Co się dzieje z płucami po wieloletnim paleniu papierosów?

Palenie wpływa negatywnie na cały organizm, jednak to płuca są najbardziej narażone na szkody. W końcu to bezpośrednio do nich trafia dym papierosowy, a wraz z nim toksyny i substancje smoliste. Bardzo niepokojącą informacją jest to, że negatywne zmiany zaczynają zachodzić niemal automatycznie po rozpoczęciu palenia!

Jeden papieros dostarcza do organizmu tysiące szkodliwych i rakotwórczych substancji. Łatwo można więc sobie wyobrazić, co dzieje się w płucach po paleniu regularnie przez kilkanaście czy kilkadziesiąt lat. Są czarne jak smoła, a w ich wnętrzu zalega lepka substancja. Oczywiście przestają też prawidłowo funkcjonować. Wszystko to prowadzi nie tylko do uciążliwych objawów – takich jak kaszel czy duszności, ale również do wielu poważnych chorób np. do nowotworów.

Czy płuca palacza się regenerują?

Na szczęście nigdy nie jest za późno na rzucenie nałogu. Zastanawiasz się, czy płuca regenerują się po paleniu? Według American Cancer Society proces regeneracji zaczyna się już po 20 minutach od wypalenia ostatniego papierosa!

Po kilku dniach poziom tlenku węgla we krwi spada i wraca do normy, a po trzech miesiącach wzrasta czynność płuc. Wraz z upływem czasu można liczyć na kolejne korzyści, takie, jak np. zmniejszenie ryzyka wystąpienia raka czy choroby niedokrwiennej serca, a także ustanie kaszlu i duszności.

To oznacza, że w każdym wieku warto próbować rzucić palenie, bo na satysfakcjonujące efekty i poprawę jakości życia wcale nie trzeba długo czekać.

Jak oczyścić płuca po paleniu?

Oczyszczanie płuc po rzuceniu palenia rozpoczyna się samoistnie po odstawieniu ostatniego papierosa. Jednak to nie oznacza, że musisz siedzieć bezczynnie i czekać, aż Twoje organy wewnętrzne same się „naprawią”.

W jaki sposób możesz pomóc swoim płucom (i nie tylko) w regeneracji? Kluczowe jest wprowadzenie zdrowych nawyków.

Denicit
Denicit

DENICIT to lek bez recepty wskazany w odzwyczajaniu się od palenia tytoniu i zmniejszeniu głodu nikotynowego u osób, które chcą przestać palić. Celem stosowania leku DENICIT jest trwałe zaprzestanie używania produktów zawierających nikotynę. Zawiera cytyzynę, która zwiększa ok. 3-krotnie szansę na rzucenie palenia¹.

¹Hajek P et al.: Efficay of cytisine in helping smokers quit;systematic review and meta-analysis. Thorax, 2013

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania i tylko wtedy, gdy jest to konieczne. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO: Denicit, 1,5 mg, tabletki powlekane. SUBSTANCJA CZYNNA: Jedna tabletka powlekana zawiera 1,5 mg cytyzyny (Cytisinum). POSTAĆ FARMACEUTYCZNA: Tabletka powlekana. Okrągła, obustronnie wypukła, brązowa tabletka powlekana o średnicy 6,1 mm. WSKAZANIA DO STOSOWANIA: Produkt leczniczy Denicit jest wskazany w odzwyczajaniu się od palenia tytoniu i zmniejszeniu głodu nikotynowego u osób, które chcą przestać palić. Celem stosowania produktu leczniczego Denicit jest trwałe zaprzestanie używania produktów zawierających nikotynę.1 PODMIOT ODPOWIEDZIALNY POSIADAJĄCY POZWOLENIE NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU: Solinea Sp. z o.o. Sp. K.; Elizówka 65, 21-003 Ciecierzyn; Tel. 81 463 48 82; Faks 81 463 48 86; e-mail info@solinea.pl. 1Zgodnie z Charakterystyką Produktu Leczniczego Denicit, 1,5 mg, tabletki powlekane.
reklama

Unikaj dymu papierosowego i innych zanieczyszczeń w powietrzu

Płuca nałogowego palacza są zniszczone i zanieczyszczone przez toksyny oraz substancje smoliste. Nie można więc dokładać im dodatkowego obciążenia w formie wdychania zanieczyszczeń z powietrza. Przecież gdy zatrujemy się przeterminowaną żywnością, nie spożywamy jej znów następnego dnia, prawda? Tak samo jest w przypadku leczenia płuc.

Przede wszystkim warto pamiętać, że przebywanie obok osoby palącej papierosa jest tak samo szkodliwe, jak palenie go osobiście.

Upewnij się więc, czy po odstawieniu nałogu nie jesteś palaczem biernym. Unikaj przebywania w pobliżu dymu papierosowego, a także wdychania smogu i innych szkodliwych substancji.

Jeśli mieszkasz w dużym ruchliwym mieście, monitoruj stan powietrza i w razie potrzeby korzystaj z maski antysmogowej. Dobrym rozwiązaniem będzie też oczyszczacz powietrza do domu, ponieważ smog z zewnątrz bardzo łatwo dostaje się do środka. Wówczas wdychamy go nawet podczas snu, co oczywiście jest zabójcze dla płuc.

Uprawiaj aktywność fizyczną

W trakcie wysiłku fizycznego zwiększa się zapotrzebowanie na tlen – oddychamy znaczniej szybciej niż w spoczynku, a oddechy są głębsze. W efekcie tego:

  • cały organizm otrzymuje więcej tlenu,
  • poprawia się krążenie,
  • mięśnie pracują wydajniej,
  • organizm szybciej pozbywa się dwutlenku węgla.

Regularna aktywność fizyczna (zwłaszcza na świeżym powietrzu z dala od smogu) to silna broń w walce z chorobami płuc. Jeśli chcesz wesprzeć swój organizm w procesie regeneracji, każdego dnia zapewnij sobie dawkę ruchu. Najlepiej sprawdzą się aktywności typu cardio, np.: bieganie, jazda na rowerze, pływanie czy nordic walking.

Osobom, które paliły przez długi czas, na pewno na początku będzie trudniej. Jednak z każdym kolejnym treningiem płuca będą powracały do swojej dawnej sprawności. Nie warto się poddawać!

Ćwiczenia po rzuceniu palenia

Zadbaj o zdrową dietę i odpowiednią podaż płynów

Sposób odżywiania na co dzień to jeden z najważniejszych czynników wpływających na zdrowie, samopoczucie, kondycję narządów wewnętrznych i długość życia człowieka. W procesie oczyszczania płuc po paleniu również ma on znaczenie – i to ogromne!

Zbilansowana, zdrowa dieta zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu chorób (w tym nowotworów), zwiększa odporność organizmu, pomaga pozbyć się toksyn, a także przyspiesza regenerację.

Oprócz warzyw, owoców oraz produktów przeciwzapalnych i bogatych w antyoksydanty warto spożywać także:

  • rozmaryn,
  • imbir,
  • czosnek,
  • orzechy i nasiona,
  • chrzan,
  • awokado.

Zdrowe odżywianie to także odpowiednia podaż płynów każdego dnia. Dorosły człowiek powinien wypijać przynajmniej 2 litry wody dziennie. Zapotrzebowanie zwiększa się w upalne dni, a także w trakcie wysiłku fizycznego.

W procesie oczyszczania płuc palacza oprócz wody dobrze sprawdzą się herbaty (zwłaszcza zielona) i napary ziołowe np. z rozmarynu, tymianku i pokrzywy.

Stosuj inhalacje i terapie parowe

Im dłużej palisz, tym więcej wydzieliny gromadzi się w Twoich płucach. W procesie leczenia należy regularnie ją usuwać. Dzięki temu szybciej pozbędziesz się kaszlu i duszności. W tym celu doskonale sprawdzą się inhalacje z wykorzystaniem ziół, a także zwykła terapia parowa.

Warto zaopatrzyć się w inhalator, ale bez specjalnego sprzętu też się uda. Czasami domowe sposoby są najlepsze, co pewnie chętnie potwierdzą nasze babcie. Wystarczy garnek/miska z gorącą wodą lub naparem ziołowym. Wdychanie ciepłej pary rozluźni i nawilży płuca, a także pomoże w usuwaniu zalegającego w nich śluzu. Naturalną reakcją organizmu na taki „zabieg” będzie wzmożony kaszel. Nie powstrzymuj go. Właśnie w ten sposób Twoje płuca pozbywają się wydzieliny i toksyn.


ECTODOSE* – roztwór do inhalacji z ektoiną bez recepty – ma nowe opakowanie. W środku znajduje się ta sama ilość ampułek, z tym samym składem. Przeczytaj więcej o nowych opakowaniach ECTODOSE na Solinea.pl.


Lider wśród preparatów do nebulizacji (inhalacji). Redukuje stany zapalne dróg oddechowych. Zawiera ektoinę.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: Ectodose. ZASTOSOWANIE: Wspomagająco w leczeniu stanów zapalnych oraz objawów chorób układu odechowego - w astmie alergicznej i niealergiczna, zapaleniu oskrzeli, przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc. PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: bitop AG
reklama

Zadbaj o zdrowy sen

Mówi się, że sen to najlepsze lekarstwo na niemal wszystkie choroby i schorzenia. Gdy śpisz, Twój organizm regeneruje się, wycisza i zbiera siły na kolejny dzień. Nie ma to wprawdzie bezpośredniego wpływu na oczyszczanie płuc, jednak trzeba pamiętać, że chroniczne niewyspanie zwiększa ryzyko wystąpienia wielu chorób.

Organizm palacza i tak jest już wyniszczony – i mowa tu nie tylko o płucach, ale i wszystkich innych narządach – dlatego nie warto katować go jeszcze brakiem snu.

Kładź się i wstawaj zawsze o tych samym godzinach, przed snem nie używaj urządzeń elektronicznych i zadbaj o odpowiednią temperaturę w sypialni.

Pamiętaj, że regeneracja płuc po rzuceniu palenia to proces długotrwały. Mimo że pierwsze zmiany następują bardzo szybko, organizm może wracać do pełnej sprawności nawet kilkanaście lat. Trzeba więc uzbroić się w cierpliwość i konsekwentnie trzymać założeń. Pamiętaj, że walczysz o swoje życie!


Źródła:

  • Jassem, E., Szymanowska, A., Siemińska, A., & Jassem, J. (2009). Palenie tytoniu a rak płuca. Pneumonologia i Alergologia Polska, 77(5), 469-468.
  • Health Benefits of Quitting Smoking Over Time | American Cancer Society https://www.cancer.org/healthy/stay-away-from-tobacco/benefits-of-quitting-smoking-over-time.html