Powtarzaj na głos
Powtarzaj to, co przeczytasz bądź usłyszysz. Nie koncentruj się tylko na biernym słuchaniu czy skanowaniu tekstu wzrokiem. Wypowiedz daną sentencję na głos, zapisz słówko, którego wcześniej nie znałeś bądź przepisz całe zdanie. Wtedy najłatwiej zapamiętasz nowe wyrazy!
Baw się formą
Próbuj zmieniać treść zdań, które poznajesz w języku obcym. Niech nie będzie to tylko odtwarzanie słowo w słowo całego zdania. W miejsce orzeczenia spróbuj wstawić inny czasownik, zobacz, jak wtedy zmieni się treść zdania. Puść wodze fantazji. Twoje zdania mogą nawet zabrzmieć absurdalnie, jak ,,Lubię pić herbatniki”, gdzie zmieniłeś słówko ,,jeść” na ,,pić”, ale budowa zdania utkwi Ci przynajmniej w pamięci. Będziesz mieć pewność, że powtarzane zdanie jest poprawne pod względem gramatycznym i gdy kolejnym razem będziesz chciał podobne zdanie zbudować sam – pójdzie Ci o wiele łatwiej!
Miej kontakt
Staraj się mieć kontakt z językiem obcym tak często, jak to możliwe! Słuchaj podcastów, oglądaj odcinki ulubionego serialu bez tłumaczenia lektora, poszukaj radiostacji nadających w języku obcym. Częsty kontakt z językiem da Ci możliwość poznania nowych słówek oraz ich użycia w zdaniu bez konieczności wkuwania ich na pamięć.
Notuj
Stwórz specjalny notatnik, w którym będziesz zapisywać nowe słówka, ale nie tradycyjnie, jako listę słówek i ich tłumaczeń, ale w formie: słówko, tłumaczenie, zdanie, w którym to słówko wykorzystano. Zdania możesz przepisać z podręcznika, albo poszukać ich w internetowych słownikach, na przykład w usłudze Tłumacza Google.
Spróbuj wykorzystywać nowo poznane słówka w życiu codziennym. Gdy idziesz na zakupy, możesz przygotować listę rzeczy do kupienia w języku obcym. Zmień język systemowy w telefonie czy tablecie. Przygotuj fiszki opisujące przedmioty w domu i umieść je na tych przedmiotach. Te wszystkie sposoby sprawią, że naturalna styczność ze słówkami pozwoli Ci na zapamiętanie ich bez konieczności wkuwania ich na pamięć.
Prowadź dziennik
Stwórz dziennik, w którym będziesz zapisywać historie z życia codziennego starając się wplatać w nie nowe słówka. Może być to coś w rodzaju pamiętnika albo plannera czasu. Choćby zdania nie były długie czy skomplikowane, niech zawierają ostatnio zapamiętane przez Ciebie wyrazy, na pewno łatwiej zostaną Ci wtedy w pamięci. Pomyśl, że przechowasz ten dziennik przez kilka- kilkanaście lat i kiedyś będziesz mógł na nowo przeżyć historie ze swojego życia – to kolejna zaleta tego sposobu nauki!
Korzystaj z nowych technologii
Korzystaj z aplikacji i stron internetowych oferujących ćwiczenia! Mając chwilę czasu i dostęp do Internetu otworem staje przed każdym użytkownikiem niezmierzona ilość okazji do nauki języków obcych poprzez zabawę czy rozrywkę. Przykładem może być tu aplikacja Lyrics Training, dzięki której możemy ćwiczyć nowe słówka słuchając muzyki! Słuchamy piosenki w obcym języku wybierając wyrażenia, które właśnie usłyszeliśmy, bądź w wersji karaoke widzimy pełny tekst i możemy go przeczytać, bądź – dla bardziej odważnych zaśpiewać razem z zespołem! Ciekawą opcją może być także skorzystanie z aplikacji do przygotowywania fiszek – na przykład Quizlet, za pomocą której przygotować można sobie fiszki z nowymi słówkami oraz obrazkami, które te słówka opisują, a także korzystać z fiszek przygotowanych przez nauczyciela bądź innego użytkownika. Interesującą alternatywą jest także aplikacja Duolingo, która jest niezwykle pomocna zarówno przy nauce słówek, jak i gramatyki.
Ucz się częściej, lecz krócej
Ucz się tak często, jak to możliwe, ale nie poświęcaj długich godzin na naukę. Udowodniono, że nauka częstsza, ale krótsza jest zdecydowanie bardziej skuteczna, niż spędzenie całego długiego popołudnia i wieczoru na nauce tylko raz w tygodniu. Ucząc się często, równie często mamy kontakt z językiem – częściej przypominamy sobie słówka z poprzedniego cyklu nauki, regularnie dostarczamy swojemu mózgowi porcję nowej wiedzy, ale w sensownej ilości. Nasz umysł może przyswoić określony zakres informacji w danym cyklu nauki i dlatego tak ważne jest robienie przerw, bądź podzielenie materiału na więcej, ale krótszych części.
Jak widać, nauka języka obcego nie musi koncentrować się tylko na nieustannym zapamiętywaniu nowych słówek z listy bez żadnego kontekstu. Jest wiele ciekawszych i bardziej efektywnych sposobów na to, żeby nauczyć się mówić w innym języku!