- Olej lniany zawiera niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), zwłaszcza omega-3, które redukują poziom LDL i trójglicerydów we krwi, działając kardioprotekcyjnie.
- Olej lniany wzmacnia barierę lipidową naskórka dzięki kwasowi alfa-linolenowemu (ALA) z rodziny omega-3, który uszczelnia błony komórkowe skóry.
- Kwas gamma-linolenowy (GLA) z rodziny omega-6 w oleju lnianym przeciwdziała stanom zapalnym skóry i stresowi oksydacyjnemu.
- Olej lniany normalizuje wydzielanie sebum, co jest korzystne dla skóry przetłuszczającej się i trądzikowej.
- Dzięki witaminie E, olej lniany działa jako antyoksydant, chroniąc skórę przed przedwczesnym starzeniem.
- Olej lniany nawilża, łagodzi podrażnienia i wspomaga elastyczność skóry, szczególnie przydatny dla osób z suchą skórą i kobiet ciężarnych.
- A więcej o wsparciu skóry w naturalny sposób możesz przeczytać już teraz na Zdrowych Rozwiązaniach >>>
Nowość! Balsam z ektoiną do stosowania w codziennej pielęgnacji skóry dorosłych oraz dzieci (już od 1. dnia życia). Dla skóry wrażliwej, suchej i atopowej.
Olej lniany na co pomaga? Olej lniany właściwości lecznicze
Olej lniany jest źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych NNKT, zwłaszcza kwasów z rodziny omega-3, które przyczyniają się do redukcji stężenia „złego cholesterolu” LDL oraz trójglicerydów we krwi. Niski poziom tych dwóch związków w surowicy ma działanie kardioprotekcyjne, czyli ochraniające serce przed wystąpieniem nagłych incydentów, takich jak zawał, a nawet zgon na skutek zatrzymania krążenia. Korzystny profil lipidowy utrzymany dzięki dostarczaniu wraz z dietą NNKT z rodziny omega-3 pomaga zapobiegać także miażdżycy, nadciśnieniu tętniczemu, nowotworom (szczególnie rakowi piersi i prostaty).
Olej lniany na skórę (olej lniany w kosmetykach)
Olej lniany jest cennym produktem w pielęgnacji skóry, z uwagi na wysoką zawartość niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych:
- z rodziny omega-3: kwas alfa-linolenowy (ALA), który ma zdolność uszczelniania błon komórek skóry, co skutkuje wzmocnieniem ochronnej bariery lipidowej naskórka. Szczelna warstwa rogowa zabezpiecza tkankę przed utratą wody, co ma przełożenie na opóźnienie procesu powstawania zmarszczek i znaczną redukcję stopnia przesuszenia skóry;
- z rodziny omega-6: kwas gamma-linolenowy (GLA), który niweluje stany zapalne skóry i przeciwdziała rozwojowi stresu oksydacyjnego wynikającego z nagromadzenia wolnych rodników tlenowych w ustroju;
- z rodziny omega-9 kwas oleinowy (OA) uszczelniający ochronny płaszcz hydrolipidowy, znajdujący się na powierzchni skóry, dzięki czemu parowanie wody jest mniejsze i większe jej ilości pozostają w warstwie rogowej naskórka.
Olej lniany, dzięki zawartości kwasu alfa-linolenowego (ALA), normalizuje wydzielanie sebum i wpływa na jego skład, a mianowicie przyczynia się do przewagi kwasów wielonienasyconych nad jednonienasyconym kwasem oleinowym. Kwas oleinowy sprawia, że łój ma gęstą konsystencję, mogącą doprowadzić do zaczopowania ujść mieszków włosowych. Olej lniany jest zatem sprzymierzeńcem w walce z przetłuszczającą się skórą, a nawet z łojotokiem, który bywa przyczyną powstawania zapalnych wyprysków trądzikowych. Ponadto olej lniany należy do tzw. olejów schnących, czyli takich, które nie pozostawiają tłustego filmu na powierzchni skóry, szybko się wchłaniają i nie zatykają porów, czyli nie mają działania komedogennego.
Olej lniany w kosmetykach działa jako antyoksydant, z uwagi na dostarczanie skórze witaminy E. Mianem witaminy E określa się zbiór związków chemicznych o działaniu przeciwutleniającym nazywanych tokoferolami i tokotrienolami. W oleju lnianym znajduje się α-tokoferol, który przeciwdziała szkodliwemu wpływowi reaktywnych form tlenu (RFT) na błony komórek skóry. RFT niszcząc białka i lipidy budujące błony komórkowe, przyczyniają się do przedwczesnego starzenia tkanki, a więc pojawiania się bruzd, zagłębień, a także przesuszenia i wiotczenia skóry.
Inne cenne związki skryte w oleju lnianym to:
- przeciwutleniające karotenoidy, których przedstawicielką jest luteina i β-karoten;
- wzmacniające ochronną barierę naskórkową sterole roślinne, czyli fitosterole, takie jak β-sitosterol czy kampesterol.
Olej lniany zastosowanie w pielęgnacji twarzy i ciała
Olej lniany może być nakładany na skórę bezpośrednio, nawet u posiadaczy cery trądzikowej. Korzyścią ze stosowania tego produktu jest niwelowanie stanów zapalnych skóry, czyli zmniejszenie częstości pojawiania się wyprysków. Olej lniany zapobiega powstawaniu zaskórników i wpływa na odblokowanie ujść gruczołów łojowych. Najlepiej wsmarować go w wilgotną skórę po kąpieli, aby zatrzymać w naskórku wilgoć, a po kilku minutach osuszyć ciało lekko przykładając ręcznik. Skóra po takim zabiegu pozostanie dobrze nawilżona, miękka i przyjemna w dotyku.
Olej lniany dobrze jest aplikować miejscowo w strefy dotknięte nadmiernym przesuszeniem i łuszczeniem naskórka, czyli np. w stopy, dłonie, łokcie, kolana. Suche dłonie można nasmarować olejem na noc i zabezpieczyć je rękawiczkami bawełnianymi.
Olej lniany posłuży też jako preparat na uelastycznienie skóry na brzuchu, udach, pośladkach u kobiet ciężarnych, które są narażone na rozwój nieestetycznych blizn pod postacią rozstępów. Olej lniany mogą wykorzystać panie zmagające się z cellulitem, by nawilżyć i wygładzić skórę, dzięki czemu wszelkie niedoskonałości na niej występujące będą mniej widoczne.
Olej lniany jest w stanie złagodzić podrażnienie skóry wywołane zbyt długą ekspozycją na promieniowanie słoneczne, niskie temperatury lub silny wiatr, dlatego warto szukać kremów do twarzy z dodatkiem tego składnika.
Olej lniany działanie na skórę dzieci
Z zalet oleju lnianego skorzystają także niemowlęta i dzieci borykające się z przesuszeniem, podrażnieniem i swędzeniem delikatnej skóry. Kilka kropel produktu warto wkropić do wanny z wodą, w której kąpie się maluch lub nasmarować ciało dziecka balsamem z dodatkiem oleju.
Balsam prebiotyczny plus z olejem lnianym w terapii schorzeń skóry
Wśród dermokosmetyków dedykowanych schorzeniom skórnym i dermatozom warto zwrócić uwagę na probiotyczny balsam plus, który zawiera w składzie związki ograniczające przeznaskórkową utratę wody:
- związki hydrofilne wiążące wodę – mocznik, gliceryna, arginina, ektoina;
- związki hydrofobowe, które tworzą nieprzepuszczalną dla wody barierę – olej lniany, masło Shea (karite), olej ze słodkich migdałów.
Ektoina, czyli aminokwas bakteryjny, jest nie tylko humektantem, a więc substancją nawilżającą, ale także posiada potencjał przeciwutleniający, dzięki czemu ogranicza szkodliwy wpływ stresu oksydacyjnego powstałego w wyniku m.in. oddziaływania promieniowania słonecznego na skórę.
Dodatkowo preparat zawiera prebiotyki, czyli inulinę i alfa-glukan, które stanowią selektywną pożywkę dla pożytecznych mikroorganizmów wchodzących w skład mikrobiomu skóry. Korzystne dla zdrowia drobnoustroje określa się mianem probiotyków. Przewaga ilości probiotyków nad ilością chorobotwórczych patogenów zasiedlających skórę stanowi o jej kondycji, w tym braku stanów zapalnych i związanych z nimi schorzeń.
Doskonałym zwieńczeniem kojących właściwości balsamu prebiotycznego plus są witaminy pantenol i niacynamid, które łagodzą podrażnienia i zaczerwieniania skóry.
Nowość! Balsam z ektoiną do stosowania w codziennej pielęgnacji skóry dorosłych oraz dzieci (już od 1. dnia życia). Dla skóry wrażliwej, suchej i atopowej.
Źródła:
- Skoczyńska AH, Gluza E, Wojakowska A, Turczyn B, Skoczyńska M. Linseed oil increases HDL3 cholesterol and decreases blood pressure in patients diagnosed with mild hypercholesterolaemia. Kardiol Pol. 2018;76(8):1242-1250 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29688571
- Neukam K, De Spirt S, Stahl W, Bejot M, Maurette JM, Tronnier H, Heinrich U. Skin Pharmacol Physiol.Supplementation of flaxseed oil diminishes skin sensitivity and improves skin barrier function and condition. 2011;24(2):67-74. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21088453
- Kaniewski R, Jankowiak J, Zajączek K. Nowe możliwości wykorzystania oleju lnianego tłoczonego na zimno https://www.czytelniamedyczna.pl/6746,nowe-mozliwosci-wykorzystania-oleju-lnianego-tloczonego-na-zimno.html
- Stępniewska, Z., Kuźniar, A., Pytlak, A., & Ciepielski, J. (2014). Ektoina-przeciwstresowa cząsteczka przyszłości. Kosmos, 63(1), 25-35 https://kosmos.ptpk.org/index.php/Kosmos/article/view/1149/1130
- Kiełtyka-Dadasiewicz i in., Inulina jako produkt spożywczy, paszowy, farmaceutyczny, kosmetyczny i energetyczny, TOWAROZNAWCZE PROBLEMY JAKOŚCI 1(38)/2014.