Staraj się słuchać wypowiedzi po angielsku, kiedy tylko masz do tego okazję

Sprzątając dom, jadąc do pracy czy idąc na spacer, warto włączyć sobie podcast czy stację radiową nadającą w tym języku. Nawet jeśli nie będziemy skupiać pełnej uwagi na treści, którą słyszymy, to osłuchamy się z wymową i pewne informacje zapamiętamy naturalnie.

Oglądaj filmy z napisami, a nie z lektorem

Do wyboru mamy cały szereg filmów oryginalnie nakręconych po angielsku – oglądając je bez udziału lektora, nie dość, że poznamy wymowę różnych osób pochodzących z odległych miejsc, gdzie ten sam język może brzmieć nieco inaczej, to usłyszymy nowe słówka w użyciu w zdaniu. Oglądając i czytając napisy ,od razu będziemy wiedzieć, jakie jest tłumaczenie danej wypowiedzi i w rezultacie połączymy przyjemne z pożytecznym – naukę z rozrywką.

Samodzielna nauka języka angielskiego

Przygotuj fiszki z nowo poznanymi słówkami

Gdy uczysz się nowego wyrażenia po angielsku, spróbuj napisać je na małej kolorowej karteczce, a na jej odwrocie umieść tłumaczenie. Potem w wolnej chwili przeglądaj swoje fiszki starając się odgadnąć i przypomnieć sobie jakiego słówka dotyczy. Pomocna może być tutaj aplikacja Quizlet, dzięki której możesz sam przygotować fiszki w formie elektronicznej i mieć je zawsze przy sobie w telefonie, dzięki czemu możesz uczyć się w autobusie czy podczas przerwy w pracy.

Ucz się, czytając książki

W wielu polskich księgarniach stacjonarnych oraz internetowych można kupić książki po angielsku. Nie chodzi tu jedynie o opracowania popularnych wydań w formie książki do nauki języka, ale o standardowe pozycje w oryginale bądź tłumaczeniu na angielski. Na początku warto sięgnąć po angielskie wersje książek, które już znamy – może serię przygód Sherlocka Holmesa bądź Harry’ego Pottera. Na pewno okaże się, że nie znamy absolutnie wszystkich słówek w treści dzieła, ale znając historię, możemy domyślić się co dane słówko znaczy, a potem sprawdzić jego tłumaczenie w słowniku.

Samodzielna nauka języka angielskiego

Poszukaj darmowych lekcji angielskiego w Internecie bądź w aplikacjach na telefon.

Często ciężko jest samodzielnie przygotować sobie dany temat do nauki czy wymyślić kategorię słówek, której chcemy się nauczyć. W tym przypadku pomocne okazać się mogą kursy angielskiego online, z których często jakaś część jest darmowa. Gdy przerobimy jedną, dwie lekcje danego kursu i uznamy, że jest on interesujący i odpowiedni dla nas, możemy wykupić subskrypcję i uczyć się dalej, ale już odpłatnie.

Ucz się systematycznie

Chodząc na kurs językowy czy ucząc się na lekcjach w szkole, mamy pewną systematykę nauki. Gdy wiemy, że zajęcia z angielskiego odbywają się zawsze w poniedziałki i środy, planujemy naukę samodzielną na inne dni, w rezultacie czego prawie codziennie mamy kontakt z językiem. Ucząc się samemu, warto także wprowadzić taki plan, choć jest to z pewnością dość trudne. Ustal więc, że zawsze w niedzielę poświęcisz godzinę na naukę słówek, a w środy skupisz się na gramatyce. Dodatkowo postaraj się codziennie wieczorem zajrzeć do listy słówek, poczytać tekst czy posłuchać nagrania po angielsku. To systematyczny, częsty kontakt z językiem obcym jest kluczem do sukcesu w nauce!


Omeganerv

Wspiera pamięć i koncentrację, usprawnia procesy uczenia się. Zawiera olej z ryb i olej z wiesiołka – źródła naturalnych kwasów tłuszczowych omega-3 (EPA i DHA) oraz omega-6...

Suplement diety
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
reklama

Wykonuj ćwiczenia online z gramatyki i sprawdzaj odpowiedzi

Ponieważ ucząc się samodzielnie nie mamy opieki lektora czy nauczyciela, sami musimy zadbać o to by nauczyć się poprawnie. W przypadku języka angielskiego największą trudność może sprawić nam gramatyka – czasy oraz ich poprawne zastosowanie. Warto tu wykorzystać ćwiczenia online na stronach internetowych, gdzie po wypełnieniu danego zadania pokażą nam się poprawne odpowiedzi. W ten sposób najlepiej skontrolujemy, czy uczymy się prawidłowo i jakie robimy postępy. 

Daj sobie czas

Często oczekujemy od siebie szybkiego przyswojenia wiedzy i spektakularnych efektów. Prawda jest jednak taka, że każda osoba uczy się w swoim tempie i wszelkie wymagania powinna dostosować do swoich możliwości. Nie zrażaj się, gdy coś Ci nie wyjdzie, czy gdy po raz kolejny zapomnisz, jak wykorzystać dane słówko w zdaniu. Nauka samodzielna sama w sobie jest już wyzwaniem, a każda nowa umiejętność, którą pozyskamy, jest już z korzyścią dla Ciebie. Nawet jeśli postępy idą Ci bardzo wolno, to każda kolejna godzina poświęcona językowi angielskiemu zbliża Cię do celu, czyli poznania języka na odpowiednio wysokim poziomie.

Załóż sobie pewien cel i dąż do niego!

Ucząc się angielskiego samodzielnie łatwo jest się znudzić, stracić motywację czy zrezygnować. Warto więc ustalić sobie pewien cel, który będziemy chcieli osiągnąć. Może być to na przykład plan, że za rok zdamy egzamin FCE, bądź że w trakcie kolejnych wakacji zagranicznych będziesz umiał porozumieć się w każdej sytuacji, używając tylko języka angielskiego. Każdy pomysł jest dobry, o ile wystarczająco nas zmotywuje!