Rola wody i jej źródła

Woda w organizmie pełni szereg różnych funkcji a jej dobowe zapotrzebowanie dla osoby zdrowej w przeciętnych warunkach wynosi 2,5 l na dobę. Zapotrzebowanie zmienia się w zależności od klimatu, wieku oraz temperatury otoczenia. Należy pamiętać, że podczas biegunek lub w czasie nadmiernego wydzielania potu przez skórę zapotrzebowanie na wodę jest większe, aby nie doprowadzić do zachwiania bilansu wodnego.


Diarof

Wspomaga odbudowę mikroflory jelitowej np. po infekcjach, po antybiotykoterapii, podczas podróży do innych stref klimatycznych.

Suplement diety
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
reklama

Najważniejsze funkcje wody w organizmie:

  • transport: rozprowadza składniki zarówno nieorganiczne jak i organiczne do wszystkich komórek organizmu,
  • jest rozpuszczalnikiem dla większości związków chemicznych,
  • jest niezbędna do procesów przemiany materii,
  • uczestniczy w trawieniu,
  • usuwa z organizmu produkty toksyczne,
  • ułatwia przesuwanie się masy kałowej,
  • poprzez pot reguluje temperaturę ciała.
Picie podczas posiłków

Źródłem wody dla człowieka jest oczywiście woda pitna, a także napoje, produkty spożywcze o stałej konsystencji oraz woda metaboliczna, która powstaje w procesie spalania w komórkach składników pokarmowych. Poza wodą pitną cennym źródłem są owoce i warzywa, dostarczają także wiele witamin i minerałów. Dla przykładu zawartość wody w kawie, herbacie, soku i mleku wynosi od 81 do 100%; w owocach i warzywach kapustnych od 75 do 95%; w warzywach okopowych 85-95%; w mięsie, rybach, jajach i serach jej zawartość waha się między 37 a 82%.

Czy spożywanie wody podczas posiłków wpływa na trawienie?

Spotkać się można ze stwierdzeniem, że spożywanie płynów podczas jedzenia zaburza proces trawienia ponieważ rozrzedza soki żołądkowe. Na szczęście tak nie jest. Spożycie rozsądnych ilości płynów podczas posiłków nie jest w stanie rozcieńczyć soków żołądkowych, nawet porcja zupy, którą zjemy do obiadu nie wpłynie negatywnie na procesy trawienne. Co ciekawe randomizowane badanie kliniczne wykazało, że spożycie wody przed posiłkami może pozytywnie wpływać na proces odchudzania i utrzymanie zdrowej sylwetki. W przeprowadzonym badaniu osoby, które wypijały dwie szklanki wody przed głównym posiłkiem schudły w ciągu 12 tygodni o 1,2 kg więcej niż osoby z grupy kontrolnej.

Biorąc pod uwagę seniorów, którzy mają problemy z gryzieniem, popijanie posiłków wodą ułatwia rozdrabnianie i połykanie pokarmu, natomiast dieta stricte płynna lub papkowata zalecana jest podczas wymiotów, nudności i biegunek, a także w chorobach jamy ustnej i przełyku, kiedy przełykanie jest utrudnione. Spożywanie wody podczas posiłku to także znany sposób na częściowe wypełnienie żołądka, który w rezultacie zmieści mniejszą porcję posiłków, przez co doprowadzi do spożycia mniejszej ilości kilokalorii. Nie jest to jednak zalecane u dzieci będących tak zwanymi „niejadkami” lub u osób z zaburzeniami odżywiania, ponieważ prowadzi to do poczucia nasycenia. Chęć picia podczas posiłków to także naturalne zjawisko towarzyszące pokarmom suchym, ponieważ pozwala nawilżyć porcję pokarmu, rozmiękcza i ułatwia przełknięcie. Popijanie kęsów pozwala lepiej „ułożyć” pokarm w żołądku, a tym samym może zapobiegać zaparciom i wzdęciom. Wpływa także korzystnie na konsystencję mas kałowych, przez co wypróżnianie może być szybsze i bardziej komfortowe.

Picie podczas posiłków

Spożywanie alkoholu i kwaśnych soków podczas posiłku

Trawienie rozpoczyna się już na poziomie jamy ustnej przy pomocy śliny, ponieważ to ona nawilża pokarm i ułatwia jego połknięcie. Alkohol i kwaśne napoje spożywane do posiłku mogą wpływać na jakość i ilość wydzielanej śliny. Zmniejszenie jej ilości o około 10% może utrudniać przełykanie jednak takie działanie wykazują głównie alkohole wysokoprocentowe jak np. wódka czy whisky. Wypicie butelki piwa czy lampki wina do posiłku nie spowoduje dłuższego lub mniej efektywnego trawienia.


DPP Plus

Wspomaga optymalny rozkład węglowodanów, tłuszczów i białek przyjmowanych w pożywieniu.

Suplement diety
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
reklama

Kiedy nie popijać posiłków?

Istnieją sytuacje, kiedy spożywanie płynów do posiłków nie jest najlepszym pomysłem. Do głównych przeciwwskazań należy zgaga i refluks – należy wtedy unikać wody gazowanej, kwaśnych soków, mocnych bulionów, mocnej herbaty, kawy oraz alkoholu. Spożycie wyżej wymienionych płynów zwiększy wydzielanie soków żołądkowych i nasili dolegliwości chorobowe. U osób zmagających się z refluksem spożycie płynów zwiększy objętość posiłku przez co wzrośnie ciśnienie w żołądku, co ostatecznie wpłynie na cofanie się treści pokarmowych i negatywnie zadziała na samopoczucie chorego.

Popijanie posiłków jest rzeczą codzienną i całkowicie naturalną, jednak także w tym przypadku należy zachować zdrowy rozsądek. Jeśli spożycie wody lub innych soków nie wpływa znacząco na apetyt oraz nie powoduje zgagi, to z czystym sumieniem można delektować się ulubionym napojem podczas posiłków.