Czym jest i jak działa maska antysmogowa?

Maska antysmogowa wyposażona jest w specjalny filtr przeciwpyłowy, który chroni układ oddechowy przed niebezpiecznymi cząsteczkami znajdującymi się w zanieczyszczonym powietrzu.

Dobrej jakości filtr wyłapuje nie tylko cząsteczki pyłu PM2.5 i PM10, ale również inne zanieczyszczenia składające się na smog (np. lotne związki organiczne), a także nieprzyjemne zapachy i różnego rodzaju alergeny. Specjalna konstrukcja zatrzymuje szkodliwe substancje, a następnie przepuszcza oczyszczone już powietrze do Twoich płuc.

Maska antysmogowa jest zatem w stanie ochronić ludzki organizm przed działaniem szkodliwych substancji lub zmniejszyć skalę tego działania – pod warunkiem że zostanie prawidłowo dobrana!

Czy potrzebujesz maski antysmogowej?

Mieszkańcy krajów azjatyckich zasłaniają usta i nos na co dzień już od połowy XX wieku. Jeszcze do niedawna obraz zamaskowanych przechodniów w Japonii, Chinach czy Korei wydawał się nam – mieszkańcom krajów europejskich – śmieszny, a nawet dziwny. Dziś jednak można stwierdzić, że nasze nastawienie zupełnie się zmieniło, a widok dawniej znany nam tylko ze Wschodu staje się coraz częstszy na ulicach naszych miast.  

Polska jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych krajów w Europie; wiele naszych miast czasowo przekracza dopuszczalne przez WHO normy jakości powietrza. To oznacza, że w niektórych miejscach i w niektórych momentach noszenie maski antysmogowej jest wręcz konieczne, jeśli chcemy zadbać o swoje zdrowie, zwłaszcza w sezonie grzewczym.

Jakie szkody w organizmie może wyrządzić smog? Lista schorzeń i chorób wywoływanych wdychaniem zanieczyszczonego powietrza jest długa. Oto kilka przykładów:

  • nowotwory,
  • przedwczesne starzenie skóry,
  • choroby płuc,
  • choroby serca,
  • choroby alergiczne.

To jednak nie wszystko. Według Europejskiej Agencji Środowiska (EEA) smog w Polsce doprowadza do ponad 40 tysięcy przedwczesnych zgonów rocznie. Skala problemu jest ogromna. Warto więc zaopatrzyć się w dobrej jakości maseczkę antysmogową. 


Nebu-dose HIALURONIC

Przeznaczony do nebulizacji w celu poprawienia komfortu oddychania. Intensywnie nawilża.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: NEBU-dose HIALURONIC. ZASTOSOWANIE: Wskazany w terapii inhalacyjnej w celu ułatwienia ruchu wydzielinie w drogach oddechowych, aby poprawić komfort oddychania. Zalecany dla pacjentów cierpiących na zapalenie oskrzelików, ostre zapalenie oskrzeli, mukowiscydozę oraz przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP). PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: Unolab Manufacturing S.l.
reklama

Kto powinien nosić maski antysmogowe? 

Ze względu na tragiczny stan powietrza w Polsce, maseczkę antysmogową może nosić każda osoba, oczywiście pod warunkiem, że stan zdrowia na to pozwala. Warto wziąć pod uwagę to, że zasłanianie ust i nosa, nawet za pomocą najlepszej jakości maski, utrudnia wdychanie powietrza, co w przypadku niektórych chorób (np. układu oddechowego) może być niebezpieczne.

Na szkodliwe działanie smogu najbardziej narażone są osoby starsze, dzieci, alergicy, a także sportowcy, którzy wykonują swoje treningi na zewnątrz.

Jaką maskę antysmogową wybrać? 

Stale pogarszający się stan powietrza w Polsce to doskonała okazja do zarobku dla producentów masek. Takich produktów na rynku jest mnóstwo – wystarczy wpisać frazę maska antysmogowa w Google, a po chwili wyświetlą nam się tysiące wyników. Niestety to nie oznacza, że jako konsumenci, czyli użytkownicy, mamy tak szerokie możliwości, jak na pierwszy rzut oka się wydaje.

W 2019 roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) przeprowadził badania na temat skuteczności półmasek filtrujących (potocznie nazywanych maskami antysmogowymi). Opublikowane wyniki są niepokojące. Okazało się, że wiele produktów dostępnych na rynku nie spełnia swojego zadania, czyli nie chroni układu oddechowego przed szkodliwym działaniem zanieczyszczeń w powietrzu. Niektóre z nich nie działają także w sposób zgodny z przepisami nakładanymi przez Unię Europejską. 

UOKiK przestrzega więc, aby przed zakupem dobrze przyjrzeć się oznaczeniom na maseczce. Tylko wówczas będziesz mieć pewność, że rzeczywiście spełnia ona swoje zadanie i chroni Twój organizm przed zanieczyszczeniami unoszącymi się w powietrzu. 

Smog

Najważniejsze kwestie przy wyborze maski antysmogowej

Rodzaj i klasa ochrony filtra 

Od rodzaju filtra zależy to, jakie zanieczyszczenia zatrzymuje maska. Stosowany m.in. w oczyszczaczach powietrza filtr HEPA wyłapuje cząsteczki pyłów zawieszonych PM2.5 i PM10, a także roztocza, bakterie, grzyby, zarodniki pleśni i wirusy. Filtr węglowy zatrzymuje natomiast nieprzyjemne zapachy, gazy i związki lotne.

Najwyższą skuteczność mają maski wyposażone w filtr łączony, czyli HEPA oraz węglowy.

Klasa ochrony filtra określana jest za pomocą symboli FFP1, FFP2, FFP3 – im wyższa cyfra, tym większą skuteczność zapewnia filtr.

Potwierdzony certyfikat CE 

Symbol CE (fr. Conformité Européenne) oznacza, że producent deklaruje, że produkt spełnia wymogi nałożone przez Unię Europejską. Niestety jego obecność nie daje jeszcze gwarancji, że maska antysmogowa jest skuteczna. Dlaczego? Taki symbol może być nieautentyczny – np. wystawiony przez podmiot, który nie ma do tego uprawnień. 

Chińscy producenci często stosują ten trik w swoich produktach. Umieszczają symbol CE, który jest łudzącą podobny do certyfikatu Unii Europejskiej, jednak w rzeczywistości jest to skrót od wyrażenia China Export

Jak więc sprawdzić autentyczność certyfikatu? Najskuteczniejszym rozwiązaniem jest odnalezienie jednostki, która go wydała, a następnie skontaktowanie się z nią. Aby to zrobić, należy odczytać numer za symbolem CE, a następnie wyszukać go na stronie Komisji Europejskiej.

Procedura jest dość czasochłonna i często trudna do przeprowadzenia, ale warto.


Mantusil

Wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego. Zawiera Miód Manuka uzyskiwany z nektaru krzewów manuka w Nowej Zelandii.

Suplement diety
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
reklama

Oznaczenie R/NR

Na maseczkach pojawia się również oznaczenie R lub NR, na które należy zwrócić uwagę. R oznacza, że jest to produkt wielorazowego użytku, natomiast NR umieszczany jest na produktach, które można użyć wyłącznie jeden raz.

Warto tego pilnować, ponieważ wielokrotne używanie maski antysmogowej z oznaczaniem NR może być niebezpieczne.

Rozmiar maski 

Rozmiar maski wbrew pozorom również wpływa na jej skuteczność. Zbyt luźna spowoduje, że powietrze przedostanie się do płuc bez filtracji. Wówczas nawet najlepszej klasy filtr i certyfikat Unii Europejskiej na niewiele się zdadzą. Maska antysmogowa powinna przylegać do twarzy, tak aby po bokach nie powstały szczeliny. 

Aby dobrać odpowiedni rozmiar, zmierz obwód swojej głowy oraz wysokość twarzy (lub inne parametry, o które prosi producent), a następnie zapoznaj się z tabelą rozmiarów na stronie producenta. Warto wybierać produkty, które dodatkowo pozwalają na regulację paska nagłownego/pasków na uszy oraz kształtu „noska”.

Jak używać maski antysmogowej? 5 żelaznych zasad

Nawet najlepsza maska nie spełni swojego zadania, jeśli będzie niepoprawnie używana. Oto najważniejsze zasady: 

  1. Używaj maski zgodnie z jej przeznaczeniem.
  2. Nie używaj wielokrotnie masek z oznaczeniem NR.
  3. Regularnie wymieniaj filtr.
  4. Po każdym użyciu dezynfekuj maskę.
  5. Nie noś maski dłużej niż 8 godzin. Może to doprowadzić do niedotlenienia organizmu.

Źródła:

  • Mutke, M. Wpływ zanieczyszczenia powietrza na organizm ludzki ‒ analiza przemian zachodzących w skórze po ekspozycji na czynniki zewnętrzne. Wybrane problemy wykorzystania zasobów naturalnych w gospodarce, 31.
  • Test masek antysmogowych | Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów https://uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=15166