasu.

Klamry i rzepy to opcja dla niecierpliwych lub dla młodszych dzieci, które nie radzą sobie jeszcze z wiązaniem sznurówek. Niestety takie zapięcie nie pozwala dopasować buta do stopy tak dobrze, jak w przypadku łyżew wiązanych.

Rozmiar łyżew

Za duże łyżwy to prosty przepis na upadek. Luźny but nie zapewnia stabilności, co może doprowadzić do skręcenia kostki czy nawet poważniejszego urazu wynikającego z upadku. Zbyt ciasne łyżwy są z kolei niekomfortowe i powodują odciski oraz otarcia. Jak więc wybrać rozmiar, aby znaleźć ten złoty środek?

Jeśli zamierzasz robić zakupy w sklepie stacjonarnym, do mierzenia włóż na stopy skarpetki, w których będziesz śmigać po lodowisku. Zwykle do jazdy na łyżwach wkładamy grubsze skarpetki, tak aby ochronić stopy przed zimnem. Warto też wybrać się na przymiarkę wieczorem, kiedy stopa jest już lekko spuchnięta po całym dniu.

A co, jeśli robisz zakupy online? W takim przypadku należy dokładnie zmierzyć długość stopy (obrysuj jej kształt na kartce, a następnie zmierz linijką) i dodać 0,5-1 cm. Pamiętaj, że łyżwy powinny być nieco większe od zwykłych butów, w których chodzisz na co dzień.

Kupić czy wypożyczyć łyżwy?

Większość lodowisk oferuje usługę wypożyczenia łyżew za niewielką opłatą. Czy w takim razie opłaca się inwestować we własny sprzęt? To zależy. Jeśli wybierasz się na lodowisko pierwszy raz, nie kupuj łyżew. Najpierw sprawdź, czy jest to aktywność dla Ciebie. Nie ma sensu inwestować w sprzęt za kilkaset złotych, jeśli nie mamy pewności, że użyjemy go więcej niż raz.

Jeśli natomiast debiut masz już za sobą i nie zamierzasz rezygnować z uprawiania tego zimowego sportu, warto kupić własne łyżwy. Jest to wygodniejsze, przyjemniejsze, a do tego bardziej higieniczne.

Na koniec ważna informacja: pamiętaj o bezpieczeństwie! Jeśli na lodzie nie czujesz się pewnie, zaopatrz się w kask i ochraniacze. Zrezygnuj też z jeżdżenia na łyżwach po zamarzniętych jeziorach, stawach czy innych zbiornikach wodnych, jeśli nie masz pewności, że lód jest wystarczająco gruby. Zdecydowanie bezpieczniejszym rozwiązaniem jest strzeżone lodowisko. Miłej zabawy!


Nebu Dose Isotonic

0,9% roztwór soli fizjologicznej o szerokim zastosowaniu.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: NEBU-dose ISOTONIC. ZASTOSOWANIE: Wskazany w terapii inhalacyjnej w celu ułatwienia ruchu wydzielinie w drogach oddechowych, aby poprawić komfort oddychania. Zalecany dla pacjentów cierpiących na zapalenie oskrzelików, ostre zapalenie oskrzeli, mukowiscydozę oraz przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP). PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: Unolab Manufacturing S.l.
reklama