- Jak wygląda alergia skórna? Objawia się różnymi dolegliwościami – począwszy od rumienia po uporczywy świąd, a nawet pokrzywkę.
- Wyprysk kontaktowy może być alergiczny lub wynikać z podrażnienia, które predysponuje do rozwoju alergii.
- Objawy alergii skórnej u dzieci mogą różnić się od dorosłych, ale nadal wywołują duży dyskomfort, wymagają troski i odpowiedniej opieki.
- Więcej o alergii skórnej i innych jej rodzajach możesz przeczytać na Zdrowych Rozwiązaniach >>>
Łagodzi i redukuje dyskomfort powodowany przez podrażnioną i uszkodzoną skórę, zmniejszając reakcje zapalne oraz wspierając regenerację.
Czym jest alergia skórna?
Alergia skórna to odpowiedź organizmu na kontakt z alergenem, który u większości osób nie wywołuje pobudzenia układu odpornościowego do produkcji przeciwciał.Wyróżniamy różne drogi przedostania się alergenu do organizmu: kontaktowa, wziewna i pokarmowa – co oznacza, że nie tylko bezpośredni kontakt przez dotyk powoduje powstanie wyprysku, czyli egzemy.
Egzemą określa się powierzchowny stan zapalny skóry, do którego najczęściej prowadzi alergia, ale zdarzają się pojedyncze przypadki, gdy przyczyną wysypki jest kolonizacja grzybów lub innych mikrobów oraz łojotok. By właściwie określić etiologię zmian na skórze i dobrać adekwatne leczenie, najlepiej udać się do dermatologa. Jeśli przyczyną wyprysku jest alergia wziewna, konieczne może być wprowadzenie terapii lekami przeciwhistaminowymi, a przy alergii pokarmowej – stosowanie diety eliminacyjnej.
Łagodzi objawy skórne alergii. Składniki Laktopinu pomagają zachować zdrową skórę.
Wyprysk kontaktowy – alergia skórna czy podrażnienie?
Wyprysk kontaktowy, to wysypka powstała w wyniku zetknięcia skóry z czynnikiem drażniącym lub uczulającym. W związku z tym rozróżnia się:
- wyprysk alergiczny – kontakt z alergenem znajdującym się np. w roślinach, kosmetykach, odzieży;
- wyprysk niealergiczny – podrażnienie skóry np. przez silnie działające środki chemiczne stosowane do sprzątania, prania. Narażenie na permanentny kontakt z detergentami sprzyja przerwaniu ciągłości płaszcza hydrolipidowego naskórka i wystąpieniu stanu zapalnego pod postacią wysypki. Wyprysk wynikający z podrażnienia predysponuje do rozwoju kontaktowego zapalenia skóry wskutek nieszczelności bariery ochronnej naskórka, co stwarza warunki do wniknięcia alergenów kontaktowych.
Jak wygląda alergia skórna?
Wyprysk alergiczny zwykle rozwija się w miejscu kontaktu skóry z alergenem, ale zdarza się, że ulega rozprzestrzenieniu na większe obszary.
Fazy tworzenia się wyprysku:
- faza ostra – najpierw pojawia się rumień z drobnymi grudkami, które przeistaczają się w pęcherzyki. Następnie dochodzi do pękania pęcherzyków i wydostania się z nich płynnej treści;
- faza podostra – pęknięte pęcherzyki pokrywają się strupkami, które znikają nie pozostawiając blizn;
- faza przewlekła – stan zapalny utrzymujący się dłuższy czas skutkuje pogrubieniem naskórka i silnym złuszczaniem, czemu towarzyszy uporczywe swędzenie. Dodatkowo drażnienie skóry poprzez drapanie powoduje rozniesienie stanu zapalnego i pojawienie się wtórnych zmian wysiękowych, dlatego istotne jest, by odpowiednio wcześnie wdrożyć leczenie miejscowe i nie dopuścić do rozwoju fazy przewlekłej.
Wysypka alergiczna pokrzywka
Odmianą wysypki alergicznej jest pokrzywka alergiczna występująca miejscowo lub rozprzestrzeniająca się na większe powierzchnie skóry, gdy alergen przeniknie do krwi. Wyprysk tego rodzaju przypomina bąble powstałe w wyniku zetknięcia skóry z pokrzywą, stąd jego nazwa. Bąbel pokrzywkowy najczęściej znika po upływie maksymalnie 24 godzin i nie pozostawia blizn. Innym symptomem pokrzywki jest silny świąd oraz uczucie pieczenia.
Alergia skórna u dziecka
To, jak wygląda alergia skórna u dziecka, zależy od wieku malucha i nasilenia choroby. Na przykładzie atopowego zapalenia skóry, którego częstość występowania u dzieci wynosi średnio 20%, zauważyć można, że objawy choroby u niemowląt są nieco inne niż te występujące u starszych pociech.
Wysypka u niemowląt często przybiera postać sączących grudek, które wykazują skłonność do wtórnych nadkażeń. Zmiany pojawiają się zwykle na głowie i na twarzy, ale przy ciężkiej postaci AZS mogą wystąpić też na kończynach, tułowiu i pośladkach. U starszych dzieci, między 3 a 12 rokiem życia alergia skórna jawi się jako zmiany rumieniowo-grudkowe zlokalizowane najczęściej w okolicach stawów, na karku, dłoniach i stopach, wokół oczu i ust. Do wymienionych objawów dochodzi łuszczenie się naskórka i świąd.
Maść na alergie skórne
W przypadku leczenia miejscowego sprawdza się sterydowa maść na alergię skórną. W fazie przewlekłej zalecane są przerwy w aplikacji preparatów zawierających kortykosteroidy, ze względu na ich działania niepożądane. Maści na alergie skórne, to także produkty z zawartością dziegciu i siarki, które redukują stany zapalne i zmniejszają świąd.
Alergie skórne ze zmianami wysiękowymi mogą wymagać aplikacji preparatów odkażających, które zmniejszą niebezpieczeństwo powstania nadkażeń bakteryjnych lub grzybiczych.
Pielęgnacja skóry alergika – kremy, emolienty
Skóra atopowa lub ze skłonnością do wyprysku alergicznego powinna być odpowiednio pielęgnowana, by nie dopuścić do jej przesuszenia i wzmożonego łuszczenia. W celach profilaktycznych oraz jako uzupełnienie terapii z wykorzystaniem leków przepisywanych na receptę warto stosować emolienty pod postacią balsamów. Emolienty pomogą zatrzymać wodę w naskórku i wesprzeć funkcjonowanie płaszcza hydrolipidowego, by ograniczyć ryzyko rozwoju stanu zapalnego i przedłużyć okresy remisji w AZS. Emolienty dedykowane są dzieciom od 1. dnia życia, ponieważ w składzie tych preparatów nie ma substancji zapachowych, barwników, konserwantów ani innych potencjalnie uczulających dodatków.
Samo nawilżenie skóry skłonnej do przesuszenia i występowania wyprysku alergicznego nie jest wystarczające, ponieważ woda łatwo odparowuje z naskórka. W związku z powyższym dobry kosmetyk powinien mieć działanie zarówno nawilżające, jak i natłuszczające, co zapewniają emolienty.
W składzie takich preparatów zawarte są:
- związki higroskopijne, czyli tzw. humektanty, które utrzymują odpowiedni stopień nawilżenia. Takie właściwości posiada glicerol, nienasycone kwasy tłuszczowe, mocznik, kwas hialuronowy, ektoina. Warto zwrócić uwagę na kosmetyki z ektoiną, która nie tylko zapobiega utracie wilgoci z naskórka, ale także posiada potencjał antyoksydacyjny, a więc chroni komórki skóry przed uszkodzeniami spowodowanymi działaniem wolnych rodników tlenowych. Krem z ektoiną doskonale złagodzi stany zapalne skóry, zredukuje świąd i wzmożone złuszczanie naskórka, a więc sprawdzi się przede wszystkim w leczeniu dermatoz. Ektoina zmniejsza także negatywne skutki promieniowania UV, czyli spowalnia fotostarzenie skóry;
- substancje okluzyjne, które budują na powierzchni skóry ochronny film zabezpieczający przed ucieczką wody. Są to najczęściej kwasy tłuszczowe pochodzące z olejów naturalnych np. oleju z awokado, aleju jojoba, oliwy z oliwek. Warstwę okluzyjną zapewni także parafina lub wazelina w składzie, ale są to substancje, które mogą jednocześnie utrudnić skórze oddychanie;
- substancje dostarczające lipidów do budowy naskórka. Takie właściwości posiadają głównie ceramidy i nienasycone kwasy tłuszczowe z grupy omega-3 oraz omega-6.
Nowość! Balsam z ektoiną do stosowania w codziennej pielęgnacji skóry dorosłych oraz dzieci (już od 1. dnia życia). Dla skóry wrażliwej, suchej i atopowej.
Źródła:
- Contact Allergy—Emerging Allergens and Public Health Impact https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7177224/
- Contact Allergy: A Review of Current Problems from a Clinical Perspective https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6025382/
- Ektoina – przeciwstresowa cząsteczka przyszłości https://kosmos.ptpk.org/index.php/Kosmos/article/view/1149
- Med. Weter. 2019, 75 (6), 335-339
- K. Śliwa, E. Sikora, J. Ogonowski, Kosmetyki do pielęgnacji skóry atopowej, Wiadomości chemiczne, 2011, 65, 7-8