Świece ekologiczne i naturalne
Obecnie coraz więcej osób zwraca uwagę na to, czy produkty, których używają na co dzień, są przyjazne dla środowiska. Nic dziwnego, że coraz popularniejsze stają się naturalne świece sojowe. Aby móc je określić mianem ekologicznych, muszą jednak spełnić kilka warunków. Jakich? Po pierwsze materiał, z którego są wykonane, musi być odnawialny. Wykorzystywanie go nie może być związane z generowaniem długotrwałego deficytu. Po drugie, surowiec ten powinien być biodegradowalny – poddawać się procesowi, który jest biochemicznym rozkładem związków organicznych na proste związki nieorganiczne. Jak wygląda to w praktyce? Rozkładowi powinno ulegać 95% substancji organicznej. Po trzecie, produkt powinien być wykonany z całkowicie naturalnych składników.
Czy świece sojowe są ekologiczne? Niestety okazuje się, że nie zawsze.
Świece sojowe a ekologia. To musisz wiedzieć!
Sam wosk sojowy jest oczywiście dużo bezpieczniejszy dla zdrowia od parafiny (o tym, dlaczego, więcej w dalszej części tego artykułu). Warto jednak znać też jego ciemną stronę. Wosk sojowy do produkcji świec sprowadzany jest przede wszystkim z Brazylii i USA. Transport z daleka generuje oczywiście duży ślad węglowy, ale to nie wszystko. Ogromne przemysłowe uprawy soi wymagają użycia pestycydów, sztucznych nawozów i innych chemikaliów. Tak duża skala produkcji wiąże się też z wylesianiem i masowym wysiedlaniem rdzennej ludności. By upewnić się, że wosk sojowy w świecach konkretnej marki nie niszczy ekosystemu, warto zweryfikować jego pochodzenie i standardy, których przestrzega. Pomagają w tym organizacje takie jak: Certified Responsible Soya (CRS) oraz Round Table on Responsible Soy Association (RTRS).
5 zalet świec sojowych
Przyjmijmy, że wosk sojowy użyty do produkcji hipotetycznej świecy jest ekologiczny i pozyskiwany etycznie. Jakie zalety ma wówczas taki produkt? Oto najważniejsze z nich:
- sojowe świece są biodegradowalne – dlatego, jeśli tylko sam surowiec potrzebny do ich produkcji jest pozyskiwany etycznie i z poszanowaniem zasobów, mają neutralny wpływ na środowisko,
- sojowe świece, w przeciwieństwie do parafinowych, nie wydzielają szkodliwych substancji, takich jak toluen czy benzen,
- sojowa świeca pali się nawet dwa razy dłużej niż świeca zrobiona z parafiny,
- aromaty, które są dodawane do świec sojowych to zazwyczaj czyste olejki eteryczne, dzięki czemu wykazują działanie aromaterapeutyczne,
- świece zrobione z wosku sojowego nie kopcą i nie zostawiają nieestetycznych osadów.
Świece sojowe a aromaterapia
Aromaterapia to tradycyjna, naturalna metoda usuwania wielu dolegliwości przy użyciu olejków eterycznych, czyli skoncentrowanych wyciągów z m.in. roślin, kwiatów oraz ziół. Każdy z nich ma wykazywać określone właściwości terapeutyczne, pozytywnie wpływające na zdrowie i samopoczucie. Rozpalanie naturalnych świec sojowych, zawierających olejki eteryczne, jest jedną najprzyjemniejszych i najłatwiejszych metod aromaterapii. Jakie właściwości mają poszczególne zapachy?
Przeciwbólowe fiołki
Olejek fiołkowy bez wątpienia pomaga uzyskać w pomieszczeniu przytulną atmosferę. Jednak to nie wszystko! Jest to również skuteczny sposób na walkę z bólem mięśni czy uciążliwą migreną. Fiołkowy olejek eteryczny zawiera bowiem kwas salicylowy, o właściwościach przeciwbólowych.
Lawenda na świetny sen
Olejek lawendowy wykazuje właściwości relaksujące i poprawiające jakość snu. Używanie go tuż przed położeniem się do łóżka ma wydłużać czas trwania fazy NREM, czyli tej, podczas której sen jest głęboki i niezwykle mocny.
Rozbudzające cytrusy
Kwaśne i wyraziste aromaty olejków cytrusowych – bergamotki, pomarańczy, cytryny i limonki) wzmacniają odporność, ale też doskonale pobudzają. Wybierając świecę o tym zapachu, zapewnisz sobie skuteczne rozbudzenie – doskonały dodatek do porannej kawy.