Ameryka Południowa – turystyka dla każdego

Ameryka Południowa to jeden z najpiękniejszych i najbardziej interesujących kontynentów. Zachwyca dziką przyrodą, spektakularnymi górami, białymi plażami, gęstą dżunglą, tętniącymi życiem miastami i miasteczkami. Na tym kontynencie znajduje się niemal wszystko “naj” – największe góry, najwyżej położone jeziora, najgłębsze kaniony. Atrakcji nie zabraknie więc, nawet jeśli zdecydujesz się na długi pobyt w Ameryce Południowej. Wycieczki z biur podróży zazwyczaj jednak trwają 14 dni i obejmują jeden lub dwa kraje. To, dlatego, chcąc dobrze poznać Amerykę Łacińską, musisz pojechać na więcej niż jedną eskapadę. Kiedy to najlepiej zrobić?


Diarof

Wspomaga odbudowę mikroflory jelitowej np. po infekcjach, po antybiotykoterapii, podczas podróży do innych stref klimatycznych.

Suplement diety
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
reklama

Termin wycieczki trudno wskazać jednoznacznie, bowiem na kontynencie południowoamerykańskim pojawiają się wszystkie strefy klimatyczne. Równikowa i podrównikowa występuje na Nizinie Amazonki, zwrotnikowa i podzwrotnikowa na chilijskiej Pustyni Atakama i w części Argentyny, umiarkowany w Patagonii, a na południowych krańcach kontynentu – subpolarny. Chcąc uniknąć niekorzystnych warunków pogodowych i zobaczyć największe atrakcje Ameryki Południowej przy planowaniu terminu wyjazdu, kieruj się poniższymi wskazówkami.

Ameryka Południowa
  • Peru: po tym kraju możesz podróżować przez cały rok, ale jeśli chcesz uniknąć intensywnej pory deszczowej, nie planuj urlopu od grudnia do lutego.
  • Kolumbia: dobre warunki pogodowe w Kolumbii panują przez cały rok, jednak podróżując od kwietnia do czerwca i od października do grudnia musisz spodziewać się większej ilości opadów.
  • Argentyna: do kraju tanga najlepiej jest przyjechać polską zimą; jest to idealny moment przede wszystkim na odwiedzenie południa Argentyny – Patagonii i Ziemi Ognistej.
  • Chile: do Chile najlepiej wybrać się w okresie polskiej zimy – w grudniu, styczniu i lutym; od czerwca do września pojawiają się bowiem niskie temperatury.
  • Ekwador: jest to kierunek całoroczny, jednak za najlepszy czas na wycieczki w ten region Ameryki Południowej wskazuje się lipiec, sierpień i wrzesień.
  • Brazylia: jeśli marzysz o prawdziwych egzotycznych wakacjach, to do Brazylii wybierz się od stycznia do marca; pozostałe miesiące są zimniejsze; Brazylia jest jednak dużym krajem, dlatego przed podróżą dobrze jest sprawdzić, jaka jest pogoda w konkretnym regionie.

Wybierając cel wyjazdu, kieruj się nie tylko pogodą, ale i własnymi upodobaniami. Ameryka Południowa to olbrzymi kontynent, który ma wiele do zaoferowania. Miłośnicy miejskiej turystyki i zabytków architektury powinni rozważyć wyjazd do Peru, Ekwadoru, Kolumbii. Fani przyrodniczych atrakcji zachwyceni będą natomiast wycieczką do Boliwii i Argentyny. Tak naprawdę każdy z południowoamerykańskich krajów ma wiele do zaoferowania. To kierunek idealny niemal dla każdego.

Do wszystkich wymienionych krajów Ameryki Południowej, a także Urugwaju, Paragwaju, Wenezueli obywatele Polski nie potrzebują wiz. O dokument ten musisz się jednak postarać, jeśli planujesz odwiedzenie Gujany i Surinamu. W przypadku tych krajów wizy nie są wydawane na granicy, dlatego trzeba o nie aplikować przed wyruszeniem w podróż. Aktualne przepisy wyjazdowe do krajów południowoamerykańskich warto sprawdzić przed wyjazdem na stronie polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Oprócz wymogów wjazdowych na stronie MSZ musisz zweryfikować też wymagane szczepienia. Obecnie niektóre z krajów wymagają od turystów szczepienia przeciwko żółtej febrze, czyli żółtej gorączce. Profilaktycznie lekarze medycyny podróży zalecają wykonanie szczepień przeciwko WZW typu A i B, durowi brzusznemu, wściekliźnie, tężcowi, błonicy, poliomyelitis, czyli chorobie Heinego-Medina.

Zorganizowane wycieczki do Ameryki Południowej – ceny

Jedna z największych obaw osób, chcących zobaczyć Machu Picchu czy wodospady Iguazu, to koszty wycieczki do Ameryki Południowej. Ceny wypraw są wysokie, bez względu na to, czy organizuje się je na własną rękę, czy korzysta z pomocy biura podróży. Wynikają one przede wszystkim z drogich biletów lotniczych. Chcąc lecieć w dwie strony, trzeba liczyć się z wydatkiem ok. 5000 złotych. Do tego kosztu dochodzą jeszcze noclegi, wyżywienie i atrakcje. Wszystko to sprawia, że biura podróży wyceniają zorganizowane wycieczki do Ameryki Południowej powyżej 12 000 złotych za osobę. Wielu touroperatorów wymaga również od turystów dopłaty za wstępy, lokalnych przewodników, napiwki. Na te dodatkowe opłaty przewidzieć trzeba od 500 złotych w górę.

Mimo wysokiego kosztu zorganizowane wyjazdy nadal są niezwykle popularne. Wynika to przede wszystkim z możliwości zobaczenia na nich wielu atrakcji, które proponuje Ameryka Południowa. Wycieczka objazdowa często pozwala na zobaczenie atrakcji więcej niż jednego kraju. Najwięksi polscy touroperatorzy proponują m.in. wycieczkę łączącą Chile, Peru i Boliwię czy Brazylię i Argentynę. Spotykać możesz się też z wyjazdami przekrojowymi, które w 14 dni odwiedzają niemal wszystkie kraje Ameryki Południowej. Wycieczki te są jednak niezwykle wymagające i konieczne jest częste przemieszczanie się.

Indywidualne wycieczki do Ameryki Południowej – koszty

Wycieczki objazdowe z biurami podróży to niewątpliwie wygodna i bezpieczna opcja podróżowania po Ameryce Południowej. Touroperatorzy nie proponują jednak wyjazdów do każdego z krajów położonych na tym kontynencie. Jeśli na twojej liście podróżniczych marzeń znajduje się Paragwaj, Urugwaj, Gujana Francuska, będziesz musiał zorganizować podróż samodzielnie. Na indywidualną wycieczkę zdecyduj się też, jeśli chcesz dokładnie zwiedzić dany kraj lub region Ameryki Południowej. 

Turystyka zorganizowana często skupia się jedynie na kilku topowych atrakcjach, pomijając te pomniejsze, a również warte zobaczenia, a także nie pozwala na dłużej zatrzymać się w jednym miejscu. Plusem indywidualnej wycieczki do Ameryki Południowej są też koszty. Samodzielna wyprawa pozwala je zredukować, np. wybierając noclegi w hostelach lub tanie kwatery prywatne, przemieszczając się lokalnymi środkami transportu, wybierając miejscowe restauracje lub gotując samodzielnie. 

Ostateczna cena wyjazdu zależy od tego, jaki będzie program zwiedzania i jakie kraje będzie się odwiedzać. Z wyższymi kosztami trzeba się liczyć podróżując po Brazylii, Chile i Urugwaju, tanie wycieczki do Ameryki Południowej to te po Boliwii, Peru, Ekwadorze.

Tanie wycieczki do Ameryki Południowej – okazje

Ceny wycieczek na kontynent południowoamerykański sprawiają, że wiele osób szuka okazji i promocji. Jeśli lubisz podróżować z biurem podróży, najlepiej będzie sprawdzać oferty last minute – pojawiające się na kilka dni przed startem wyprawy, tanie wycieczki do Ameryki Południowej masz szansę kupić też w ramach first minute, czyli przedsprzedaży prowadzonej nawet rok przed wylotem. Rezerwując wycieczkę dużo wcześniej, możesz spodziewać się rabatów wynoszących kilkaset złotych, a także możliwości pojechania w dogodnym dla siebie terminie – pamiętaj, że zawsze wyższe ceny mają wycieczki odbywające się w okresie świątecznym oraz ferii szkolnych.  

Organizując wyjazd na własną rękę, okazji szukaj w tanich biletach. Aby takie „upolować”, sprawdzaj połączenia lotnicze z Madrytu lub przez Stany Zjednoczone, Kanadę. Pamiętaj też, że taniej do Ameryki Południowej polecisz poza sezonem, czyli w polskie lato. Zastosowanie tych rozwiązań pozwoli zaoszczędzić nawet kilkaset złotych. Na okazje cenowe możesz liczyć też na miejscu. Poza sezonem wiele hoteli i hosteli proponuje niższe ceny noclegów. Niestety podróżując poza sezonem, musisz liczyć się z tym, że wiele z atrakcji będzie zamkniętych lub niedostępnych, a chętnych na wycieczki zorganizowane przez lokalne biura podróży będzie mniej – co oznacza, że konieczne będzie samodzielne pokrycie kosztów jej organizacji.

Wycieczki do Ameryki Południowej na każdą kieszeń – podsumowanie

Ameryka Południowa to niezwykły kontynent, który warto odwiedzić choć raz w życiu. Szukając okazji i promocji wycieczki do Peru, Argentyny czy Brazylii, można ograniczyć koszty podróży. Tanio do Ameryki Łacińskiej można pojechać też na własną rękę – kluczem do obniżenia kosztów jest znalezienie atrakcyjnego cenowo połączenia lotniczego, korzystanie na miejscu z lokalnych agencji turystycznych oraz omijanie typowych kurortów. 

Trzeba tu jednak zaznaczyć, że wycieczki do Ameryki Południowej nie będą tak tanie jak te do Azji czy północnej Afryki. Chcąc zwiedzić ten region świata, dobrze jest więc dysponować sumą co najmniej 15 000 złotych. W tej cenie będzie można nie tylko wygodnie lecieć do wybranego kraju, ale także skorzystać z wybranych atrakcji takich jak wizyta na Wyspach Galapagos, zjazdy na linach w dżungli (canopy tour), canyoning lub rafting w Amazonii, przejazd pociągiem Naríz del Diablo, przejażdżki konne po patagońskich stepach, rejs po jeziorze Argentino aż do lodowca Upsala, wieczory tango, lot helikopterem nad Rio de Janeiro lub Nazca i wiele innych.