Etapy skutecznego rzucania palenia

Świadome rzucanie każdego nałogu jest podzielone na kilka etapów. To ważne, by być ich świadomym. Proces rozpoczyna etap 1prekontemplacja. Palacz zastanawia się wtedy, czy faktycznie warto rzucić nałóg. Rozważa wszystkie za i przeciw. Etap 2, czyli kontemplacja, polega na podejmowaniu decyzji. Może wiązać się z nieudanymi próbami rezygnacji z nałogu – tzw. krok do przodu, dwa kroki do tyłu. Etap 3działanie – to moment, w którym palacz jest już zdecydowany, że chce zrezygnować z papierosów. Jeżeli mu się uda, nastąpi okres utrwalenia abstynencji.

Denicit
Denicit

DENICIT to lek bez recepty wskazany w odzwyczajaniu się od palenia tytoniu i zmniejszeniu głodu nikotynowego u osób, które chcą przestać palić. Celem stosowania leku DENICIT jest trwałe zaprzestanie używania produktów zawierających nikotynę. Zawiera cytyzynę, która zwiększa ok. 3-krotnie szansę na rzucenie palenia¹.

¹Hajek P et al.: Efficay of cytisine in helping smokers quit;systematic review and meta-analysis. Thorax, 2013

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania i tylko wtedy, gdy jest to konieczne. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO: Denicit, 1,5 mg, tabletki powlekane. SUBSTANCJA CZYNNA: Jedna tabletka powlekana zawiera 1,5 mg cytyzyny (Cytisinum). POSTAĆ FARMACEUTYCZNA: Tabletka powlekana. Okrągła, obustronnie wypukła, brązowa tabletka powlekana o średnicy 6,1 mm. WSKAZANIA DO STOSOWANIA: Produkt leczniczy Denicit jest wskazany w odzwyczajaniu się od palenia tytoniu i zmniejszeniu głodu nikotynowego u osób, które chcą przestać palić. Celem stosowania produktu leczniczego Denicit jest trwałe zaprzestanie używania produktów zawierających nikotynę.1 PODMIOT ODPOWIEDZIALNY POSIADAJĄCY POZWOLENIE NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU: Solinea Sp. z o.o. Sp. K.; Elizówka 65, 21-003 Ciecierzyn; Tel. 81 463 48 82; Faks 81 463 48 86; e-mail info@solinea.pl. 1Zgodnie z Charakterystyką Produktu Leczniczego Denicit, 1,5 mg, tabletki powlekane.
reklama

Pomoc w rzucaniu palenia

Jeśli chcesz efektywnie wesprzeć inną osobę w rzuceniu palenia, postaraj się spojrzeć na problem z jej perspektywy. Patrząc ze swojej, prawdopodobnie jedyne co widzisz, to bezmyślne wydawanie pieniędzy na śmierdzący nałóg – tak właśnie wygląda to zazwyczaj dla osób niepalących. Oczywiście jest to prawda, ale najprawdopodobniej Twoja bliska osoba tak tego nie postrzega.

Następnie przeanalizuj, który z wyżej opisanych przeze mnie etapów rzucania palenia osiągnęła i dostosuj działania. Zupełnie inaczej będziesz rozmawiać z osobą, która dopiero rozważa, czy w ogóle warto zrezygnować z nałogu, a inaczej z kimś, kto podjął już decyzję. Pamiętaj, że jeśli chcesz realnie pomóc, nie możesz wywierać nacisku ani presji. Każdy uzależniony, który jest nieustannie krytykowany za swój nałóg, bardziej lub mniej świadomie, będzie go bronić. To w rezultacie może przełożyć się na odkładnie decyzji o rzuceniu palenia.

W takim razie, jak powinno wyglądać wsparcie w rzucaniu palenia?

Wsparcie w rzucaniu palenia – dla kogoś, kto jeszcze nie zdecydował

Osobie na etapie 1 lub 2 możesz opowiedzieć o korzyściach z rezygnacji z nałogu. Należą do nich m.in.:

  • wyregulowanie tętna i ciśnienia krwi (dzieje się to już po 20 minutach od zgaszenia papierosa!),
  • oczyszczenie płuc z substancji smolistych (proces oczyszczania rozpoczyna się po 24 godzinach),
  • odzyskanie smaków i zapachów (to z kolei za sprawą usunięcia z organizmu nikotyny, co dzieje się po 3 dniach od ostatniego papierosa),
  • zredukowanie ryzyka wystąpienia udaru oraz zachorowania na raka płuc, jamy ustnej, krtani czy przełyku (ten proces zabiera, aż 5 lat, ale przecież warto zacząć wcześniej niż później).

Wsparcie w rzucaniu palenia – dla kogoś, kto chce zrezygnować z nałogu

Osobę będącą na etapie 3 zapewnij o swojej gotowości do wsparcia i zapytaj, czego potrzebuje. Bądź przygotowany, że być może nie chce niczyjej pomocy i zamierza samodzielnie przejść przez proces rzucania palenia. Jeśli jest inaczej, pomóż jej go zaplanować – i np. zastąpić tę czynność w inny sposób. Możesz zaproponować zastosowanie leczenia farmakologicznego lub skorzystanie z pomocy doradców Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym. Wykwalifikowane w tym celu osoby czekają pod numerem 22 211 80 15 oraz 801 108 108.

Motywowanie do rzucenia palenia

Oczywiście rzucenie palenia jest nagrodą samą w sobie. W końcu nałogowiec pozbywa się śmierdzącego, kosztownego i niezdrowego nawyku. Niektórym osobom będzie jednak łatwiej robić postępy, jeśli zostaną dodatkowo zmotywowane. Jeśli wiesz, że taki sposób może być efektywny, spróbuj poszukać „nagrody”, która będzie działać motywująco. Może wyjście na kawę i ciastko do ulubionej kawiarni po całym tygodniu bez papierosa? Wypad do kina? Zastanów się, co może być pozytywnym bonusem i dodatkową pomocą w rzucaniu palenia.

Wsparcie w rzucaniu palenia

Długotrwałe wsparcie w rzucaniu palenia

Nie zapominaj, że rzucanie palenia, tak jak jakiegokolwiek nałogu, to proces długotrwały – uzbrój się w cierpliwość. Doceniaj „swojego” palacza za każdy, nawet mały sukces. Bez względu na to, czy jest to całkowite zrezygnowanie z papierosów z dnia na dzień, czy palenie na początek jednego mniej dziennie. Każdy jest inny i potrzebuje indywidualnego tempa.

Bądź wyrozumiały – jednym z głównych objawów odstawienia jest bardzo silne uczucie rozdrażnienia. Osoba rzucająca palenie może gorzej radzić sobie z codziennym stresem, być rozkojarzona i mieć obniżony nastrój. Daj jej do tego prawo. Zrozumienie to już ogromne wsparcie w rzucaniu palenia. Zaoferuj pomoc w zorganizowaniu zajęć w ciągu dnia (może to być np. aktywność fizyczna), które pomogą odwrócić uwagę od uciążliwych objawów odstawiennych.


Miorestin

Wspiera funkcjonowanie układu nerwowego, pomaga w redukcji zmęczenia, skraca czas potrzebny na zaśnięcie. Zawiera magnez, L-tryptofan, melatoninę, niacynę (wit. B3), ryboflawi...

Suplement diety
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
reklama