Co daje olejowanie włosów?

Olejowanie sprawdza się szczególnie w przypadku suchych, zniszczonych i wypadających włosów, ale nie zaszkodzi też kosmykom w dobrej kondycji. Niektórzy nie mają zastrzeżeń do stanu swojej czupryny, ale wykonują zabieg, aby złagodzić podrażnienia skóry głowy. Ważne jest to, aby dobrać produkt do swoich potrzeb, a także prawidłowo nakładać olej.

Jeśli będziesz olejować włosy regularnie, już po krótkim czasie zauważysz efekty. Oto największe korzyści, jakie przynosi ten prosty, domowy zabieg:

  • wzmacnia i odżywia włosy, 
  • zapobiega wypadaniu włosów,
  • wzmacnia cebulki, 
  • łagodzi podrażnienia skóry głowy, 
  • reguluje wydzielanie sebum, 
  • przyspiesza porost włosów,
  • wspiera w walce z łupieżem, 
  • ułatwia rozczesywanie włosów, 
  • zapobiega rozdwajaniu się końcówek,
  • przywraca blask, miękkość i sprężystość. 

Imunit Forte

Wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego, a także uzupełnienia codzienną dietę w selen i beta-glukan.

Suplement diety
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
reklama

Jak wybrać produkt do olejowania włosów?

Czy olejowanie może pogorszyć stan włosów? Tak, jeśli użyjesz nieodpowiedniego produktu. Dlatego wybór oleju to najważniejsza kwestia. Powinien być on dopasowany do porowatości, czyli do typu budowy włosów, oraz do ich potrzeb

Nie wiesz, jakim stopniem porowatości charakteryzują się Twoje włosy? Możesz to sprawdzić, przeprowadzając mały test. Umieść włos w szklance wody i obserwuj, co się z nim dzieje. Włos niskoporowaty szybko opadnie na dno, a wysokoporowaty będzie przez długi czas utrzymywał się na powierzchni wody. Innym sposobem jest wykonanie internetowego testu, składającego się z kilkunastu pytań. 

Pamiętaj jednak, że obie te metody nie dają stuprocentowej pewności. Jeśli zależy Ci na rzetelnej i profesjonalnej opinii, skonsultuj się z trychologiem

Znając porowatość swoich włosów, możesz dobrać odpowiedni produkt do olejowania.   

Oleje nasycone do włosów niskoporowatychOleje jednonienasycone do włosów średnioporowatychOle wielonienasycone do włosów wysokoporowatych
olej kokosowy, olej babassu, masło shea, masło kakaowe. olej arganowy, olej ze słodkich migdałów, oliwa z oliwek, olej z awokado, olej słonecznikowy. olej lniany, olej z pestek dyni, olej z pestek winogron,olej konopny. 

Pamiętaj jednak, że Twoje włosy mogą różnie reagować na poszczególne produkty, nawet jeśli dobierzesz je zgodnie ze stopniem porowatości. Dlatego ważna jest obserwacja. Jeśli zauważysz, że wybrany olej nie odpowiada Twoim kosmykom, przetestuj coś innego.  

Jak olejować włosy?

Najczęściej stosowaną metodą, która jednocześnie doskonale sprawdza się na początek, jest olejowanie włosów na sucho. Jak to zrobić? To bardzo proste! Cały zabieg składa się z trzech etapów:

  1. Nakładanie oleju

Nałóż olej na suche, nieumyte kosmyki (na całą długość, tylko na końcówki lub na włosy oraz skórę głowy – w zależności od potrzeb), a następnie zwiąż w koczek lub nałóż czepek czy turban z delikatnego materiału. Ilość oleju zależy od długości i gęstości włosów, jednak należy zrobić to tak, aby włosy były jedynie posmarowane, a nie ociekały tłuszczem.

Olej na włosach możesz trzymać przez kilka godzin, a nawet przez całą noc. Ważne, aby było to przynajmniej 30 minut

Olejowanie włosów
  1. Emulgowanie 

Po upływie co najmniej 30 minut spłucz włosy ciepłą wodą, a następnie odciśnij jej nadmiar. Teraz użyj odżywki lub maski i pozostaw na kosmykach na 15-30 minut. Dzięki temu łatwiej pozbędziesz się resztek oleju – jest to tzw. emulgowanie. Na tym etapie również – podobnie jak przy olejowaniu – możesz skorzystać z czepka lub turbanu.

  1. Płukanie 

Po upływie 15-30 minut zmyj nałożony kosmetyk ciepłą wodą, a następnie umyj włosy delikatnym szamponem. Dzięki masce czy odżywce jedno mycie powinno wystarczyć, jednak w razie potrzeby, powtórz tę czynność. Gotowe!

Najważniejsze zasady olejowania włosów na sucho:

  1. Zawsze dobieraj produkt do potrzeb swoich włosów.
  2. Stosuj naturalne oleje, bez chemicznych dodatków.
  3. Olej nakładaj na nieumyte, ale nie na tłuste włosy.
  4. Odżywka i szampon do zmywania oleju nie powinny zawierać substancji wysuszających (np. SLS). 
  5. Im dłużej przetrzymasz olej na włosach, tym lepsze efekty osiągniesz.
  6. Olej nie powinien kapać z Twoich włosów – zbyt duża ilość wprawdzie nie zaszkodzi, ale trudniej będzie go zmyć. 
  7. Zmyj olej dokładnie i zadbaj o to, aby na włosach nie pozostały żadne jego resztki.
  8. Wykonuj zabieg 1-2 razy w tygodniu. Regularność i systematyczność są kluczowe. 
  9. Pamiętaj o właściwej pielęgnacji na co dzień. 

Włosy możesz też olejować na mokro lub z użyciem maski czy serum. Jednak nakładanie oleju na suche kosmyki jest najlepsze na początek, ponieważ nie wymaga dużej wprawy i doświadczenia.