- Revibel to suplement diety wspierający włosy, skórę i paznokcie. Zawiera hydrolizowany kolagen oraz zestaw witamin i mikroskładników.
- Skład Revibelu został opracowany z myślą o osobach chcących zadbać o swoje piękno i dobrą kondycję włosów, skóry i paznokci. Jak działa w praktyce?
- Justyna Bilant-Kaczmarczyk przez trzy miesiące piła Revibel każdego dnia. Oto recenzja Revibelu, która opisuje efekty tej suplementacji.
- Zobacz też recenzję Revibelu po miesiącu stosowania – znajdziesz ją tutaj, na Zdrowych Rozwiązaniach.
- A jeśli chcesz osobiście przekonać się, jak działa Revibel, sprawdź gdzie i za ile możesz go kupić >>>
Dla osób chcących zadbać o dobrą kondycję włosów, skóry, paznokci. Hydrolizowany kolagen rybi i skoncentrowany zestaw składników aktywnych, witamin, mikroelementów. Po...
Revibel a skóra
Nie będę pisała, co takiego się stało z moją twarzą, ale raczej czego uniknęłam, bo przeważnie kilka nieprzespanych nocy kończy się dla mnie podkrążonymi oczami i pogłębieniem zmarszczek mimicznych pod oczami. Wyobraźcie sobie, jakie było moje zdziwienie, kiedy po 6 tygodniach spania po niecałe 5 godzin na dobę obejrzałam okolice oczu i nie zauważyłam nowych bruzd, wgłębień i innych mało atrakcyjnych „rewelacji”.
Nie chcę pisać, że Revibel czyni cuda i suplementując go, nie przybędzie Wam zmarszczek, bo to abstrakcja. Nie istnieje produkt, który zatrzyma fizjologiczne starzenie lub wymaże niekorzystne skutki wieloletniego narażania niezabezpieczonej kremem z filtrem skóry na działanie promieni słonecznych.
U mnie zadziałało wielotorowe podejście, a mianowicie połączenie dobroczynnego wpływu:
- suplementacji kolagenu hydrolizowanego (Revibel),
- masaży skóry akcesoriami typu kamień gua sha, roller itp.,
- jogi twarzy.
Dzięki działaniu od zewnątrz, czyli wykonywaniu masaży i ćwiczeń mięśni twarzy, skóra efektywniej przyswaja zarówno składniki aktywne z kosmetyków, jak i te dostarczane doustnie, czyli pod postacią suplementów diety. Pobudzenie mikrokrążenia sprawia, że skóra jest lepiej natleniona i odżywiona.
Stosując Revibel warto aktywizować mięśnie twarzy oraz usprawnić przepływ krwi w naczyniach włosowatych właśnie po to, by skóra w jak największym stopniu skorzystała z dostarczanych wraz z krwią witamin i minerałów oraz peptydów kolagenowych. Pamiętajcie, że to właśnie krew rozprowadza po organizmie substancje wprowadzone drogą pokarmową, dlatego dobrze jest wspomóc działanie naczyń krwionośnych, dbając o codzienną aktywność fizyczną całego ciała, a w przypadku skóry twarzy – trenując mięśnie przy pomocy jogi twarzy.
Muszę Wam wspomnieć o odpowiednim nawodnieniu organizmu, bo bez tego nawet kolagen rybi nie wpłynie pozytywnie na wygląd twarzy. Bezwzględnie należy wypijać minimum 2-2,5 litra płynów na dobę, ale powinny być to napoje niesłodzone.
Na koniec rozprawiania o satysfakcjonujących efektach suplementacji Revibelem w odniesieniu do stanu skóry, chciałabym przytoczyć wyniki jednego z badań naukowych z 2015 roku opublikowanego na łamach Journal of Cosmetic Dermatology.
Badania przedkliniczne wykazały, że niskocząsteczkowe peptydy kolagenowe (takie jak w Revibelu):
- oddziałują korzystnie na funkcje bariery skórnej, czyli warstwy rogowej naskórka,
- intensyfikują produkcję kolagenu i kwasu hialuronowego przez fibroblasty skóry właściwej,
- pobudzają wzrost i migracje fibroblastów.
Bazując na powyższych wnioskach, przeprowadzono dwa badania kliniczne mające na celu weryfikację wpływu codziennego stosowania doustnych produktów z hydrolizowanym kolagenem na poziom nawilżenia skóry oraz gęstość i fragmentację sieci włókien kolagenowych.
Odnotowano, że wystarczyły 4 tygodnie suplementacji, by istotnie zwiększyć gęstość „białka młodości” w skórze właściwej i spowodować osłabienie fragmentacji sieci powyższego białka. Kolejne 4 tygodnie zażywania produktu kolagenowego spowodowały wzrost nawilżenia skóry, co wykazano przy pomocy korneometrii. Ponadto pobranie i mikroskopowe oględziny fragmentu tkanki dowiodły, że peptydy kolagenowe stymulują wytwarzanie zarówno samego kolagenu, jak i kwasu hialuronowego.
Osobiście po 4 tygodniach suplementacji Revibelu nie zauważyłam jego wpływu na skórę. Kolejne 4 tygodnie również nie przyniosły istotnych rezultatów. Dopiero po około 2,5-3 miesiącach regularnego, codziennego wypijania hydrolizatu kolagenu zaczęłam uważnie przyglądać się twarzy w celu poszukiwania kolejnych zmarszczek wynikających z niekorzystnego wpływu niewyspania. Nie dostrzegłam nowych bruzd, ani pogłębienia już istniejących. Mało tego skóra była dobrze napięta i elastyczna – tak, jakby ostatnie ciężkie tygodnie nie odcisnęły na niej piętna.
Kolagen hydrolizowany a włosy
Wspomniałam w poprzedniej recenzji, sporządzonej po 4 tygodniach suplementacji Revibelu, że odczułam jego pozytywne oddziaływanie na stan kosmyków, a właściwie na ich ilość. Z każdym myciem głowy zaczęłam tracić coraz mniej pukli, co – nie ukrywając – bardzo mnie usatysfakcjonowało. A co się zmieniło po 12 tygodniach zażywania kolagenu rybiego? Pożądany efekt utrzymał się przez 3 miesiące, a nawet dłużej, ponieważ zrobiłam miesięczną zamierzoną przerwę od spożywania suplementu.
- Śniadania z Revibelem pełnym kolagenu i witamin. Sprawdź nasze przepisy!
Przerwa w suplementacji Revibelu – jakie skutki?
Krótka pauza nie wpłynęła negatywnie na rezultaty, które udało się osiągnąć wcześniej, jednakże należy mieć na uwadze, że dłuższe odstępstwo od dostarczania kolagenu drogą doustną z pewnością poskutkowałoby powrotem do stanu wyjściowego. Dlaczego? Pula endogennego białka kolagenowego, a więc tego wytwarzanego w organizmie jest nieustająco wykorzystywana na bieżące potrzeby, czyli odbudowę i regenerację tkanki łącznej znajdującej się w kościach, ścięgnach, więzadłach, ścianach naczyń krwionośnych i wielu innych strukturach ludzkiego ciała. Jeśli ustaną „dostawy” egzogennego kolagenu, to spadnie ogólna zawartość białka młodości w organizmie i tym samym mniejsze jego ilości trafią do skóry oraz włosów, czyli tkanek mniej istotnych dla utrzymania organizmu przy życiu.
W związku z powyższym warto zdawać sobie sprawę, że jeśli decydujecie się na przyjmowanie hydrolizowanego kolagenu, to trzeba kontynuować sumiennie suplementację – zwłaszcza że po 25.-30. urodzinach produkcja tego białka spowalnia. Ja jestem zadowolona z efektów zażywania Revibelu, więc z wielką przyjemnością powróciłam po miesięcznej pauzie do dalszego stosowania nutriceutyku.
Wypadanie włosów po ciąży a kolagen hydrolizowany
Moja refleksja po kilkunastu tygodniach przyjmowania kolagenu hydrolizowanego związana jest z możliwym oddziaływaniem tego suplementu na stan owłosienia skóry głowy u świeżo upieczonych mam borykających się ze wzmożonym wypadaniem włosów.
Powołując się na moje osobiste doświadczenia oraz na publikację1 przytoczoną w mojej pierwszej recenzji stwierdzam, że Revibel mógłby sprawdzić się przy telogenowym wypadaniu włosów po ciąży, kiedy większość kobiety traci po 2-3 miesiącach od porodu mnóstwo kosmyków. Nadmienię jednak, że suplementacja produktów z kolagenem nie jest wskazana podczas laktacji, dlatego polecam zakup Revibelu tym z Was, które nie karmią dziecka piersią.
Poporodowa utrata włosów, określana w literaturze jako łysienie poporodowe, co według mnie brzmi zbyt złowieszczo, to nic innego jak efekt spadku poziomu estrogenów. W czasie ciąży stężenie żeńskich hormonów płciowych jest wysokie i przyczynia się do zatrzymania cyklu życiowego większości pasm w fazie aktywnego wzrostu. Kilka tygodni po urodzeniu dziecka, kiedy normuje się wytwarzanie estrogenów, dochodzi do utraty zarówno kosmyków, które powinny aktualnie wypaść, jak i tych, które wypadłyby wcześniej, ale zmiany hormonalne powstrzymały ten proces.
By wspomóc i przyspieszyć odrastanie włosów, warto skierować uwagę na uzupełnienie diety w produkty zawierające witaminy z grupy B oraz cynk, krzem, selen, a także zadbać o dostarczenie białka kolagenowego.
Wspomnę, że zwiększenie puli kolagenu w organizmie poprzez modyfikacje diety jest nie tylko skomplikowanym zadaniem, ale również niekorzystnym dla organizmu, bo wymaga wprowadzenia dużych ilości białka zwierzęcego, a wraz z nim także tłuszczów nasyconych. W dużym skrócie dodam, że nadmiar tłuszczów nasyconych nie sprzyja ani zachowaniu szczupłej sylwetki, ani zdrowiu układu sercowo-naczyniowego.
Revibel a stan paznokci
Muszę przyznać, że niespecjalnie dbam o wygląd paznokci. Moim głównym grzechem jest wykonywanie różnych czynności w kuchni i łazience bez używania rękawic ochronnych, dostępnych w każdej drogerii, co spowodowało, że przed rozpoczęciem suplementacji hydrolizowanym kolagenem miałam od czasu do czasu problemy z łamliwością paznokci. Wzmocnienie płytki paznokciowej odczułam już po miesiącu zażywania Revibelu, natomiast po 3 miesiącach efekt stał się jeszcze bardziej spektakularny.
Oczywiście nie polecam Wam zmywania naczyń bez zabezpieczenia dłoni rękawicami w celu oceny skuteczności produktu kolagenowego. Niemniej jednak ja w dalszym ciągu popełniam ten sam błąd i zdarza się, że sprzątam łazienkę bez wspomnianych rękawic, a paznokcie dalej są twarde i mocne. Nie mogę nie wspomnieć o tempie ich odrastania, czasami wręcz mam wrażenie, że rosną z prędkością światła po wdrożeniu picia Revibelu do codziennej rutyny.
Znalazłam nawet publikację mówiącą o wpływie kolagenu hydrolizowanego na wzrost i wygląd paznokci, która jest zbieżna z moimi obserwacjami. Otóż w badaniach zauważono, że bioaktywne peptydy kolagenowe przyczyniły się do przyspieszenia tempa wzrostu paznokci oraz do redukcji ich łamliwości2.
Kolejny bonus przyjmowania Revibelu to dostarczanie organizmowi aminokwasów siarkowych, a więc cysteiny i metioniny, które są donorami siarki, czyli pierwiastka niezbędnego do produkcji keratyny. Keratyna posiada w swojej strukturze mostki siarczkowe – bardzo silne wiązania stanowiące o wytrzymałości płytki paznokciowej.
Podsumowując: po 3 miesiącach stosowania Revibelu, jestem na tak dla tego produktu kolagenowego. Jego oddziaływanie na skórę, włosy i paznokcie jest dla mnie satysfakcjonujące.
Dla osób chcących zadbać o dobrą kondycję włosów, skóry, paznokci. Hydrolizowany kolagen rybi i skoncentrowany zestaw składników aktywnych, witamin, mikroelementów. Po...
Źródła:
- Arias, E. M., Floriach, N., Moreno-Arias, G., Camps, A., Arias, S., & Trüeb, R. M. (2022). Targeted Nutritional Supplementation for Telogen Effluvium: Multicenter Study on Efficacy of a Hydrolyzed Collagen, Vitamin-, and Mineral-Based Induction and Maintenance Treatment. International journal of trichology, 14(2), 49–54. https://doi.org/10.4103/ijt.ijt_57_21
- Hexsel, D., Zague, V., Schunck, M., Siega, C., Camozzato, F. O., & Oesser, S. (2017). Oral supplementation with specific bioactive collagen peptides improves nail growth and reduces symptoms of brittle nails. Journal of cosmetic dermatology, 16(4), 520–526. https://doi.org/10.1111/jocd.12393