Podwyżki w 2023 roku. Co zdrożało i zdrożeje?

Najbliższy rok, z całą pewnością przyniesie wyższe wydatki na prąd dla gospodarstw domowych. Według URE (Urząd Regulacji Energetyki) miesięczna opłata za energię elektryczną może być nawet o 60% wyższa niż w 2022. Ceny gazu mają natomiast zostać zamrożone na poziomie z roku poprzedniego. Kwota, którą zapłacimy natomiast za ogrzewanie i paliwo zależy od wielu zmiennych i ciężko już teraz przewidywać, jakiej wysokości będzie to podwyżka.

Do tego należy pamiętać, że VAT na gaz, paliwo, ciepło i prąd, wraca do wcześniejszego poziomu 23%. Dlatego, nawet jeśli cena za samą usługę pozostanie niezmieniona, to należy doliczyć podniesiony podatek.

Podwyżki za prąd, wodę, gaz… Dlaczego to tyle kosztuje?

Jak już wiesz, w tym roku zobaczysz na rachunkach wyższe kwoty za wszystkie media, przede wszystkim dlatego, że VAT wraca do wysokości 23%. Właśnie dlatego pytanie nie powinno brzmieć, dlaczego tak drogo w 2023, a raczej: dlaczego tak tanio w 2022? A odpowiedzią jest oczywiście Tarcza Solidarnościowa i obniżony podatek, co miało chronić polskie gospodarstwa domowe przed tym kubłem zimnej wody. Te rozwiązania jednak w końcu wygasną, bo:

  • po pierwsze (jak już powiedziałam): VAT wróci do dawnej wartości 23%,
  • po drugie, rozwiązania utrzymujące ceny na poziomie z roku 2022 też się w końcu skończą; na pierwszy ogień idzie energia elektryczna, co dalej?

Wzrost cen. Jak oszczędzać?

Wiele osób załamuje ręce i choć obecna sytuacja nie napawa optymizmem, nie należy się poddawać. Czekają nas podwyżki w 2023 roku, a koszty życia wzrosną, to fakt, z którym ciężko polemizować. Należy zatem poszukać alternatywnych źródeł oszczędności, które nie obniżając drastycznie komfortu życia, pomogą zaoszczędzić trochę gotówki.


Visastin

Uzupełnia codzienną dietę w składniki odżywcze, które wspomagają utrzymanie prawidłowego widzenia i chronią komórki przed stresem oksydacyjnym.

Suplement diety
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
reklama

Codzienne oszczędzanie energii

Aby nie dać się zaskoczyć rachunkom za prąd, warto rozsądnie korzystać z urządzeń i z rozwiązań energooszczędnych. Oczywiście, nie namawiam Cię do natychmiastowej wymiany domowych sprzętów (chociaż, jeśli akurat będziesz przymierzać się do zakupu nowego urządzenia, wybierz to, o wyższej klasie). Warto zacząć od wyrobienia nawyku gaszenia świateł przy opuszczaniu pomieszczenia. Nie zapominaj też o odłączaniu z prądu urządzeń, których w danym momencie nie potrzebujesz (tak, tryb stand-by także pobiera energię). Rozsądne użytkowanie może pomóc Ci zaoszczędzić nawet kilkaset złotych rocznie. Dzięki temu wzrost cen nie zrujnuje aż tak bardzo Twojego budżetu.

Warto pomyśleć także o energooszczędnym oświetleniu. Wymieniając żarówkę, wybierz taką, która pomoże Ci obniżyć rachunki za prąd. Jednak uwaga! Częste włączanie i wyłączanie żarówek energooszczędnych nie jest zalecane. Lepiej więc zainstalować je np. w kuchni czy salonie niż w łazience.

Podwyżki 2023

Ekologiczne (i tanie) przemieszczanie się

Jeżeli mieszkasz w mieście (szczególnie dużym) ogromną zmianą, którą możesz wprowadzić do swojego życia, jest korzystanie z komunikacji miejskiej. Wiem, wiem, wiele osób nie wyobraża sobie korzystania z brudnych tramwajów i stojących w korkach autobusów. Czy to jednak stan obecny, czy Twoje dawne wspomnienie (lub wyobrażenie) na temat tego, jak wygląda komunikacja zbiorowa w Twoim mieście?

Wiele miast w ostatnich latach sporo zainwestowało w wymianę floty swoich pojazdów. Restrukturyzacji są poddawane również przystanki, drogi i szyny tramwajowe, po których jeździ się szybciej i wygodniej niż dawniej. Podróżowanie komunikacją miejską to oczywiście oszczędność dla Twojego portfela. W okresie wzrostu cen to już bardzo dużo! Dlaczego jeszcze warto wybrać ten sposób przemieszczania się po mieście?

  • Łatwiej ominiesz korki – kto próbował przejechać samochodem przez miasto w godzinach szczytu, wie, jakie to wyzwanie. Komunikacja miejska, nie zawsze uniknie tłoku na ulicach, ale wystarczy, że tramwaj wjedzie na wydzielone tory, a autobus znajdzie się na buspasie i korek można zostawić za sobą.
  • Wspomożesz środowisko – więcej osób wybierających komunikację miejską oznacza mniej aut. Mniej samochodów to mniej spalin, a mniej spalin to czystsze powietrze. Powietrze, którym także oddychasz!
  • Zyskasz czas dla siebie – przemieszczanie się pojazdami, które prowadzi ktoś inny, da Ci dodatkowy czas dla siebie. Podróż, podczas której spokojnie możesz poczytać, posłuchać muzyki lub podcastów, czy pouczyć się języka obcego. Dodatkowo czas na te aktywności w ciągu doby przyda się każdemu!

Uważaj, za co płacisz!

Jeśli korzystasz z różnego rodzaju subskrypcji – aplikacji, serwisów streamingowych czy muzycznych, a może nawet prenumeraty jakiegoś czasopisma, z całą pewnością, przynajmniej raz, zdarzyło Ci się zapłacić za coś, czego w zasadzie nie używasz. To wyrzucone w błoto pieniądze, które łatwo możesz zaoszczędzić. Przejrzyj swoje rachunki za tego typu usługi i zobacz, z czego faktycznie korzystasz, a co jedynie generuje niepotrzebne koszty. To dobra praktyka nie tylko z powodu inflacji, ale i Nowego Roku. Wiele subskrypcji możesz „zamrozić”, dzięki czemu, jeśli uznasz, że za jakiś czas warto powrócić do korzystania z niej, zrobisz to za pomocą kilku kliknięć. A na razie możesz oszczędzić trochę pieniędzy każdego miesiąca.

Wymienione przeze mnie sposoby to taka podstawa na dobry początek. Przyjrzyj się dokładnie kosztom, które ponosisz każdego miesiąca i samodzielnie poszukaj dodatkowych miejsc, w których łatwo możesz wygenerować oszczędności. Powodzenia!


Miorestin

Wspiera funkcjonowanie układu nerwowego, pomaga w redukcji zmęczenia, skraca czas potrzebny na zaśnięcie. Zawiera magnez, L-tryptofan, melatoninę, niacynę (wit. B3), ryboflawi...

Suplement diety
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
reklama