Mundial w Katarze 2022 trwa, a reprezentacja Polski kończy fazę grupową z tarczą. I choć poziom gry naszych piłkarzy nie jest może najwyższy na świecie, a styl prezentowany na boiskach nie zachwyca, to Polska awansowała do fazy pucharowej. Przed nami kolejne emocje – na tym turnieju i wielu kolejnych. Jak zachować względny spokój, kibicując Polakom albo – w przyszłości – jakiejkolwiek drużynie? Sprawdź najważniejsze zasady psychicznej higieny kibica.

Zachowaj zdrowy dystans. Emocje pod kontrolą

Zawodowi sportowcy mają swoich psychologów, którzy motywują ich przed kolejnymi turniejami i podpowiadają, jak poradzić sobie z emocjami. Nie jest tajemnicą, że nastawienie zawodników jest równie ważne, jak ich kondycja fizyczna, przygotowanie wytrzymałościowe czy technika gry. I o ile sportowcy powinni umieć radzić sobie z emocjami na boisku (choć – jak czasem widzimy – bywa z tym rożnie), to kibice mają twardy orzech do zgryzienia. Jak nie dać się emocjom podczas kibicowania? Podstawą jest zachowanie zdrowego dystansu. Warto pamiętać o tym, że nasz wpływ na sukces ukochanej drużyny jest… niemal zerowy. Bo choć na czas mundialu wszyscy wierzymy w niesamowitą moc trzymanych mocno kciuków, to tak naprawdę skuteczność takiego dopingu nie została nigdy naukowo udowodniona.


Argenton Optic

Wspomaga leczenie stanów zapalnych oraz zapewnia prawidłowe nawilżenie oka.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: Argenton optic. ZASTOSOWANIE: Wspomaga leczenie stanów zapalnych oraz zapewnia prawidłowe nawilżenie oka. PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: Solinea sp. z o.o.
reklama

Realne oczekiwania i stres pod kontrolą. Proste triki

Gdy wiemy, że przed nami wyjątkowo emocjonujące spotkanie piłkarskie, warto odpowiednio się do niego przygotować. Podstawą jest racjonalizacja i stawianie przed naszymi sportowcami realnych oczekiwań. Nie warto zakładać, że Polacy podczas Mundialu w Katarze zdobędą tytuł mistrza świata. Oczywiście kibicujemy naszym i jesteśmy dumni, że po kilkudziesięciu latach powracają do fazy pucharowej tego turnieju, ale… mierzymy też siły na zamiary. Takie zdroworozsądkowe podejście przyda się zarówno piłkarzom, jak i kibicom. Dzięki temu niezależnie od wyniku nie będziemy rozczarowani.

Mecz piłkarski

Podczas samego meczu warto zastosować kilka prostych trików, które pomogą nam poradzić sobie z narastającymi emocjami. Po pierwsze to świadomość dystansu i tego, że nie mamy wpływu na przebieg meczu. Po drugie: realne oczekiwania. A po trzecie? Sposoby na rozładowanie napięcia. Trzymanie kciuków może nie ma magicznej mocy, ale może nam pomóc w przerwaniu najbardziej emocjonujących momentów meczu – podobnie jak np. inne zadania manualne: „ściskacze” czy narzędzia do treningu dłoni. Dzięki temu, że zajmiemy czymś ręce, nasz mózg nie będzie skupiał się wyłącznie na tym, co dzieje się na boisku.

Kolejny sposób na spokojniejsze przeżycie meczu to oglądanie jego transmisji w dobrym towarzystwie: najlepiej osób, w których towarzystwie dobrze się czujemy i możemy być sobą. W innym przypadku wszystko wokół może nas dodatkowo irytować i wyzwalać negatywne emocje.

Jak poradzić sobie z porażką? Nieprzewidywalny sport

Jeśli realnie patrzymy na szanse ukochanej drużyny, to musimy też brać pod uwagę możliwość porażki. Jeśli przegramy mecz – nawet ten „o wszystko” albo „o honor”, musimy mieć świadomość, że to jeszcze nie koniec świata. Piłkarze, trener, szkoleniowcy i cały zespół – muszą wyciągnąć wnioski na przyszłość i skupić się na przygotowaniach do kolejnego spotkania, do kolejnego turnieju. Kibice też muszą przyjąć podobną strategię i z optymizmem spojrzeć w przyszłość. Dzięki temu porażki nie będą w stanie złamać naszego ducha. I dzięki temu będziemy nadal w stanie wspierać naszych piłkarzy. Bo o ile samo trzymanie kciuków nie wygrywa meczów, o tyle stałe i silne wsparcie kibiców – nawet wtedy, gdy piłkarze grają słabo albo przegrywają – ma kolosalne znaczenie.


To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: Aravis. ZASTOSOWANIE: Wskazany w leczeniu zespołu suchego oka oraz w celu ochrony, nawodnienia i nawilżenia powierzchni oka. PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: Italdevice S.r.l.
reklama