Zalety trampoliny dla dzieci

Zacznijmy od kwestii pozytywnych, czyli od zalet – wbrew pozorom trampolina dla dzieci ma ich wiele. Największe korzyści, wynikające z zakupu takiego sprzętu do własnego ogrodu to: 

Ruch na świeżym powietrzu

Trampolina dla dzieci to przede wszystkim doskonały sposób, aby zachęcić pociechy do aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że ruch to podstawa zdrowego rozwoju. Jednak jednocześnie wiemy, że czasami trudno jest namówić dziecko do uprawiania sportu – zwłaszcza dziś, w dobie popularności urządzeń mobilnych, skutecznie kuszących najmłodszych kolorowymi aplikacjami.  

Trampolina dla dzieci

Zmuszanie dzieci do ruchu niestety w dłuższej perspektywie nie przyniesie niczego dobrego. Dlatego warto wybrać coś, co będzie atrakcyjne dla malucha. Trampolina to w wielu przypadkach strzał w dziesiątkę. Trudno znaleźć kilkulatka, który obok takiej zabawki przechodzi obojętnie. Skoki, fikołki i inne wygibasy w powietrzu to dla maluchów atrakcyjna rozrywka.    

Rozładowanie energii

Powiedzmy sobie szczerze – rodzicielstwo nie zawsze jest kolorowe. Można kochać swoje dziecko najbardziej na świecie, a mimo to potrzebować czasem spokoju i chwili dla siebie. Ze szczególnie trudnym zadaniem mierzą się rodzice dzieci bardzo ruchliwych, które energia wręcz rozpiera. 

Skoki na trampolinie to intensywna aktywność, która wymaga sporo wysiłku i zmęczy nawet najbardziej ruchliwego malucha. Jeśli Twoja pociecha to wulkan energii, zakup takiego sprzętu będzie korzyścią dla wszystkich. Trzeba pamiętać, że nierozładowana energia często prowadzi do wybuchów gniewu, agresji i innych negatywnych emocji. Dlatego warto znaleźć coś, co pomoże się z nią uporać.   

Rozwijanie zdolności motorycznych

Idealna aktywność to taka, która przynosi sporo frajdy, a jednocześnie wspiera rozwój fizyczny dziecka. Zabawa na trampolinie dla dzieci zdecydowanie spełnia oba te warunki. Skoki rozwijają siłę i inne zdolności motoryczne, wzmacniają mięśnie głębokie (odpowiedzialne za utrzymywanie prawidłowej postawy ciała), a także pozwalają trenować koordynację ruchową i równowagę.  


Mantusil

Wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego. Zawiera Miód Manuka uzyskiwany z nektaru krzewów manuka w Nowej Zelandii.

Suplement diety
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
reklama

Wady trampoliny dla dzieci

Trampolina dla dzieci w ogrodzie ma zdecydowanie więcej plusów niż minusów, dlatego tak często spotykane demonizowanie jej nie jest słuszne. Jednak nie oznacza to, że nie ma ona żadnych wad. Niestety podskoki, salta i fikołki w powietrzu mogą skończyć się poważnym urazem. Najczęstsze wypadki to:

  • złamania kończyn, 
  • zerwania więzadeł stawu skokowego i kolanowego,  
  • urazy łokcia, 
  • urazy w odcinku szyjnym kręgosłupa. 

Żaden rodzic nie chciałby, aby jego dziecko doświadczyło którejś z tych kontuzji. Jednak warto pamiętać, że ryzyko wypadku u małych dzieci występuje niemal przy każdej aktywności. Nie zabraniamy swoim pociechom jeździć na rowerze, grać w piłkę czy bawić się w ganianego, choć przy takich zabawach również może dojść do poważnych wypadków. 

To nie trampolina dla dzieci jest niebezpieczna, a nieprawidłowy sposób korzystania z niej. Każdy rodzic powinien samodzielnie zdecydować, czy taki sprzęt będzie odpowiedni dla jego dziecka, ale warto podkreślić, że wielu wypadków można uniknąć, tylko poprzez przestrzeganie pewnych zasad. 

Trampolina dla dzieci

Jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo na trampolinie?

Najczęściej do wypadków dochodzi wówczas, gdy na trampolinie znajduje się więcej niż dwoje dzieci [1]. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest skakanie w pojedynkę. Absolutnie zabronione jest wchodzenie na trampolinę (jako osoba dorosła) razem z dzieckiem – siła odbicia po skoku cięższej osoby będzie znacznie większa, przez co powierzchnia trampoliny nie zamortyzuje skoku, a uderzy z dużą siłą o stopy dziecka. To może skończyć się bolesnym złamaniem kości piszczelowych. 

Inne ważne zasady dotyczące bezpieczeństwa na trampolinie dla dzieci: 

  1. Małe dzieci zawsze powinny bawić się pod kontrolą dorosłych. 
  2. Trampolina musi mieć siatkę, osłonę na sprężyny, gąbki zabezpieczające słupki oraz odpowiednio zabezpieczoną drabinkę.
  3. Na trampolinę należy wchodzić bez butów – najlepiej na boso lub w skarpetkach antypoślizgowych.  
  4. Siatka podczas zabawy musi być zapięta. 
  5. Na trampolinę nie wolno wchodzić z gumą do żucia ani pokarmem w ustach. 
  6. Najbezpieczniejsze jest skakanie w pojedynkę.
  7. Najbezpieczniejszym miejscem do skakania jest środek trampoliny.  
  8. Przed każdą zabawą warto zrobić z dziećmi rozgrzewkę, a także przypomnieć, jak wygląda bezpieczna technika skakania. 

 Źródła:

  1. https://ckr.pl/baza-wiedzy/trampoliny/