Pułapka zdrowych kalorii

Rozpoczynając przygodę ze zdrowym odżywianiem, zwykle całkowicie rezygnujemy z wysoko przetworzonych produktów, takich jak fast-foody, dania instant, sklepowe słodycze czy słone przekąski i zastępujemy je zdrowszymi alternatywami. To bardzo dobre posunięcie! Należy jednak pamiętać, że również te naturalne produkty z najlepszym możliwym składem mogą okazać się prawdziwą bombą kaloryczną. Do tych najbardziej „zdradliwych” należą przede wszystkim orzechy, suszone owoce, oleje roślinne, a także pełnoziarniste produkty zbożowe. Nie rezygnuj z nich jednak – to doskonałe źródło niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu witamin i minerałów!


DPP Plus

Wspomaga optymalny rozkład węglowodanów, tłuszczów i białek przyjmowanych w pożywieniu.

Suplement diety
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
reklama

Pamiętaj, że żeby pozbyć się nadprogramowych kilogramów, musisz zachować tak zwany deficyt kaloryczny, czyli dostarczać sobie wraz z pożywieniem mniej energii, niż Twój organizm wykorzystuje w ciągu dnia. Wystarczy, że – za pomocą jednego z wielu dostępnych w internecie kalkulatorów dietetycznych – obliczysz, ile wynosi optymalna dla Ciebie podaż kalorii i będziesz jeść dokładnie tyle, ile potrzebujesz.

Zbyt mało kalorii

Często zdarza się, że osoby pragnące pozbyć się niechcianych kilogramów, drastycznie redukują liczbę i wielkość spożywanych posiłków. To duży błąd! Przyjmuje się, że optymalny, bezpieczny dla zdrowia i gwarantujący skuteczną utratę masy ciała deficyt kaloryczny powinien wynosić około 200-400 kcal. Zbyt niskokaloryczna dieta może doprowadzić do wielu poważnych problemów zdrowotnych i przyczynić się do powstania niedoborów, pogorszenia stanu cery, włosów i paznokci, zawrotów głowy, zaburzeń w funkcjonowaniu układu pokarmowego i metabolizmu. Restrykcyjne diety o kaloryczności poniżej poziomu podstawowej przemiany materii skutkują często także napadami objadania się i pojawieniem się tak zwanego efektu jo-jo.

Zdradliwe cheat meale

Cheat meal, znany także jako „oszukany posiłek” to odstępstwo od stosowanej na co dzień diety redukcyjnej. Zapominamy wówczas o liczeniu kalorii i jakichkolwiek restrykcjach żywieniowych, nie zwracamy uwagi na zawartość mikroskładników i jemy to, na co najbardziej mamy ochotę.

Oszukane posiłki mają służyć zresetowaniu zmęczonej ścisłym przestrzeganiem jadłospisu głowy i pobudzeniu metabolizmu. Niestety często zdarza się, że na jednym niezdrowym i wysokokalorycznym daniu się nie kończy i wpadamy w wir objadania się, zaprzepaszczając tym samym osiągnięte do tej pory efekty. Jeśli taki model żywienia Ci odpowiada i masz na tyle silną wolę, by „oszukany posiłek” nie stał się „oszukanym tygodniem” – nic nie stoi na przeszkodzie, by go stosować! U większości osób bardziej skutecznym rozwiązaniem okazuje się zaprzestanie dzielenia jedzenia na „dozwolone” i „zakazane” i stosowanie na co dzień diety, która sprawia nam przyjemność, tak, by cheat meal nie był potrzebny.

Odchudzasz się? Sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów! Zdrowe Rozwiązania na odchudzanie

Płynne kalorie

Większości z nas kojarzy odchudzanie ze zdrowym odżywianiem. Bardzo słusznie! Często jednak zapominamy, że kalorie kryją się nie tylko w jedzeniu, lecz także w napojach, które wypijamy w ciągu dnia. Kubek czarnej kawy ma zaledwie 2 kcal. Jeśli jednak dodasz do niej cukier, śmietankę, ulubiony syrop czy bitą śmietanę, może okazać się, że ten z pozoru niewinny napój dostarcza Ci tyle samo kalorii, co pożywny obiad! Podobnie rzecz ma się z sokami – choć te świeżo wyciskane stanowią świetne źródło witamin i antyoksydantów, nie można pić ich bez umiaru. Żeby mieć pewność, że Twoje próby walki ze zbędnymi kilogramami nie pójdą na marne, licz nie tylko kalorie, które spożywasz wraz z posiłkami, lecz także te, które wypijasz.

Brak cierpliwości

Brak cierpliwości i niewystarczająco silna wola to główny powód, dla którego próby odchudzania w wielu przypadkach kończą się niepowodzeniem. Bardzo często zdarza się, że na pierwsze efekty trzeba poczekać nawet kilka tygodni. Daj sobie czas i uzbrój się w cierpliwość! Pamiętaj, że tak samo, jak nie zdobywamy niechcianych kilogramów w ciągu tygodnia, tak nie pozbędziemy się ich tak szybko. Nie poddawaj się także, kiedy powinie Ci się noga. Wytrwałe dążenie do wyznaczonego celu i duża doza wyrozumiałości dla samego siebie na pewno się opłaci! 

Niech odchudzanie nie będzie dla Ciebie drogą przez mękę, a czasem na lepsze poznanie swojego organizmu. Kształć się, sprawdzaj, co mówią eksperci, a zdobytą wiedzę staraj się zastosować w praktyce. Komponuj posiłki, które będziesz zjadać z przyjemnością i pamiętaj o zachowaniu racjonalnego deficytu kalorycznego, a zanim się spostrzeżesz – zaczniesz mieścić się w wymarzone jeansy.


Fertistim dla kobiet

Zawiera inozytol. Zalecane przy insulinooporności i PCOS. Składniki preparatu przyczyniają się do regulacji aktywności hormonalnej.

Suplement diety
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
reklama