Czym jest i jak powstaje herbata matcha?

Matcha to sproszkowana zielona herbata pochodząca z Japonii. W jej uprawie specjalizują się dwa regiony – Uji i Nishio. Różnice pomiędzy nią a klasyczną liściastą herbatą pojawiają się już na etapie uprawy. Zimą krzewy gromadzą w swoich korzeniach składniki odżywcze, które pozwalają im przetrwać trudne warunki pogodowe. Gdy tylko wzrasta temperatura, roślina zaczyna wypuszczać pierwsze pąki, a uprawy są stopniowo zacieniane. Docierające do nich światło słoneczne redukuje się w pierwszym etapie o około 60%, a po upływie 10 dni, nawet o 90%! Po co? Celem tego działanie jest zatrzymanie procesu fotosyntezy, który powoduje, że słodkie aminokwasy zamieniają się w gorzkie katechiny. Utrzymanie roślin w cieniu pozwala spowolnić ten proces, dzięki czemu liście nabierają jaśniejszego odcienia zieleni i nie tracą słodyczy. W wyniku tego procesu matcha jest bardziej aromatyczna od tradycyjnych gatunków zielonej herbaty. Po zebraniu liście zostają wysuszone, a następnie starte na drobny proszek za pomocą granitowych lub kamiennych żaren.

Jak parzyć matchę?

Oryginalny proces przyrządzania matchy to prawdziwy rytuał. Nie martw się, nie jest bardzo skomplikowany! By prawidłowo go wykonać, potrzebujesz trzech przyborów: chasen (bambusowa miotełka do spieniania napoju), chashaku (drewniana łyżeczka do odmierzenia odpowiedniej porcji sproszkowanej matchy) oraz chawan (czarka).

Matcha

Matcha – przygotowanie krok po kroku

Zacznij od odmierzenia odpowiedniej ilości matchy na chashaku – na początek spróbuj użyć 1 łyżeczki. Z czasem możesz znaleźć własne, idealne proporcje. Jeśli masz możliwość, to przesiej proszek przez sitko i wsyp do czarki. Pomoże to jeszcze lepiej go rozdrobnić. Wlej 100 ml wody o temperaturze poniżej 80°C i dokładnie wymieszaj za pomocą chasen. Następnie dolej kolejną porcję wody (100-150 ml) i ponownie energicznie zamieszaj. Z czasem z pewnością wypracujesz własny przepis na idealną matchę. Im więcej samego proszku dodasz, tym bardziej gęsty i aromatyczny napój otrzymasz.

Dlaczego warto pić matchę? Zdrowotne właściwości królowej zielonych herbat

Matcha to prawdziwy superfood i nie bez powodu wielu nazywa ją królową zielonych herbat. Na korzyści płynące z jej spożywania uwagę zwracała już tradycyjna medycyna chińska. A poglądy te potwierdzają badania naukowe! Picie matchy ma tę przewagę nad piciem tradycyjnej zielonej herbaty, że spożywa się cały jej liść, co potęguje prozdrowotne działanie.

Do najważniejszych właściwości matchy należą:

– Obniżanie złego cholesterolu.

– Silne działanie antyoksydacyjne i redukcja stresu oksydacyjnego.

– Działanie antybakteryjne.

– Wsparcie utrzymania prawidłowej masy ciała.

Matcha

Badania naukowe potwierdzające zalety matchy

Sproszkowana zielona herbata cieszy się zainteresowaniem nie tylko influencerów, ale też naukowców. Z badań przeprowadzonych w 2003 roku na Uniwersytecie w Colorado wynika, że matcha zawiera ponad 130 razy więcej antyoksydantów niż zwykła zielona herbata! Wyróżnia ją też niezwykle duża zawartość L-teaniny, czyli aminokwasu, który wspomaga wysoki stopień relaksacji umysłowej przy jednoczesnym zachowaniu dużej czujności. W praktyce oznacza to, że substancja ta ułatwia wprowadzanie pracy mózgu do częstotliwości fal alfa, które uaktywniają się w stanie głębokiego relaksu umysłu. Być może właśnie z tego względu matcha jest podobno często spożywana przez mnichów Zen praktykujących głęboką medytację.

Z kolei z badania przeprowadzonego przez Uniwersytet w Sao Paolo na grupie odchudzających się kobiet wynika, że dołączenie do diety herbaty matcha, pomogło nie tylko obniżyć wagę, ale też zmniejszyć obwód pasa. Konkrety? Pijące ją kobiety, które stosowały też odpowiednią dietę i treningi przez osiem tygodni, nie tylko zrzuciły średnio 5,8 kg, ale również znacząco zmniejszyły obwód pasa. Obniżył się też u nich poziom trójglicerydów i tłuszczu, a zwiększyła się masa mięśniowa.