Sprawdź, jak zacząć trenować Pole dance, aby czerpać z treningu jak najwięcej korzyści, a co najważniejsze – dobrze się przy tym bawić.    

Czym jest Pole dance?

Pole dance to ćwiczenia akrobatyczne z elementami tańca i gimnastyki, wykonywane na pionowym drążku lub inaczej – na rurze. Osoba ćwicząca wykonuje m.in. płynne obroty, unoszenia nóg, a nawet szpagat w powietrzu. Wszystko to w oparciu o pionowy drążek.

Warto podkreślić, że Pole dance – mimo że niektóre jego rodzaje są bardzo sensualne – nie ma podtekstów seksualnych. Nie należy kojarzyć go z erotycznym tańcem na rurze czy striptizem.    

Czy musisz mieć silne ramiona, aby zacząć trenować Pole dance?

Pole dance to sport, który rozwija wszystkie grupy mięśniowe, jednak zdecydowanie największą pracę wykonują górne partie ciała, czyli mięśnie rąk i pleców. Żeby wykonać najtrudniejsze figury, takie jak np. Iron X, potrzebna jest bardzo duża siła ramion. Iron X przypomina nieco  „ludzką flagę”, czyli pozycję, gdy tułów ustawiony jest prostopadle do drążka, a ciało utrzymuje się na nim wyłączanie za pomocą kończyn górnych. 

Ale czy to oznacza, że aby zacząć, Twoje ramiona muszą być rozbudowane jak u Arnolda Schwarzeneggera? Oczywiście, że nie! Przygodę z Pole dance można rozpocząć niezależne od poziomu wytrenowania. Oczywiście osoby trenujące siłowo będą miały nieco łatwiej, jednak wszystko da się wyćwiczyć. Na początku będziesz wykonywać figury dopasowane do swojego poziomu sprawności, a z czasem Twoje ciało będzie pozwalało Ci na coraz więcej.

Pamiętaj, że osoby, które teraz są w stanie wykonać najtrudniejsze figury i poruszać się na drążku z gracją i lekkością, również zaczynały od podstaw. Nikt nie rodzi się z takimi umiejętnościami.   

Jak przygotować się do pierwszych zajęć?

Przygodę z Pole dance najlepiej zacząć na zajęciach w klubie fitness czy szkole tańca, pod okiem doświadczonego trenera lub trenerki. Taka osoba pokaże Ci, jak bezpiecznie zacząć, jak powinna wyglądać rozgrzewka, a także jakie ćwiczenia wykonywać, aby widoczny był progres, ale bez nadmiernego obciążania ciała. Oprócz tego zorganizowane zajęcia pomogą Ci zdecydować, czy ten sport jest dla Ciebie – zanim zainwestujesz w specjalistyczny sprzęt do domu.  

Pole dance zyskuje coraz większą popularność, dlatego nawet w mniejszych miastach nietrudno jest znaleźć klub sportowy czy szkołę tańca, które oferują tego typu zajęcia. 


Artrozin

Suplement diety wspierający prawidłowe funkcjonowanie układu kostno-stawowego.

Suplement diety
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
reklama

Jak przygotować się do pierwszych zajęć?

 1. Dobre nastawienie 

W pierwszej kolejności warto pozytywnie się nastawić i porzucić uczucie wstydu. Pole dance to specyficzny rodzaj aktywności. Nic dziwnego, że na początku u niektórych osób wywołuje dyskomfort, jednak szybko zobaczysz, że nie ma się czego wstydzić. Jeśli masz taką możliwość, znajdź partnera lub partnerkę treningową. Razem zawsze raźniej. 

 1. Odpowiedni strój

Przy wyborze odzieży do Pole dance warto postawić na minimalizm. W tym sporcie strój mocno odkrywający ciało ma swoje uzasadnienie. Im więcej luźnego materiału, tym trudniej utrzymać się na drążku i tym większe ryzyko kontuzji. Nieosłonięta skóra zapewnia lepszą przyczepność. Dla kobiet odpowiedni będzie przylegający top lub stanik sportowy oraz krótkie spodenki. Mężczyźni mogą ćwiczyć bez koszulki i w krótkich spodenkach.  

 1. Sucha skóra 

Na co dzień dbamy o to, aby skóra była nawilżona, jednak przed zajęciami Pole dance warto odpuścić sobie nakładanie balsamu czy olejku. Dzięki temu zapewnisz sobie większą przyczepność, a Twoje ciało nie będzie ślizgało się po rurze. 

O czym jeszcze musisz wiedzieć?

Każda osoba, która planuje zacząć przygodę z Pole dance, powinna wiedzieć, że na początku mogą pojawić się siniaki i otarcia – taki już urok tego sportu. Jednak pozytywne zmiany w wyglądzie sylwetki, satysfakcja, większa pewność siebie i dobre samopoczucie powinny zrekompensować początkowe niedogodności. 

Co pomaga w uprawianiu Pole dance?

Jak zostało wspomniane wcześniej, do pierwszych zajęć Pole dance nie musisz przygotowywać się fizycznie. Dobry trener pomoże Ci zacząć niezależnie od Twojego poziomu wytrenowania. Jednak jeśli należysz do osób, które w szkole wykonywały pracę domową dla chętnych, możesz w pewien sposób przygotować swoje ciało. Jak? Na przykład poprzez:

 • Rozciąganie: wiele figur na drążku wymaga dużej gibkości. Na początku oczywiście nie będziesz wykonywać szpagatów w powietrzu ani pozycji Iron X, jednak mobilność przyda się już na pierwszych zajęciach. Rozciąganie zmniejszy też ryzyko naderwań czy naciągnięć mięśni. 
 • Ćwiczenia siłowe: siłę ramion wytrenujesz na zajęciach, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby zacząć już wcześniej na siłowni czy w domu. Najlepiej skupiać się na obręczy barkowej, plecach oraz core, czyli mięśniach utrzymujących sylwetkę w prawidłowej pozycji.   

Pole dance w domu – czy to dobry pomysł? 

Jeśli zajęcia w grupie nie są dla Ciebie atrakcyjnym rozwiązaniem, zawsze możesz rozważyć zakupienie rury Pole dance do domu. Czy to dobry pomysł? Przyjrzyjmy się plusom i minusom takiego rozwiązania:

Plusy:

 • możliwość ćwiczenia o każdej porze dnia i nocy; 
 • komfort psychiczny – nikt Cię nie obserwuje;
 • mniejsze koszty;
 • większa swoboda – możesz powtarzać jedną figurę nawet przez kilka godzin;
 • ulubiona muzyka na głośnikach. 

Minusy:

 • większe niebezpieczeństwo;
 • brak kontroli osoby doświadczonej – nikt Cię nie poprawi, gdy będziesz źle wykonywać figury;
 • potrzebna jest spora przestrzeń i odpowiednia wysokość sufitu;
 • trudniej zrobić progres;
 • montaż rury może zniszczyć sufit lub podłogę.