Spray wspomagający leczenie stanów zapalnych gardła, spowodowanych przez infekcje bakteryjne i wirusowe. Łagodzi ból i podrażnienie.
Najczęstsze objawy grypy
Grypa to ostra choroba zakaźna, wywoływana przez wirusy z grupy A lub B, rzadziej C. Najczęściej pojawia się w okresie jesienno-zimowym, a szczyt zachorowalności przypada na styczeń-marzec. Wwiększości przypadków przenosi się pomiędzy ludźmi drogą kropelkową. Zdecydowanie rzadziej występującą przyczyną jest przeniesienie wirusa z przedmiotu lub powierzchni za pomocą dłoni, a następnie dotknięcie nią ust.
Po czym rozpoznać grypę? Objawy najczęściej towarzyszące tej chorobie to:
- wysoka gorączka (nawet do 40°C),
- ból głowy,
- ból mięśni i stawów,
- zmęczenie i osłabienie.
Są to pierwsze symptomy grypy i pojawiają się nagle. Po ok. trzech dniach zazwyczaj dołączają do nich dolegliwości ze strony układu oddechowego, takie jak:
- kaszel,
- ból gardła,
- nieżyt nosa,
- katar.
Grypa o nietypowym przebiegu
To, jakie objawy grypy się pojawiają i jak przebiega choroba, zależy od stanu zdrowia pacjenta (przed zarażeniem), prowadzonego trybu życia, wieku, a także rodzaju wirusa wywołującego zakażenie. Czasami choroba objawia się nietypowo i poza charakterystycznymi dolegliwościami występują również wymioty, biegunka i bóle brzucha.
W niektórych przypadkach do klasycznych oznak grypy dołączyć mogą takie objawy jak:
- uczucie duszności,
- przyspieszony oddech,
- ucisk w klatce piersiowej,
- zaburzenia świadomości,
- zasinienie obszaru wokół ust,
- niskie ciśnienie krwi,
- drgawki.
Jeśli zauważysz u siebie którykolwiek z wyżej wymienionych symptomów, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem. Taki przebieg grypy wymaga natychmiastowej hospitalizacji, ponieważ może świadczyć o niebezpiecznych powikłaniach.
Ze względu na niebezpieczną sytuację pandemiczną, która swój początek miała w 2020 roku, warto też znać różnice pomiędzy objawami grypy a objawami koronawirusa. Obie choroby przebiegają w podobny sposób. Pojawiają się przede wszystkim: gorączka, bóle mięśni, bóle głowy i osłabienie. Jednak w przypadku koronawirusa w wielu przypadkach charakterystycznym objawem była utrata węchu i smaku. W kolejnych latach następne warianty SARS-CoV-2 zmieniały jednak oblicze i wywoływały nieco inne objawy.
Więcej o zmieniającym się covidzie w 2023 i 2024 roku przeczytasz na Zdrowych Rozwiązaniach: COVID-19 w 2023 i 2024 roku: objawy. Koronawirus: wzrost liczby zakażeń.
W 2023 roku typowe objawy COVID-19 to już nie utrata węchu i smaku (choć wciąż się zdarza), a potężne osłabienie, zmęczenie i złe samopoczucie oraz ból gardła, głowy i mięśni, wysoka temperatura, duszności. W wielu przypadkach łatwiej pomylić zakażenie SARS-CoV-2 z grypą, a jednoznaczną odpowiedź dają dopiero testy.
Objawy grypy bez gorączki i kaszlu
Gorączka jest jednym z najczęściej występujących i najbardziej charakterystycznych objawów grypy. Jednak mimo to zdarzają się przypadki, w których ta dolegliwość się nie pojawia. Takie zjawisko można zaobserwować u osób w podeszłym wieku, u których grypa wywołuje przede wszystkim duże osłabienie, czasem też zaburzenia świadomości.
Objawy jak przy grypie, ale bez gorączki, mogą też świadczyć o zwykłym przeziębieniu. Należy też wspomnieć, że aż u 50% zakażonych wirusem grypy nie występują żadne objawy.
A co z kaszlem? Czy zawsze pojawia się w przypadku grypy? Otóż nie. Oprócz charakterystycznych objawów (gorączka, bóle mięśni, osłabienie) po pewnym czasie występują też dolegliwości ze strony układu oddechowego, jednak u jednego pacjenta może być to kaszel i ból gardła, a u innego katar i nieżyt nosa.
Grypa bez gorączki i kaszlu wywołana jest zazwyczaj wirusem typu C. Jest to infekcja o bardzo łagodnym przebiegu, jednak zdarza się rzadko.
Zwalczanie objawów grypy
Po rozpoznaniu grypy należy jak najszybciej rozpocząć leczenie. Szybka reakcja pozwoli uniknąć niebezpiecznych powikłań takich jak zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie opon mózgowych czy też zaostrzenie chorób przewlekłych. Niektóre powikłania stanowią bezpośrednie zagrożenie dla życia i mogą doprowadzić do zgonu.
Jeśli podejrzewasz u siebie grypę, zgłoś się do lekarza. Wiele osób próbuje leczyć się samodzielnie, jednak należy pamiętać, że nieprawidłowe leczenie lub niedoleczenie grypy jest niebezpieczne dla zdrowia i może skończyć się tragicznie.
Podstawą terapii jest zwalczanie objawów, regularne nawadnianie organizmu oraz wypoczywanie. Jak zwalczać objawy grypy? Specjaliści zalecają stosowanie leków przeciwgorączkowych i przeciwbólowych, a także preparatów zwalczających dolegliwości ze strony układu oddechowego.
Mówi się, że najlepszym lekarstwem jest zapobieganie. Warto pamiętać, że w niektórych przypadkach nawet szybkie rozpoczęcie farmakoterapii nie pozwala uniknąć groźnych powikłań. Dlatego warto zapobiegać, a nie leczyć. Pamiętaj o regularnych szczepieniach, zadbaj o odpowiednią higienę i unikaj kontaktu z osobami zakażonymi.
Dextin jest lekiem przeciwbólowym z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Jest stosowany do krótkotrwałego, objawowego leczenia ostrego bólu o nasileniu łagodnym do umiarkowanego, np. ostrego bólu mięśni lub stawów, bolesnego miesiączkowania, bólu zębów. Lek Dextin jest przeznaczony do stosowania u osób dorosłych. Roztwór do ustny, można przyjąć bezpośrednio z saszetki lub po wymieszaniu zawartości saszetki w szklance wody
Źródła:
- Brydak LB, Grypa chorobą rodziny, Family Medicine & Primary Care Review, 2011; 13, 2, 281–286.
- Zapobieganie, rozpoznawanie i leczenie grypy, Wytyczne Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce (2019).