Cholispar

Pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu wątroby, uzupełnia codzienną dietę w L-asparaginian L-ornityny i cholinę.

Suplement diety
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
reklama

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) stawia alkohol już na trzecim miejscu wśród czynników szkodzących zdrowiu Europejczyków. Oczywiście ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych jest w dużym stopniu uzależnione od ilości spożywanego trunku. Wyróżnia się cztery wzory picia alkoholu.

  • Sporadyczne i w małych ilościach – małe ryzyko wyrządzania szkód w organizmie.
  • Ryzykowne – spożywanie nadmiernych ilości bez negatywnych konsekwencji.
  • Szkodliwe – picie alkoholu skutkuje szkodami zdrowotnymi, fizycznymi czy psychicznymi.
  • Uzależnienie – to następstwo długotrwałego spożywania alkoholu. Cechuje się m.in. odczuwaniem nieodpartego i silnego przymusu sięgania po alkohol, występowania dolegliwości fizycznych i psychicznych po zaprzestaniu czy zmniejszeniu ilości wypijanych trunków. Negatywne konsekwencje picia alkoholu mogą się również rozciągać na inne płaszczyzny np. społeczną czy zawodową.

Wiele osób regularnie pije alkohol bez wykształcenia nałogu. Powszechne jest nalewanie kieliszka wina po długim dniu pracy lub relaks przy piwie podczas oglądania telewizji. Żeby uniknąć wystąpienia niebezpiecznych stanów, warto monitorować ilość alkoholu, który wypijamy.

Według zaleceń WHO mężczyźni przy codziennym piciu powinni zachować co najmniej 2 dni abstynencji tygodniowo i nie przekraczać 4 porcji standardowych (czyli 40 g 100% alkoholu) na dzień. To mniej więcej 2 półlitrowe butelki piwa, 120 ml wódki czy 2 kieliszki wina po 200 ml. W przypadku kobiet i codziennego picia również zaleca się co najmniej 2 dni abstynencji, a także nieprzekraczalnie 2 porcji standardowych (20 g 100% alkoholu) na dzień. To oznacza, że dopuszczalne jest wypicie 1 półlitrowego piwa, 60 ml wódki albo 1 kieliszka wina (200 ml). 

Co sprzyja uzależnieniu od alkoholu?

Nie trzeba być w określonym wieku, pracować w konkretnym zawodzie ani mieć żadnych innych unikalnych cech, aby rozwinąć uzależnienie od alkoholu. Ten stan jest bardzo powszechny, szczególnie w społeczeństwach, w których jest rozwinięta kultura spożywania trunków. Warto pamiętać, że istnieją pewne czynniki, zwiększające szanse na wystąpienie problemów z alkoholem.

Zdrowie psychiczne

Problemy ze zdrowiem psychicznym zwiększają ryzyko uzależnienia od alkoholu. Na przykład, jeśli cierpisz na depresję lub zaburzenia lękowe, możesz sięgać po alkohol, aby uspokoić nerwy lub poprawić nastrój. Co więcej, jeśli czujesz zdenerwowanie w sytuacjach towarzyskich, możesz pić w celu „rozluźnienia się”. Z biegiem czasu takie nadmierne picie alkoholu podczas spotkań towarzyskich może prowadzić do problemów z uzależnieniem.

Genetyka

Genetyka ma ogromny wpływ na ryzyko uzależnienia od alkoholu. To geny wpływają na ukształtowanie metabolicznej oraz behawioralnej reakcji na używki. Jeśli w naszej rodzinie występują problemy ze spożywaniem używek, istnieje większe prawdopodobieństwo, że i my będziemy bardziej podatni na rozwój uzależnień.

Okoliczności społeczne

Przyjaciele czy współpracownicy mogą wpłynąć na nasz związek z alkoholem. Na przykład, jeśli Twoi znajomi nie piją dużo, jest to ułatwieniem przy ograniczaniu spożycia trunków podczas wydarzeń towarzyskich. Jeśli jednak alkohol jest integralną częścią spotkań, istnieje ryzyko wystąpienia trudności w kontrolowaniu picia. Może to tłumaczyć odczuwana presja, żeby dopasować się do ram panujących w danym otoczeniu. 

Zdrowe Rozwiązania
dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego:
reklama

Jakie są długoterminowe skutki codziennego picia alkoholu?

Codzienne picie alkoholu może prowadzić do wielu długotrwałych problemów ze zdrowiem fizycznym i psychicznym, nawet jeśli dana osoba nie zmaga się z nałogiem. Obejmują one zwiększone ryzyko depresji, wysokie ciśnienie krwi, niedożywienie i większą szansę uzależnienia od tej substancji, które mogą mieć szkodliwy wpływ na Twoje zdrowie fizyczne, psychiczne i emocjonalne.

Zwiększone ryzyko uzależnienia

Alkohol jest substancją niezwykle toksyczną, a spożywając go codziennie, zwiększasz szanse na uzależnienie. Jeśli picie zdarza się codziennie i regularnie, mózg i ciało przyzwyczajają się do danej substancji, co w końcu spowoduje wytworzenie potrzeby spożywania alkoholu do prawidłowego codziennego funkcjonowania. 

Mój mąż codziennie pije piwo. To nic takiego czy jednak powód do niepokoju?

Problemy ze zdrowiem fizycznym

Choroby serca, wysokie ciśnienie krwi, marskość wątroby, nowotwory (szczególnie gardła, przełyku, tchawicy, krtani i wątroby) i zaburzenia erekcji to tylko niektóre z fizycznych problemów zdrowotnych, które mogą wystąpić podczas codziennego spożywania alkoholu. U kobiet regularne picie trunków może zakłócać cykl menstruacyjny i potencjalnie wpływać na płodność. Może również prowadzić do zauważalnego przyrostu masy ciała wraz ze wszystkimi problemami, które występują przy nadwadze czy otyłości. Co więcej, wpływa również na pojawienie się zmian skórnych – zwłaszcza naczyniowych, a także przebarwień skóry i obrzęków twarzy.

Problemy ze zdrowiem psychicznym

Codzienne picie zwiększa ryzyko rozwoju szeregu zaburzeń psychicznych, w tym lękowych czy depresyjnych. Alkohol powoduje zaburzenia równowagi substancji chemicznych w mózgu, co wpływa na wykształcenie problemów związanych ze zdrowiem psychicznym.

Niedożywienie

Regularne picie, szczególnie w nadmiarze, może prowadzić do niedożywienia. Alkohol ma niewielką wartość odżywczą, a jeśli jest spożywany zamiast jedzenia, osoba może nie dostarczać swojemu organizmowi odpowiednich witamin i minerałów, co z czasem może mieć negatywny wpływ na zdrowie. Nadmierne spożycie alkoholu może również prowadzić do wymiotów, które skutkują nieprzyjmowaniem substancji odżywczych ze zjedzonych pokarmów.

Czy picie piwa może powodować alkoholizm?

Niska zawartość alkoholu i akceptowalność społeczna picia piwa mogą ukryć jego potencjał do wywołania poważnych problemów związanych z nadużyciami bądź uzależnieniami. Jednak organizm nie rozróżnia rodzajów napojów alkoholowych. Bez względu na typ spożywanego produktu, nadmierne picie może zwiększyć szanse na rozwój alkoholizmu. Na rynku dostępne są rozmaite trunki oferujące mnogość smaków, które kuszą potencjalnych konsumentów. To może powodować zwiększenie atrakcyjności produktów i chęci sięgania po piwo, przy równoczesnym lekceważeniu jego toksyczności.

Warto zaznaczyć, że czasami można nie zauważyć, że dana osoba jest uzależniona od alkoholu. Mowa wówczas o wysoko funkcjonującym alkoholiku. Taka jednostka wydaje się poprawnie funkcjonować – odnosić sukcesy zawodowe, mieć pozytywne relacje społeczne, cieszyć się zdrowiem i ogólnie dobrze sobie radzić w życiu. To jednak wyłącznie fasada.

Wysoko funkcjonujący alkoholik jest mistrzem kamuflażu, który zaprzecza, że ma problem. W końcu myśli, że nadal jest w stanie pić, wykonując swoje codzienne obowiązki. Nie potrafi jednak dostrzec, że spożywanie alkoholu odbija się na życiu nie tylko jego, ale i bliskich osób, a ciągłe nadużywanie alkoholu nie może trwać wiecznie bez powodowania poważnych szkód fizycznych, emocjonalnych i psychicznych. Niestety, ponieważ wysoko funkcjonujący alkoholik nie wierzy, że picie jest problemem, może nie szukać pomocy, której potrzebuje.

piwo

Wysokofunkcjonujący alkoholicy i związki

Życie jako „dobrze” funkcjonujący alkoholik może być stresujące, z nieustanną potrzebą prezentowania fasady osobom z zewnątrz, nadmiernego polegania na alkoholu w celu samoleczenia i pogrzebania głęboko zakorzenionych problemów, nad którymi należy popracować, oraz coraz bardziej męczących żniw obejmujących każdą dziedzinę życia człowieka. Ten stres nieuchronnie przekłada się na relacje, które mogą powodować drobne rysy i szczeliny, a wreszcie pęknięcia i rozpady związków.

Kłótnie i walki nie są jedynymi problemami, które występują w związku z wysoko funkcjonującym alkoholikiem. Niektóre kobiety mogą iść za przykładem męża alkoholika w zaprzeczaniu istnienia zaburzenia i udawać, że nic się nie dzieje. Może pojawić się pokusa, aby ułatwić dostęp do alkoholu i kupować go w większych ilościach do domu (w celu zatrzymania osoby uzależnionej w domu) lub picia z małżonkiem alkoholikiem (aby pomóc znormalizować zachowanie). To spowoduje uwięzienie alkoholika w destrukcyjnych zachowaniach i niemożność dotarcia do podstaw problemu.

Życie z wysoko funkcjonującym alkoholikiem również może być stresujące dla samego małżonka. Pod względem emocjonalnym przez większość dni w domu może panować chaos. Można zmagać się z wahaniami nastroju, kłamstwami lub wymówkami męża – każdy dzień może być serią wzlotów i upadków i nigdy nie wiadomo, czego się spodziewać. Oznacza to, że zawsze trzeba mieć się na baczności, co powoduje wymęczenie organizmu. Osoba będąca w związku z wysoko funkcjonującym alkoholikiem może również wyładowywać swoje zasoby energii, żeby dbać o „interesy” uzależnionego, np. troszczyć się o finanse, usprawiedliwiać nieobecności na uroczystościach rodzinnych czy innych ważnych wydarzeniach. Jeśli w domu są dzieci, pojawia się zamartwianie o ich dobro i bezpieczeństwo, a także późniejsze narażenie ich na alkoholizm w dorosłości.

Co może być jeszcze bardziej rozdzierające, to fakt, że wysoko funkcjonujący alkoholik wydaje się pod każdym względem „normalny”. Z tego powodu możesz wahać się przed zwróceniem się o pomoc lub omówieniem problemu w obawie przed tym, że inni nie uwierzą w Twoją opowieść. To może spowodować poczucie izolacji i samotności, szkodliwe dla ogólnego stanu zdrowia.

Na co warto zwrócić uwagę?

Najważniejsze jest to, że jeśli picie Twojego współmałżonka powoduje problemy, nadszedł czas, aby szukać leczenia – nawet jeśli inne elementy jego życia są w porządku. Jak więc sprawdzić, czy partner potrzebuje pomocy? Oto kilka znaków ostrzegawczych, na które należy zwrócić uwagę.

Mąż często pije, często w pojedynkę

Może zauważyłaś, że Twój mąż wypija kilka butelek piwa każdego wieczoru. Nawet jeśli wydaje się, że picie Twojego partnera nie wpływa na jego codzienne życie, nadmierne picie i wzrost tolerancji są głównymi oznakami tego, że może zmagać się z uzależnieniem.

Należy również pamiętać, że czasami można nie zdawać sobie sprawy z nadmiernego picia partnera, jeśli często pije sam. Potajemne spożywanie alkoholu w samotności jest często oznaką rozwijającego lub występującego uzależnienia.

Denicit
Denicit

DENICIT to lek bez recepty wskazany w odzwyczajaniu się od palenia tytoniu i zmniejszeniu głodu nikotynowego u osób, które chcą przestać palić. Celem stosowania leku DENICIT jest trwałe zaprzestanie używania produktów zawierających nikotynę. Zawiera cytyzynę, która zwiększa ok. 3-krotnie szansę na rzucenie palenia¹.

¹Hajek P et al.: Efficay of cytisine in helping smokers quit;systematic review and meta-analysis. Thorax, 2013

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania i tylko wtedy, gdy jest to konieczne. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO: Denicit, 1,5 mg, tabletki powlekane. SUBSTANCJA CZYNNA: Jedna tabletka powlekana zawiera 1,5 mg cytyzyny (Cytisinum). POSTAĆ FARMACEUTYCZNA: Tabletka powlekana. Okrągła, obustronnie wypukła, brązowa tabletka powlekana o średnicy 6,1 mm. WSKAZANIA DO STOSOWANIA: Produkt leczniczy Denicit jest wskazany w odzwyczajaniu się od palenia tytoniu i zmniejszeniu głodu nikotynowego u osób, które chcą przestać palić. Celem stosowania produktu leczniczego Denicit jest trwałe zaprzestanie używania produktów zawierających nikotynę.1 PODMIOT ODPOWIEDZIALNY POSIADAJĄCY POZWOLENIE NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU: Solinea Sp. z o.o. Sp. K.; Elizówka 65, 21-003 Ciecierzyn; Tel. 81 463 48 82; Faks 81 463 48 86; e-mail info@solinea.pl. 1Zgodnie z Charakterystyką Produktu Leczniczego Denicit, 1,5 mg, tabletki powlekane.
reklama

Mąż nie funkcjonuje dobrze bez alkoholu

Inną oznaką, na którą należy zwrócić uwagę, jest sytuacja, w której partnerowi trudno jest dobrze funkcjonować na trzeźwo. Może czuje, że potrzebuje kilku drinków, aby odbyć udane spotkanie w pracy. Może potrzebuje kieliszka wina, aby odpowiedzieć na e-maile. Może Twój partner nie chce nic robić, gdy jest trzeźwy, ale kiedy wypije jedno piwo, wstaje i załatwia każdą sprawę. To doskonały przykład kogoś, kto uzależnia się od alkoholu. Podczas gdy Twój współmałżonek pije, ale nadal funkcjonuje i w większości wykonuje swoje obowiązki, na początku może wydawać się, że nie jest to duży problem. Jednak wzrost tolerancji i uzależnienie od alkoholu będzie tylko eskalować.

Mąż zaprzecza, że pije, wypiera fakty

Jeśli Twój mąż zaprzecza, że ma problem lub kłamie, ile pije, jest to czerwona flaga! Może partner podaje wymówki, aby usprawiedliwić swoje nawyki związane z piciem, takie jak: „Piję, żeby się zrelaksować” lub „Nawiązywanie kontaktów z klientami jest częścią mojej pracy, więc muszę z nimi pić”. Wówczas nie tylko okłamuje Ciebie, ale i siebie.

Akceptacja uzależnienia jest trudna dla wszystkich zaangażowanych, ale możesz pomóc przełamać zaprzeczanie, zwracając na nie uwagę w troskliwy i życzliwy sposób. Rozmawiając ze współmałżonkiem o poddaniu się leczeniu, będzie on bardziej otwarty, jeśli podejdziesz do niego w spokojny i pomocny sposób. Oskarżanie partnera tylko wzmocni jego postawę obronną i zaprzeczenie.


Revibel

Dla osób chcących zadbać o dobrą kondycję włosów, skóry, paznokci. Hydrolizowany kolagen rybi i skoncentrowany zestaw składników aktywnych, witamin, mikroelementów. Po...

Suplement diety
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
reklama

Jakie są objawy uzależnienia od alkoholu?

Istnieje wiele sposobów na wykrycie potencjalnego uzależnienia od alkoholu, poza objawami zatrucia. Zaburzenia związane z używaniem alkoholu mogą skutkować na różnych płaszczyznach, które początkowo mogą być ukryte przez osobę dotkniętą chorobą, ale z czasem staną się oczywiste dla ich rodziny i przyjaciół. 

Fizyczne objawy uzależnienia od alkoholu obejmują:

  • doświadczanie objawów odstawienia, gdy nie można pić alkoholu,
  • brak dbałości o higienę osobistą,
  • nadmierna potliwość,
  • posiniaczone ciało (np. po upadkach),
  • regularne doświadczanie bólów głowy,
  • przybieranie na wadze lub chudnięcie w szybkim tempie.

Psychologiczne objawy uzależnienia od alkoholu to:

  • częste wahania nastroju,
  • utrata pamięci,
  • zaburzenia depresyjne i odczuwany niepokój,
  • pobudzenie i drażliwość,
  • intensywne i często niekontrolowane pragnienie alkoholu,
  • niska samoocena,
  • problemy z koncentracją,
  • uczucie niezdolności do funkcjonowania bez alkoholu.

Do behawioralnych objawów uzależnienia od alkoholu zalicza się:

  • wycofanie się i odizolowanie od przyjaciół i rodziny,
  • przebywanie w towarzystwie jedynie osób, które również piją alkohol,
  • ukrywanie spożywania alkoholu i związane z tym kłamstwa,
  • priorytetowe traktowanie alkoholu nad innymi obowiązkami, takimi jak praca, rodzina i szkoła,
  • decydowanie się na picie w samotności,
  • regularne spożywanie alkoholu ponad zalecany dzienny limit,
  • picie alkoholu jako sposób na radzenie sobie ze stresem lub ucieczkę od rzeczywistości,
  • angażowanie się w ryzykowne zachowania, takie jak prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu lub uprawianie seksu bez zabezpieczenia.

Po zaobserwowaniu u siebie lub bliskiej osoby kilku z powyższych stwierdzeń ważnym pierwszym krokiem w kierunku wyzdrowienia jest zaakceptowanie, że problem z alkoholem istnieje. Następnie można podjąć się leczenia.

Jak postępować z wysoko funkcjonującym alkoholikiem?

Jeśli zaobserwowałaś znaki ostrzegawcze rozwijającego się uzależnienia, warto rozpocząć otwarty, pełen szacunku, empatii i troski dialog ze współmałżonkiem. Kiedy jest trzeźwy, powiedz mu, że martwisz się o jego picie i wpływ, jaki to ma na rodzinę. Ostrożnie zachęć go do skorzystania z leczenia w wykwalifikowanej placówce odwykowej. Może to być dla niego źródłem oświecenia, jak daleko posunęło się jego nadużywanie alkoholu. Jeśli jednak Twój mąż zaprzecza, jak dużo pije, może nie być gotowy lub chętny do rozważenia szukania pomocy.

Jeśli tak jest, musisz spojrzeć na to, nad czym masz kontrolę – nie możesz zmusić partnera do pójścia na odwyk, gdy nie chce, ale możesz przyjrzeć się swoim zachowaniom i starać się prowadzić jak najbardziej zrównoważone życie. W przypadku gdy umożliwiasz nadużywanie alkoholu, musisz stopniowo zaprzestać podejmowania takich działań. Nie wnoś alkoholu do domu, nie zachęcaj do picia jako sposobu na relaks lub na spotkaniach towarzyskich, nie pij ze współmałżonkiem. Możesz również poprosić męża, aby spróbował kontrolować spożycie alkoholu, dzięki czemu stopniowo będzie ograniczał wypijane ilości. 

W międzyczasie rozważ dołączenie do grupy wsparcia dla bliskich alkoholików. To miejsce, aby porozmawiać o tym, co dzieje się w domu i nawiązać kontakty z ludźmi, którzy mają podobne doświadczenia. Może to być dla Ciebie oaza akceptacji i zrozumienia, a także zachęta, której potrzebujesz, aby pracować nad swoim małżeństwem. 

Co ważne, to uświadomienie sobie, że małżeństwo z wysoko funkcjonującym alkoholikiem może osiągnąć punkt krytyczny. To od Ciebie będzie zależeć ustalenie granic tego, co uważasz za dopuszczalne zachowanie, a co nie. W tym celu pomocne może być spotkanie z doradcą lub terapeutą, który poprowadzi Cię przez cały proces i zapewni narzędzia do jasnego poinformowania o tych ograniczeniach współmałżonka. Warto również zadbać o odpowiednie sposoby radzenia sobie ze stresem czy kłębiącymi się emocjami. A także pamiętać, że nie ponosisz odpowiedzialności za problem związany z piciem partnera, ale jesteś odpowiedzialna za upewnienie się, że Twoje zachowanie nie przyczynia się do tego. I oczywiście, jeśli w domu dojdzie do przemocy, zadbaj o zapewnienie bezpieczeństwa sobie i dzieciom.

Jeśli Twój mąż podejmie decyzję o rozpoczęciu i kontynuowaniu leczenia, jest to ważny krok, ale wciąż czeka Was trudna praca. Istotne jest, aby zrozumieć, czego leczenie będzie wymagać od partnera. Być może będzie trzeba inaczej rozdzielić obowiązki domowe, planować budżet rodzinny czy rozważyć powiadomienie o problemie inne osoby. Warto również rozważyć terapię dla par, która pomoże odbudować wszelkie kruche więzi zaufania między wami. Kiedy oboje jesteście zaangażowani w pracę związaną z procesem zdrowienia, może to być początek przemiany w Waszym życiu i małżeństwie. Trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość i wyrozumiałość. Zmiany nie zajdą z dnia na dzień. To trudny proces, podczas którego czeka Was wiele prób i emocji. 

Mój mąż codziennie pije piwo. To nic takiego czy jednak powód do niepokoju?

Wskazówki dotyczące rozmowy z małżonkiem o problemie

Mieszkanie ze współmałżonkiem, który nadużywa alkoholu, może być bardzo stresujące i wyczerpujące emocjonalnie. Rozmowa z ukochaną osobą o uzależnieniu jest niezręczna i wymaga zachowania delikatnej równowagi pomiędzy współczuciem i siłą.

Chociaż nie zmusi się drugiej jednostki do szukania pomocy, istnieją sposoby, dzięki którym można lepiej wesprzeć tę osobę w podejmowaniu decyzji, dając jej wsparcie i zrozumienie.

Wybór właściwego czasu

Nigdy nie ma idealnego momentu na konfrontację męża z jego nałogiem. Nie próbuj rozmawiać ze swoim partnerem, gdy jest pijany. To wtedy najprawdopodobniej zareaguje wojowniczo, wypierając istnienie problemu. Istnieje również ryzyko, że nie będzie pamiętać konfrontacji następnego dnia czy wystąpienia przemocy. 

Najlepiej wybrać czas względnego spokoju w domu np. weekendowy poranek. Ważne jest również, aby zastanowić się, z jakimi stresorami może borykać się Twój partner, i spróbować wybrać czas, w którym ma trochę mniej zmartwień niż zwykle. Nie oznacza to jednak czekania miesiącami na odpowiednią okazję do konfrontacji. Im szybciej, tym lepiej.

Przećwicz rozmowę

Pomocne może być przećwiczenie rozmowy z zaufanym przyjacielem lub doradcą od uzależnień przed udaniem się do współmałżonka. Wypowiadając słowa na głos znajomemu, możesz usłyszeć, w jaki sposób powinieneś zmienić swój język i uzyskać informację zwrotną na temat doboru słów. 

Doradca uzależnień ma doświadczenie w ułatwianiu interwencji i będzie w stanie udzielić Ci wspaniałych wskazówek, jak rozmawiać ze swoim partnerem w sposób współczujący, ale skuteczny.

Bez względu na to, z kim zdecydujesz się porozmawiać, ta próbna rozmowa może być również świetnym sposobem na wyładowanie całego gniewu i frustracji przed rozmową ze współmałżonkiem, abyś mogła wejść w otwartą komunikację bez nadmiernego ładunku emocjonalnego.


Miorestin

Wspiera funkcjonowanie układu nerwowego, pomaga w redukcji zmęczenia, skraca czas potrzebny na zaśnięcie. Zawiera magnez, L-tryptofan, melatoninę, niacynę (wit. B3), ryboflawi...

Suplement diety
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
reklama

Bezpośredniość

Zacznij od określenia, które z jego ostatnich i konkretnych działań najbardziej Cię dotyczą i jak się przez nie czujesz. Jeśli masz dzieci, możesz wskazać konkretny sposób, w jaki picie Twojego partnera na nie wpływa. To pomaga zarysować szerszą perspektywę, że problem nie dotyczy jedynie osoby uzależnionej.

Staraj się nie wymieniać wszystkich epizodów spowodowanych przez alkohol, ale bądź bezpośrednia, wskazując, że problem się powtarza. Kłamstwa partnera konfrontuj z faktami.

Nie dawaj ultimatum

Częstym błędem w interwencji w sprawie uzależnień jest przedstawienie ultimatum. Na przykład możesz ulec pokusie, aby powiedzieć partnerowi, że jeśli nie szuka profesjonalnej pomocy, poprosisz o rozwód. Niestety, ta strategia zwykle przynosi odwrotny skutek, powodując, że współmałżonek czuje się osaczony i przyjmuje postawę defensywną.

Celem jest otwarcie płaszczyzny komunikacyjnej i ułatwienie rozmowy, w której obie strony czują się wysłuchane i w spokojny sposób przekażą swoje spostrzeżenia i argumenty. Pierwsza rozmowa nie musi skutkować żadnym ostatecznym planem działania, ale może być po prostu bezpośrednim wyrazem Twojego niepokoju, po którym następuje okres, w którym współmałżonek może przetrawić sytuację. 

Skontaktuj się z ośrodkiem wspomagającym leczenie uzależnień

Profesjonaliści mogą pomóc na każdym etapie procesu – rozmowy, przygotowywania czy wspierania podczas leczenia. Dzięki ich wiedzy i doświadczeniu możesz uzyskać jak największą ilość informacji o dostępnych dla Ciebie i Twojego współmałżonka opcjach. Proponują również psychoedukację na temat uzależnienia i procesu zdrowienia.

Nie powinno się zwracać do współmałżonka, próbując zmusić go do leczenia. Rozmowa ma być wyrazem troski i pozwoli zaprosić do rozważenia kolejnych kroków postępowania. Ważne jest, aby Twój współmałżonek zrozumiał, że program zdrowienia nie jest formą kary za jego zachowanie, ale niezbędnym krokiem do wzięcia odpowiedzialności za własne zdrowie i szczęście, a także dobro rodziny.

Zdrowe Rozwiązania
pełne witamin:
reklama

Źródła:

  • Lieber, C.S. Alcohol (2000). Its metabolism and interaction with nutrients. Annual Review of Nutrition, 20, 395–430.