Chrypex

Pastylki do ssania polecane przy dolegliwościach związanych z podrażnieniem błony śluzowej gardła, jak chrypka czy pieczenie.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: Chrypex. ZASTOSOWANIE: Łagodzi dolegliwości związane z podrażnieniem błony śluzowej gardła, takie jak: chrypka, pieczenie. PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: Solinea sp. z o.o.
reklama

Głowica termostatyczna – jak ją ustawić?

Prawdopodobnie na co dzień nie zastanawiasz się, jak działa termostat grzejnikowy i w jaki sposób prawidłowo go ustawić. Jednak przyznasz mi pewnie rację, jeśli napiszę, że gdy zaczyna się sezon grzewczy, czasem bardzo ciężko jest osiągnąć w pomieszczeniu pożądaną temperaturę. Raz jest za zimno, a raz za ciepło. W takim razie jak ustawić kaloryfer? Jaką wartość na głowicy grzejnika przyjąć, bez możliwości „zobaczenia” konkretnych temperatur?

Na głowicach termostatycznych najczęściej nie ma podziału w stopniach Celsjusza, tylko miary od 0 do (najczęściej) 5. Nie stosuje się skali temperaturowej, ponieważ uważa się, że mogłoby to doprowadzić do nieporozumień. Ustawiając temperaturę np. 23°C na termostacie, niekoniecznie odczuwałoby się ją w pomieszczeniu. Producenci uznali, że wygodniejsze będzie zastosowanie skali cyfrowej, w przypadku której użytkownik sam będzie musiał zaobserwować, jaką temperaturę uzyska, wybierając daną wartość. Co ciekawe producentom elektronicznych głowic termostatycznych to nie przeszkadza, ale to już inny temat.

Temperatura grzejnika. Jak ustawić kaloryfer? Jak nawilżyć powietrze?

Po przyjrzeniu się głowicy kaloryfera z pewnością zauważysz symbol śnieżynki (wymiennie stosowany z 0). Warto wiedzieć, że wbrew skojarzeniom nie oznacza to całkowitego zamknięcia zaworu. Jeżeli głowica będzie mieć dostarczaną ciepłą wodę, nie dopuści do jej zamarznięcia w grzejniku. W zależności od producenta termostat będzie stale utrzymywał temperaturę od 6 do 8°C w pomieszczeniu. Co w takim razie oznaczają kolejne cyfry i jak dopasować je do danego pomieszczenia?

  • Poziom 1 – 12-14°C – ustawienie optymalne dla pomieszczeń gospodarczych, garaży i piwnic,
  • Poziom 2 – 15-17°C – ustawienie zalecane dla sypialni w nocy,
  • Poziom 3 – 18-21°C – ustawienie rekomendowane dla pomieszczeń dziennych (np. salonu lub kuchni),
  • Poziom 4 – 22-24°C – ustawienie zalecane dla łazienki,
  • Poziom 5 – 25-28°C – ustawienie, które nie jest rekomendowane do codziennego użytku, ale stosowania w przypadku wyraźnej potrzeby.

Warto też wiedzieć, że wybór maksymalnej wartości pokrętła nie przyspieszy nagrzewania pomieszczenia. Temperatura na poszczególnych poziomach rozgrzewa się dokładnie w takim samym tempie, z tą różnicą, że termostat ustawiony na „3”, zatrzyma się na tym poziomie. Z kolei ustawiając go np. na „5”, możesz przecież zapomnieć o zmniejszeniu wartości i w pomieszczeniu szybko zrobi się bardzo gorąco.

Zdrowe Rozwiązania
na gardło:
reklama

Sezon grzewczy i jego „ciemne strony”

Używanie kaloryferów w sezonie grzewczym może przynieść wiele oczywistych korzyści. Niestety każdy medal ma dwie strony i choć ciepło w domu na jedno pomaga, to na drugie szkodzi. Jakie problemy mogą pojawić się w Twoim w domu z powodu włączonego kaloryfera?

Nadmiernie suche powietrze – włączenie grzejników prowadzi do szybszego parowania wody, a tym samym obniża wilgotność powietrza w pomieszczeniach, co może powodować wiele problemów, także zdrowotnych.

Zbyt wysoka temperatura – ustawienie grzejnika na zbyt wysoką temperaturę może prowadzić do przegrzania pomieszczenia, co jest nie tylko niewygodne, ale również niebezpieczne z punktu widzenia bezpieczeństwa pożarowego.

Wysuszanie roślin – nadmierna redukcja wilgotności może prowadzić do usychania roślin doniczkowych, dlatego w sezonie grzewczym należy zwracać na nie szczególną uwagę, by nie skończyły na śmietniku.

Temperatura grzejnika. Jak ustawić kaloryfer? Jak nawilżyć powietrze?

Sezon grzewczy w pełni – dlaczego suche powietrze w domu nie jest dobre?

Suche powietrze w domu może mieć negatywne skutki zarówno dla zdrowia, jak i komfortu codziennego życia. Dłuższy kontakt z nim może prowadzić do:

  • wysuszenia błon śluzowych dróg oddechowych,
  • drapania w gardle, chrypki i suchego gardła,
  • większej podatności na choroby wirusowe i bakteryjne,
  • zapalenia krtani i gardła,
  • podrażnionych, zaczerwienionych oczu,
  • szybszego przesuszania się skóry i włosów oraz pojawiania zmarszczek.

Do tego suche powietrze może negatywnie wpływać na sprzęt elektroniczny i drewniane meble, prowadząc do potencjalnych problemów z ich trwałością.


Aregentussin czarna porzeczka

Pastylki wspomagające leczenie stanów zapalnych gardła spowodowanych przez infekcje bakteryjne i wirusowe.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: Argentussin gardło. ZASTOSOWANIE: Wspomagająco w leczeniu stanów zapalnych gardła spowodowanych przez infekcje bakteryjne i wirusowe. PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: Solinea sp. z o.o.
reklama

Jak nawilżyć powietrze w domu?

Jak już wiesz, zachowanie właściwej wilgotności powietrza w domu ma ogromne znaczenie dla kondycji śluzówki, a tym samym komfortu oddychania. Warto dbać o jego nawilżenie w pomieszczeniach, gdzie przebywasz, zwłaszcza jeśli są to miejsca, w których spędzasz wiele godzin, np. biuro czy sypialnia. Jak w takim razie nawilżyć powietrze? Poznaj trzy skuteczne sposoby.

Nawilżacz powietrza

Jednym z najskuteczniejszych sposobów nawilżania powietrza w sezonie grzewczym jest korzystanie z urządzeń do poprawy wilgotności. Są one zaprojektowane specjalnie w tym celu, dlatego robią to w sposób optymalny, przynosząc szybkie korzyści. Nawilżacze powietrza są łatwe w użyciu i pozwalają kontrolować poziom wilgotności w pomieszczeniach, zapobiegając problemom związanym z nadmiernie suchym powietrzem, takim jak podrażnione gardło, suchość skóry czy problemy z oddychaniem. Dzięki nawilżaczom można stworzyć optymalne warunki w domu podczas sezonu grzewczego, co wpływa pozytywnie na codzienne samopoczucie i zdrowie domowników.

Szukając nawilżacza powietrza dla siebie, w zależności od potrzeb, możesz wybierać spośród trzech typów urządzeń:

  • nawilżaczy parowych,
  • ultradźwiękowych,
  • oraz ewaporacyjnych.

To rozwiązanie stosunkowo kosztowne (oczywiście na rynku są dostępne dziesiątki modeli i każdy jest w stanie znaleźć produkt dopasowany do budżetu, którym dysponuje), ale wydajne i pozwalające najszybciej poprawić wilgotność powietrza w pomieszczeniu.

Nawilżacz ceramiczny

Jeśli szukasz łatwego i stosunkowo taniego rozwiązania, które pomoże Ci poprawić wilgotność powietrza, możesz pomyśleć o zakupie nawilżacza ceramicznego. To proste naczynie do mocowania bezpośrednio na grzejniku. Choć to niedrogi sposób, nie jest zbyt wydajny. Jednocześnie ciężko jest zmierzyć ten parametr, ponieważ wszystko zależy od wielu zmiennych: m.in. temperatury i kubatury pomieszczenia. Uśredniając, można natomiast przyjąć, że w większości przypadków wydajność nawilżacza ceramicznego waha się od kilku do kilkudziesięciu mililitrów na dzień.

Mokre pranie

Wywieszenie mokrego prania w pomieszczeniu, w którym powietrze potrzebuje nawilżenia, to łatwy i zupełnie bezkosztowy sposób. Tempo parowania wody zależy w dużej mierze od powierzchni cieczy, tak więc mokre ubrania są czasem w stanie poprawić wilgotność dużo szybciej niż profesjonalny nawilżacz. Niestety jest to sposób, który sprawdzi się tylko w nagłej sytuacji (gdy urządzenie się popsuło lub jeszcze go nie posiadasz). Lepszy rydz, niż nic, ale z całą pewnością wywieszania mokrego prania nie można traktować jako sprawdzonego sposobu na nawilżenie powietrza do stosowania na stałe.

Zdrowe Rozwiązania
na prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego:
reklama