Otoargent

Krople do uszu wspomagające leczenie stanów zapalnych.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: Otoargent. ZASTOSOWANIE: Wspomagająco w leczeniu stanów zapalnych przewodu słuchowego zewnętrznego spowodowanych przez infekcje bakteryjne i grzybicze. PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: Arkona Trade and Science Sp.j.
reklama

Czy w wieku 30, 40, 50 albo 60 lat można nauczyć się pływać?

Niezależnie od tego, czy masz dwadzieścia, pięćdziesiąt czy siedemdziesiąt lat, możesz nauczyć się pływać! Zajęcia z instruktorem nie są przeznaczone wyłącznie dla dzieci. W końcu nie każdy z nas miał okazję chodzić na basen w dzieciństwie. Kursy dla dorosłych i seniorów w ofertach pływalni to norma, która nikogo nie powinna dziwić.

Warto pamiętać, że pływanie jest aktywnością niemal bezurazową. W wodzie Twoje stawy, mięśnie i ścięgna nie są zbyt mocno obciążone. Do tego nie istnieje ryzyko upadku i złamania ręki czy nogi.

To właśnie z tego powodu zajęcia na pływalni rekomendowane są kobietom w ciąży, osobom starszym oraz osobom w trakcie rehabilitacji po kontuzjach. Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz biegać, jeździć na rowerze czy ćwiczyć z obciążeniem, pływanie może okazać się dla Ciebie strzałem w dziesiątkę!

Czy dorośli uczą się pływania dłużej niż dzieci?

Istnieje przekonanie, że małe dzieci o wiele szybciej uczą się pływania niż osoby dorosłe. Czy to prawda? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

Maluchy są zdolne do szybkiego przyswajania nowych informacji – to fakt! Jednak trzeba wziąć pod uwagę to, że dorośli mają już w pełni rozwinięte zdolności motoryczne, co może okazać się sporą przewagą podczas nauki pływania.

W rzeczywistości to, jak szybko nauczysz się pływać, zależy od:

  • formy nauki (samodzielnie czy z instruktorem),
  • częstotliwości zajęć,
  • predyspozycji,
  • stopnia oswojenia z wodą,
  • motywacji,
  • kondycji fizycznej.

Nauka pływania dla dorosłych. Od czego zacząć?

Naukę pływania dla dorosłych należy zacząć od oswojenia się z wodą. Pamiętaj, że strach przed głębokością to nie powód do wstydu. To normalne, że osoby, które nie miały okazji nauczyć się pływać, nie czują się swobodnie na basenie.

Warto na początku swojej przygody z pływaniem korzystać z płytkich basenów oraz brodzików, i to właśnie tam oswajać się z wodą oraz uczyć pierwszych ruchów, leżenia czy zanurzania głowy. Twoje ciało musi oswoić się z nowym środowiskiem i nauczyć, jak się w nim zachowywać.

pływanie na basenie

Przykładowe ćwiczenie dla początkujących:

Gdy poczujesz, że woda już Ci nie straszna, spróbuj skorzystać z deski do nauki pływania. To płaski przedmiot z gąbki, który znajdziesz na każdej pływalni.

  • Chwyć deskę dłońmi i wyprostuj ręce przed sobą.
  • Spróbuj oderwać nogi od podłoża i ustawić ciało równolegle do powierzchni wody.
  • Poruszaj nogami, wykonując naprzemienne kopnięcia. Ruch powinien zaczynać się w stawie biodrowym.
  • To ćwiczenie możesz wykonać również bez deski, np. przy krawędzi basenu.

Po zdobyciu pewności oraz opanowaniu podstawowych umiejętności nadchodzi czas na naukę ruchów specyficznych dla danego stylu. To, jak będzie wyglądał ten etap, zależy więc od Twoich preferencji. Zastanów się, czy w pierwszej kolejności chcesz opanować żabkę, kraula czy może pływanie na grzbiecie.

Ważne! Kurs pod okiem instruktora jest bezpieczniejszą i efektywniejszą formą nauki niż działanie na własną rękę. Doświadczona osoba już na początkowym etapie jest w stanie wyłapać błędy związane z techniką czy oddychaniem. Jeśli uczysz się samodzielnie, nie wiesz, czy wszystko robisz poprawnie.

Kurs pływania dla dorosłych. Jak wygląda?

Kurs pływania dla dorosłych może odbywać się w grupach lub indywidualnie. Druga opcja jest z pewnością droższym rozwiązaniem, ale jednocześnie efektywniejszym – instruktor skupia się wyłącznie na jednej osobie i dopasowuje ćwiczenia do jej zdolności motorycznych oraz poziomu umiejętności.

Jak wyglądają takie zajęcia? Tutaj wiele zależy od wizji instruktora/trenera. Każda osoba może korzystać z innych metod nauczania, dlatego trudno opisać dokładny przebieg zajęć.

Zdrowe Rozwiązania
na prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego:
reklama

Nauka pływania dla dorosłych najczęściej składa się z trzech elementów:

  1. Oswojenia z wodą i przełamania barier psychicznych (zanurzanie głowy, odrywanie stóp od podłoża, leżenie na powierzchni wody, wydychanie powietrza do wody).
  2. Ćwiczeń na lądzie (ćwiczenie wzorców ruchowych np. prawidłowej pracy rąk).
  3. Ćwiczeń w wodzie (podstawowe umiejętności pływackie, ćwiczenia nakierowane na naukę konkretnego stylu np. praca nóg w żabce, ćwiczenia oddechowe).

W praktyce zwykle wygląda to tak, że instruktor wydaje polecenia, proponuje ćwiczenia, a następnie ocenia poprawność ich wykonania oraz tłumaczy, co i jak należy poprawić.

Nauka pływania dorosłych. Jak się przygotować do pływania?

Nie istnieje wiele przeciwwskazań do pływania, jednak niektóre choroby i schorzenia mogą być przeszkodą do regularnego korzystania z pływalni. Jeśli masz wątpliwości, przed pierwszą wizytą na basenie, a nawet przed zarezerwowaniem lekcji z instruktorem, warto skonsultować się z lekarzem i upewnić, czy pływanie to na pewno odpowiednia aktywność. Co dalej?

Jeśli zdecydujesz się na zajęcia z instruktorem, nie musisz martwić się o przygotowanie do pływania. Wszystkiego dowiesz się podczas lekcji. Jeśli jednak zamierzasz uczyć się samodzielnie, odpowiadasz za swoje bezpieczeństwo, dlatego:


Bromelan

Wspomaga prawidłowe działanie zatok przynosowych. Zawiera bromelainę.

Suplement diety
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
reklama

Nie zapomnij o rozgrzewce

Przed wejściem do wody koniecznie wykonaj rozgrzewkę na lądzie. W większości przypadków pobudzenie i rozgrzanie organizmu rozpoczyna się od truchtu, jednak na basenie to nie najlepszy pomysł, ze względu na ryzyko poślizgnięcia.

Zamiast tego możesz maszerować w miejscu przez 2-3 minuty. Gdy Twoje tętno nieco się podniesie, zadbaj o dokładne rozgrzanie stawów. Wykonaj krążenia głowy, ramion, nadgarstków, bioder, kolan i stóp. Ruchy powinny być powolne i dokładne, tak aby pobudzić i rozruszać organizm, a nie doprowadzić do naderwania mięśnia czy zwichnięcia stawu.

Ważne! Rozgrzewkę należy wykonywać przed każdą lekcją pływania, niezależnie od poziomu umiejętności.

nauka pływania na basenie

Pierwsze kroki na basenie. Jak się odnaleźć?

Pierwsza wizyta na pływalni może być stresująca, to naturalne. Na szczęście większość osób po wejściu do wody przekonuje się, że nie ma się czego obawiać. Jeśli dobrze się przygotujesz, lęk związany z pierwszą wizytą z pewnością będzie mniejszy.

Co zabrać na basen?

Podstawą pływackiego wyposażenia jest nic innego jak kostium kąpielowy. Powinien różnić się od tego, który zabierasz na plażę. Podczas nauki pływania na basenie ważna jest wygoda – strój ma przylegać do ciała i mieć jak najmniej zbędnych elementów (dla kobiet jednoczęściowy strój sportowy, dla mężczyzn przylegające kąpielówki).

Oprócz kostiumu zabierz ze sobą:

  • klapki,
  • ręcznik,
  • czepek,
  • worek na mokre rzeczy,
  • kosmetyki do higieny po wyjściu z basenu i kąpieli,
  • okulary pływackie oraz zacisk na nos (opcjonalnie).

Pierwsza wizyta na basenie. O czym jeszcze musisz wiedzieć?

Każda pływalnia ma swoje zasady. Warto przed pierwszą wizytą skorzystać z mocy internetu i dowiedzieć się więcej na ten temat – np. przeczytać regulamin na stronie obiektu. Dzięki temu dowiesz się m.in. tego, czy czepek jest konieczny oraz jak należy zachowywać się w basenie.

Pamiętaj, że przed wejściem do wody trzeba wziąć prysznic – ta zasada obowiązuje na każdej pływalni. Po basenie poruszaj się tylko w klapkach. To uchroni Cię nie tylko przed bakteriami, ale też poślizgnięciem się na mokrej powierzchni.

Niepisaną zasadą jest również ruch prawostronny na torze. Jeśli w basenie są inne osoby, nie należy zajmować całego toru i płynąć środkiem.

Nie zapomnij zabrać ze sobą dobrego humoru i motywacji. Dzięki nim nauka pływania z pewnością przebiegnie sprawniej. Powodzenia!


Krem do rąk z ektoiną

Działa nawilżająco i ochronnie. Receptura kremu została opracowana z myślą o bardzo suchej i delikatnej skórze dłoni.

Kosmetyk
reklama


Źródła:

  • Pęczak-Graczyk, A., Skalski, D., Makar, P., Waade, B., & Kowalski, D. (2017). Pływanie jako czynnik zdrowia. Swimming as a health factor. Stan, perspektywy i rozwój ratownictwa, kultury fizycznej i sportu w XXI wieku, 102.
  • Nauka pływania – od czego zacząć? | Polska Akademia Aktywnego Rozwoju https://paar.edu.pl/blog/nauka-plywania-od-czego-zaczac
  • Praca nóg w kraulu (stylu dowolnym) | Swimming for life https://www.swimmingforlife.pl/praca-nog-w-kraulu-stylu-dowolnym-swimming-for-life/
  • Ile potrzebuję czasu aby nauczyć się pływać? | Hydra Centrum Pływania https://hydracentrum.pl/2018/02/28/potrzebuje-czasu-aby-nauczyc-sie-plywac/
  • How Can I Learn to Swim by Myself? | LIVESTRONG https://www.livestrong.com/article/197700-how-can-i-learn-to-swim-by-myself/
  • Nauka pływania dla dorosłych i nie tylko…! | Aqua Speed https://www.aquaspeed.com.pl/Nauka-plywania-dla-doroslych-i-nie-tylko-blog-pol-1629728216.html.