- Olej ze słodkich migdałów, czyli Prunus amygdalus dulcis oil zawiera wiele składników korzystnych dla skóry, takich jak kwas oleinowy, witaminy: A, E, B, D oraz cynk, fitosterole i skwalen.
- Olej migdałowy działa nawilżająco, zmiękczająco i wzmacnia barierę ochronną skóry, co przyczynia się do poprawy jej kondycji.
- Olej migdałowy na skórę jest bezpieczny dla niemowląt i może być stosowany w pielęgnacji noworodków, łagodzeniu objawów atopowego zapalenia skóry oraz w kosmetykach przeznaczonych dla dorosłych z problemami skórnymi.
- Olej ze słodkich migdałów jest jednym ze składników balsamu Ektopin – prebiotycznego emolientu plus >>>
Prunus amygdalus dulcis oil, czyli olej ze słodkich migdałów
Olej ze słodkich migdałów otrzymuje się w wyniku tłoczenia na zimno owoców drzewa migdałowego Prunus amygdalus dulcis, które naturalnie występuje w Azji Środkowej i rejonach Bliskiego Wschodu. Olej migdałowy jest bogactwem kwasów tłuszczowych, w tym głównie kwasów nienasyconych, takich jak: kwas oleinowy (63-75%), kwas linolowy (14-27%) oraz nasyconych, czyli palmitynowego (6-8%) i stearynowego (1-2%). Kwasy tłuszczowe wbudowują się w cement międzykomórkowy, uszczelniając tym samym ochronną barierę naskórkową, która zabezpiecza skórę przez nadmiernym parowaniem wody i tym samym przed przesuszeniem.
Inne istotne składniki oleju ze słodkich migdałów, to;
- witaminy antyoksydacyjne A i E (szczególnie α-tokoferol), które neutralizują lub usuwają wolne rodniki tlenowe z organizmu, chroniąc w ten sposób białka i lipidy błon komórkowych przed degradacją. Witamina A dodatkowo wygładza i zmiękcza skórę, a także uczestniczy w namnażaniu i różnicowaniu komórek nabłonka;
- witaminy z grupy B, czyli B1, B2, B6. Witamina B1 (tiamina) intensyfikuje gojenie ran, B2 (ryboflawina) stabilizuje funkcję gruczołów łojowych, a B6 (pirydoksyna) wpływa na stan włosów, poprzez udział w podziale komórek mieszków włosowych, a także pośrednio przyczynia się do podniesienia stopnia nawodnienia skóry;
- witamina D, która redukuje stany zapalne i wzmacnia barierę naskórkową;
- cynk, czyli minerał działający przeciwzmarszczkowo poprzez wspomaganie syntezy kolagenu i procesów regeneracji skóry;
- fitosterole (między innymi β-sitosterol), czyli związki o potencjale przeciwzapalnym i przeciwutleniającym, które ponadto zabezpieczają naskórek przed utratą nadmiernych ilości wilgoci;
- skwalen, który jest także składnikiem płaszcza hydrolipidowego skóry, odpowiedzialnego za ochronę skóry przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, jak i przed przeznaskórkową utratą wody.
Olej ze słodkich migdałów właściwości
Olej migdałowy przede wszystkim nawilża i zmiękcza skórę poprzez tworzenie warstwy okluzyjnej na jej powierzchni. Okluzja sprawia, że nadmierne parowanie wody przez skórę zostaje ograniczone, a więc nie dochodzi do znacznego obniżenia TEWL (transepidermalnej utraty wody) i przesuszenia naskórka.
Olej migdałowy wspomaga także funkcję barierową warstwy rogowej naskórka, dzięki zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych, zwłaszcza kwasu linolowego (LA). LA sam w sobie posiada działanie przeciwzapalne, ale ulega również przemianom do innych kwasów z rodziny omega-6 – np. do kwasu gamma-linolenowego (GLA), który jest niezbędny do łagodzenia i niwelowania stanów zapalnych skóry. GLA ma także potencjał antystarzeniowy oraz zapobiega występowaniu przebarwień.
Na co jeszcze działa olej ze słodkich migdałów?
Trądzik
Prunus amygdalus dulcis oil posiada właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze, które mogą być wykorzystywane w łagodzeniu zmian zapalnych towarzyszących trądzikowi. Należy jednak zachować dużą dozę ostrożności, ponieważ użycie jakiegokolwiek oleju na skórę trądzikową może doprowadzić do zatkania porów i pojawienia się wyprysków.
Blizny
Naukowcy nie potwierdzili jednoznacznie, że olej ten zapobiega powstawaniu bądź zmniejsza już istniejące blizny pooperacyjne lub potrądzikowe. Z całą pewnością wiadomo jednak, że olej ze słodkich migdałów ma działanie zmiękczające, co może być wykorzystane do mobilizacji blizn, mającej na celu poprawę elastyczności i wyglądu zrastającej się tkanki.
Rozstępy
Olej ze słodkich migdałów jest idealnym produktem dla kobiet w ciąży, które chcą zredukować prawdopodobieństwo pojawienia się rozstępów na skutek rozciągania włókien kolagenu i elastyny w skórze właściwej. Olej migdałowy jest bezpieczny zarówno dla ciężarnej, jak i dla płodu, więc można wcierać go w skórę ud, bioder, pośladków przez cały czas trwania ciąży. Co istotne, kobiety karmiące piersią również mogą używać wspomnianego oleju bez obaw o zdrowie dziecka.
Mechanizm działania oleju ze słodkich migdałów polega na zwiększeniu stopnia nawilżenia skóry dzięki zatrzymywaniu w niej wody niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania włókien kolagenowych.
Fotostarzenie
Olej migdałowy, dzięki wysokiej zawartości witaminy E, pomaga zapobiegać degradacji komórek skóry w wyniku nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Przeciwutleniające właściwości witaminy przyczyniają się do obniżenia prawdopodobieństwa powstania przebarwień posłonecznych, a także zmarszczek wynikających z fotostarzenia. Olej ze słodkich migdałów na twarz może posłużyć zatem jako serum anti-aging.
Kondycja włosów
Olej migdałowy poprawia wygląd pasm, zwiększając poziom ich nawilżenia, jak i odporność na uszkodzenia. Dodatkowo olej ze słodkich migdałów zmniejsza puszenie się czupryny i podnosi poziom wilgoci w skórze głowy, zmniejszając tym samym narażenie na przesuszenie oraz łuszczenie się naskórka.
Dla osób chcących zadbać o dobrą kondycję włosów, skóry, paznokci. Hydrolizowany kolagen rybi i skoncentrowany zestaw składników aktywnych, witamin, mikroelementów. Po...
Olej ze słodkich migdałów dla noworodka i niemowlęcia
Prunus amygdalus dulcis oil to olej, który szybko się wchłania, nie pozostawiając tłustej powłoki na skórze. Ponadto jest łagodny, nie uczula i nie wywołuje podrażnień, co czyni go idealnym produktem w pielęgnacji maluchów w 1. roku życia. Olej ze słodkich migdałów, jak i kosmetyki z domieszką tego składnika, doskonale poradzą sobie z pieluszkowym zapaleniem skóry, a także złagodzą zaostrzenia atopowego zapalenia skóry (AZS).
Olej ze słodkich migdałów po kąpieli noworodka sprawi, że skóra zostanie pokryta filmem lipidowym zapobiegającym nadmiernemu przeznaskórkowemu parowaniu wody. Dodatkowo olej migdałowy ukoi podrażnienia, złagodzi zaczerwienienia i pomoże pozbyć się ciemieniuchy.
Olej ze słodkich migdałów w balsamie prebiotycznym
Wychodząc naprzeciw potrzebom noworodków, niemowląt oraz ludzi dorosłych borykających się z AZS, łuszczycą lub innymi dermatozami związanymi z nadmiernym przesuszeniem i podrażnieniem skóry, wprowadzono na rynek balsam prebiotyczny Ektopin.
Balsam zawiera bogactwo składników wspomagających zatrzymywanie wody w skórze oraz łagodzenie stanów zapalnych, czyli:
- naturalne prebiotyki, takie jak inulina i beta-glukan, które są pożywką dla pożytecznych drobnoustrojów kolonizujących skórę i nie dopuszczają do wzmożonego namnażania się szkodliwych patogenów;
- substancje o charakterze nawilżającym, takie jak gliceryna, mocznik, arginina (aminokwas hydrofilny);
- produkty natłuszczające – np. masło shea, olej ze słodkich migdałów – zapewniające okluzję na powierzchni naskórka, czyli tworzące ochronną powłokę zapobiegającą zarówno utracie wody, jak i wnikaniu w głąb skóry patogenów;
- witaminy – kojący i łagodzący podrażnienia pantenol oraz antyoksydacyjny i normalizujący wydzielanie sebum niacynamid.
Źródła:
- Ahmad, Zeeshan. „The uses and properties of almond oil.” Complementary therapies in clinical practice 16.1 (2010): 10-12 https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1744388109000772?via%3Dihub.