Mówiąc o stresie, należy jasno zaznaczyć, że do pewnego stopnia jest on potrzebny – mobilizuje nas do działania, informuje, że coś ma dla nas znaczenie. Należy jednak zadbać o to, aby nie paraliżował – zbyt wysoki poziom stresu, z którym przyszły maturzysta nie umie sobie poradzić, może bowiem przełożyć się na niskie wyniki – mimo dobrego przygotowania. Jak radzić sobie ze stresem przed maturą?

Zdrowe Rozwiązania
dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego:
reklama

Stres przed maturą i na egzaminie – skąd się bierze?

Zacznijmy od tego, że stres jest jak najbardziej naturalną reakcją organizmu – prędzej czy później dotyka każdego z nas. Pojawia się w sytuacjach trudnych, problemowych, ale jednocześnie ważnych – to dzięki niemu znajdujemy w sobie energię do tego, aby pokonać różne przeszkody. Specjaliści dzielą stres na dwa rodzaje:

  • eustres
  • dystres.

Ten pierwszy przynosi chwilowy dyskomfort, ale ostatecznie sprawia, że podejmujemy działania zmierzające do poradzenia sobie z sytuacją. Jest więc zjawiskiem pozytywnym, bez którego ciężko byłoby o rozwój. Gorzej, kiedy pojawia się dystres. To reakcja organizmu o ciężkim przebiegu, która oddziałuje negatywnie na naszą zdolność do działania – zdarza się, że wręcz dezorganizuje, a tym samym uniemożliwia osiągnięcie sukcesu.

Skuteczne sposoby na stres maturalny

Powiedzmy sobie jasno: stres przed maturą najpewniej Cię dotknie. Możesz jednak zadbać o to, aby działał on na Ciebie mobilizująco. Dlatego już kilka miesięcy przed egzaminem zacznij się regularnie uczyć – nic tak nie pogarsza nastroju, jak pojawiające się na kilka tygodni przed maturą poczucie, że nie jesteś dobrze przygotowany.

Kiedy solidnie przepracujesz rok, powtórzysz materiał, zwiększysz zakres posiadanej wiedzy – zadbasz o to, aby pojawiło się przekonanie, że jesteś w stanie poradzić sobie z egzaminem. Pewność siebie jest tym, co skutecznie redukuje poziom stresu i ułatwia radzenie sobie z nim.

UWAGA! Błędem popełnianym przez wiele uczących się osób – nie tylko tych przygotowujących się do matury – jest spędzanie wielu godzin nad książkami bez przerwy. Tymczasem wiedzę najlepiej przyswajamy wówczas, gdy jesteśmy wypoczęci. Pamiętaj również o tym, że nasz mózg potrzebuje czasu, aby zaszła tak zwana konsolidacja śladów pamięciowych. Dlatego przygotowując się do matury, zadbaj o regularny ruch, a także sen: kładź się najlepiej o stałej porze i nie zarywaj nocy.

nauka przed maturą

Tabletki na stres przed maturą? Lepiej uważaj!

Tabletki na stres przed maturą to dla wielu osób sposób na uporanie się z objawami stresu. Czy jednak na pewno tak jest? Pamiętaj, że wiele leków uspokajających może oddziaływać na Twoje funkcjonowanie poznawcze: będziesz gorzej zapamiętywać, pojawi się senność. W takim stanie będzie Ci się bardzo trudno uczyć, co przełoży się na gorsze przygotowanie do egzaminu. Już w czasie matury możesz natomiast bardziej myśleć o tym, że chcesz pójść spać niż o tym, jak wypełnić kolejne zadania. Jeśli jakieś środki na uspokojenie, to najlepiej te ziołowe, które działają naprawdę delikatnie. Świetnie sprawdza się melisa, możesz sięgnąć również po chmiel zwyczajny – nie wpływają one negatywnie funkcje poznawcze.


Miorestin

Wspiera funkcjonowanie układu nerwowego, pomaga w redukcji zmęczenia, skraca czas potrzebny na zaśnięcie. Zawiera magnez, L-tryptofan, melatoninę, niacynę (wit. B3), ryboflawi...

Suplement diety
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
reklama

Jak nie stresować się maturą? Jest ważna, ale…

Matura jest ważnym egzaminem, który istotnie rzutuje na naszą przyszłość – nie ulega to wątpliwości. To właśnie świadomość tego sprawia, że im bliżej do niej, tym większe prawdopodobieństwo stresu. Musisz jednak pamiętać, że egzamin ten – jak również wiele innych – zawsze możesz powtórzyć.

Zrezygnuj z powtórek bezpośrednio przed egzaminem – jeśli miałeś się czegoś nauczyć, to już to zrobiłeś, a zaglądanie do książek na kilka czy kilkanaście godzin przed może tylko spotęgować stres. Możesz bowiem zostać z przekonaniem, że czegoś nie umiesz, nie pamiętasz albo opanowałeś to zbyt słabo – chyba nie muszę tłumaczyć, jaki będzie tego efekt.

Zadbaj więc o relaks: zrób to, co sprawia Ci największą przyjemność. Możesz spotkać się z przyjaciółmi, obejrzeć ulubiony serial, sięgnąć po książkę, której w ferworze przygotowań do egzaminu nie miałeś kiedy czytać, spędzić godzinę w wannie pełnej gorącej wody i piany – to od Ciebie zależy, na co się zdecydujesz.

Jak opanować stres, nerwy i emocje na maturze?

Przede wszystkim zadbaj o to, aby na egzamin pójść wyspanym – nie nastawiaj budzika zbyt wcześnie i nie wertuj nerwowo książek. To Ci na pewno nie pomoże. Zjedz śniadanie, wybierając to, co naprawdę lubisz – dzięki temu możesz wprawić się w dobry nastrój. Już na sali egzaminacyjnej nie podejmuj pochopnych działań – dokładnie przejrzyj arkusz, przeczytaj zadania, oceń, które są dla Ciebie najprostsze, a które sprawią Cię największą trudność. Rozwiązywanie zacznij od tych najłatwiejszych. Skup się na zadaniu i nie myśl o konsekwencjach. Jeśli marzysz o konkretnych studiach, to w najgorszym wypadku rozpoczniesz je rok później. Pamiętaj, że te dodatkowe dwanaście miesięcy możesz naprawdę dobrze wykorzystać. Przede wszystkim przygotujesz się solidnie do egzaminu, możesz podjąć pierwszą pracę – każde doświadczenie zawodowe czegoś uczy.

stres na maturze

Paraliżujący stres? Warto szukać pomocy

Może zdarzyć się tak, że stres przed maturą w Twoim przypadku nie działa mobilizująco, a raczej paraliżuje i uniemożliwia naukę. Jeśli ciągle zamartwiasz się tym, że nie zdasz, w efekcie odkładasz naukę na później, w Twojej głowie roi się od czarnych wyobrażeń przyszłości – nie czekaj. Jak najszybciej skontaktuj się z psychologiem, który podpowie Ci, jak uporać się ze stresem, aby przygotowanie do matury było możliwe. Jest to specjalista, którego nie musisz się obawiać – w bezpiecznej, przyjaznej dla Ciebie atmosferze może pokazać Ci na przykład techniki relaksacyjne, które pomogą Ci się odprężyć i zredukować pojawiające się napięcie.

„Jak opanować stres przed maturą?” – to jedno z tych pytań, które przyszli abiturienci zadają naprawdę często. Nie ma w tym nic dziwnego. To ważny egzamin, który każdy chce zdać jak najlepiej. Pamiętaj, że stres może mobilizować Cię do działania – to dzięki niemu uczysz się, przygotowując się do tych kilku ważnych dni. Wspomniane wskazówki pomogą Ci w opanowaniu nerwów. Jeśli jednak uznasz, że nie radzisz sobie ze stresem dość dobrze, zawsze możesz pójść do psychologa.


Citotrop PŁYN

Głównym składnikiem preparatu jest cytykolina – naturalnie występujący, endogenny prekursor fosfatydylocholiny, podstawowego budulca fosfolipidów błon komórkowych.

Suplement diety
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
reklama


Źródła:

  • Terelak Jan. Człowiek i stres: koncepcje, źródła, reakcje, radzenie sobie, modyfikatory. Branta, 2008.
  • Sapolsky Robert M. Dlaczego zebry nie mają wrzodów? Psychofizjologia stresu. Wydawnictwo Naukowe PWN, 2010.