Proflexin

Polecany osobom pragnącym utrzymać prawidłową kondycję układu kostno-chrzęstnego, narażonym na przeciążenia stawów.

Suplement diety
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
reklama

Czy warto biegać z muzyką w tle?

Okazuje się, że warto! Badania na szeroką skalę w tym zakresie od ponad 20 lat prowadzi Costas Karageorghis. Jego obserwacje dowodzą, że muzyka może zarówno poprawiać wyniki, jak i je zburzyć. Wszystko zależy od tego, czy dobierzemy ją właściwie do n a s z e j aktywności fizycznej. Jeśli nam się uda, co możemy zyskać? Przede wszystkim:

  • szybsze tempo,
  • rytmiczne poruszanie się,
  • mniejsze zmęczenie,
  • poprawę koordynacji i pamięci ruchowej,
  • zwiększoną koncentrację na biegu,
  • motywację do kolejnych przebieżek.

Dlaczego muzyka tak działa?

Nie od dziś wiadomo, że muzyka ma właściwości terapeutyczne. Nasz organizm lubi zestrajać się z wibracjami, które oddaje nam wspaniała melodia, dopracowana harmonia i konkretny rytm. W wyniku tego wchodzimy na wyższe stany świadomości jak podczas medytacji. Bieganie z ulubioną muzyką będzie nas zbliżać do samych siebie i skupiać naszą uwagę na tym, co tu i teraz.

Muzyka poprawi Twoją wydajność, ponieważ sprawia, że automatycznie dostosowujesz tempo swojego biegu do nadawanego przez nią rytmu. Ta synchronizacja oznacza bardziej efektywne używanie swoich mięśni, pozwalając im na stałe skurcze i rozkurcze. Ponadto muzyka działa przeciwbólowo. To oznacza, że samo bieganie będzie przyjemniejsze, a Ty pozwolisz sobie na dłuższe dystanse i to z lepszym humorem!

Muzyka do biegania

Co musi zawierać idealna muzyka do biegania?

Najważniejszy jest nasz pozytywny związek emocjonalny z utworami. Jeśli muzyka Cię nie rusza lub co gorsza, masz ochotę ją wyłączyć – nie umieszczaj jej na swojej playliście. Perfekcyjna składanka do biegania może zawierać tylko takie kawałki, które trafiają wprost do Twojego serca, motywując Cię do dalszego działania. Z naukowego punktu widzenia nie ma znaczenia, czy to będzie Beethoven, czy Łona i Weber. Najlepiej sprawdza się to, co znasz i lubisz.

Drugim czynnikiem jest tempo utworu. To ono zadecyduje, w jaki sposób muzyka będzie na Ciebie oddziaływać – uspokajająco czy pobudzająco. Do biegania odpuszczamy sobie wszelkie ballady, odpadają też powolne kawałki Katie Melua. Jeśli chcemy biegać szybciej niż dotychczas, zmotywują nas utwory, które mają między 120 a 150 uderzeń na minutę. Utrzymanie standardowego tempa gwarantuje przedział 100-120 BMP. Aby zbadać parametr BMP dla danego utworu, skorzystaj z aplikacji w stylu BMP Analyzer. Możesz też znaleźć gotowe składanki, w których dane te są podane.


Flexolia

Preparat stosowany w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów, reumatoidalnego oraz łuszczycowego zapaleniu stawów, a także przy bólach i ograniczeniu ruchomości stawów

Suplement diety
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
reklama

Wybierz odpowiednie słuchawki

To one decydują o Twoim komforcie i bezpieczeństwie. Na szczęście producenci elektroniki myślą o biegaczach i tworzą dedykowane dla nich sprzęty. Mowa tu przede wszystkim o słuchawkach bezprzewodowych. Pozwalają one na słuchanie muzyki bez konieczności martwienia się o kabel, który potrafi zaczepić się o elementy krajobrazu lub naszą rękę, stwarzając dla nas realne zagrożenie urazu, kontuzji, a nawet wypadku samochodowego.

Najczęściej widzimy słuchawki bezprzewodowe douszne. Są małe, lekkie i… łatwo je zgubić. Chętnie wypadają z uszu. Z tego względu zdecydowanie lepiej jest postawić na modele douszne z nausznikami, które przytrzymają słuchawkę na miejscu lub tradycyjne słuchawki nauszne, które również będą optymalnie umiejscowione na naszej głowie.

Muzyka do biegania

Odtwarzaj profesjonalnie

Ważny jest również wybór sprzętu do odtwarzania. Oczywiście, może to być Twój smartfon, jednak są wygodniejsze opcje. Odtwarzacze dla biegaczy są mniejsze od standardowego telefonu i poręczniejsze. Łatwo dostosujesz głośność, czy zmienisz piosenkę. W parze z kompaktowymi wymiarami idzie możliwość noszenia ich na ramieniu lub przypięcia do odzieży sportowej. Ważna jest też wodoodporność, która przy stosowaniu podczas wysiłku fizycznego, wydłuża żywotność urządzenia.

Odtwarzacze możemy samodzielnie wyposażyć w muzykę lub polegać na aplikacjach. Nie tylko podpowiedzą, jakich piosenek użyć, ale także… dostosują tempo składanek do szybkości Twojego poruszania się, Taką opcję oferuje popularny Spotify, i nieco mniejszy program TrailMix, który zyskuje ze względu na intuicyjne menu. Dla fanów planowania przyda się jog.fm. Do aplikacji wprowadzamy, jaka jest średnia szybkość podczas wybranej aktywności oraz czas, który chcemy na nią poświęcić. Algorytm przypisze składankę, która będzie perfekcyjnie odzwierciedlać tempo sportu.

Bez względu na wybraną muzykę pamiętaj, aby dostosować jej głośność do miejsca, w którym biegasz. Zawsze dobrze jest słyszeć swoje otoczenie. Wówczas pozostaniesz czujny w ruchu ulicznym.

Czego słuchać do biegania?

Marsz – 100 BMP

·         Rock Your Body – Justin Timberlake

·         Seasons of Wither – Aerosmith

·         Spacewalker – Depechemode

·         Everyting is Beautiful – Kylie Minogue

Trucht – 120 BMP

·         Whatever You Want – Status Quo

·         Running With the Night – Lionel Richie

·         Yes Sir, I Can Boogie – Baccara (po wolnym wstępie)

Szybki bieg – 140/150 BMP

·         Pump It – Black  Eyed Peas

·         Don’t Stop Me Now – Queen

·         Any Time At All – The Beatles


Artrozin

Suplement diety wspierający prawidłowe funkcjonowanie układu kostno-stawowego.

Suplement diety
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
reklama