Ugryzienia roztoczy? Roztocze nie gryzą, ale uczulają

Potwory spod łóżka istnieją, ale z całą pewnością nie są aż tak krwiożercze, jak te z horrorów i koszmarów. Chodzi oczywiście o roztocze kurzu, które wbrew temu, co sądzi wiele osób, nie gryzą, a… uczulają. Czym są? Roztocze (często myślimy, mówimy i piszemy: roztocza) należą do gromady pajęczaków – są dość blisko spokrewnione z kleszczami i pająkami. Nie są natomiast widoczne gołym okiem. Osiągają rozmiary zaledwie 0,1 mm do 0,5 mm.

Bardzo szybko się rozmnażają – w ciągu miesiąca samica jest w stanie złożyć nawet 300 jaj. Bytują w kurzu i w jego gramie może znajdować się ich około 3 tysięcy. Żywią się przede wszystkim złuszczonym naskórkiem (ludzkim oraz zwierzęcym).

Bardziej wrażliwi Czytelnicy wzdrygają się pewnie na samą myśl o obecności tysięcy roztocz w ich domu. Ci mniej „delikatni” zapytają: co z tego i w czym problem? Już tłumaczę.

Zdrowe Rozwiązania
na alergię:

Alergia na roztocze kurzu domowego – objawy

Jak już wiesz, ugryzienia roztocz nie istnieją, ale te małe stworzonka mogą wywoływać uczulenie. Alergenami w tym przypadku są zwłaszcza ich odchody oraz odnóża. Reakcja uczuleniowa może u nas wywoływać:

  • kaszel,
  • duszności,
  • chrypkę,
  • świąd, zaczerwienienie i zmiany skórne,
  • katar,
  • łzawienie oczu.

Należy pamiętać, że roztocza w domu mogą być także przyczyną astmy i atopowego zapalenia skóry. Nie wolno ich zatem ignorować.

Roztocze w domu – zmora alergika

Alergia na roztocze kurzu u osób uczulonych daje o sobie znać nie tylko po bezpośrednim kontakcie z kurzem, ale też po przebudzeniu. Często niestety pozostaje niezdiagnozowana przez wiele lat, a to w konsekwencji może prowadzić nawet do wspomnianej wcześniej astmy.

Ważne, by wiedzieć, że roztocze rozmnażają się nie tylko w niesprzątanych, zaniedbanych pomieszczeniach. Świetnym środowiskiem są dla nich miejsca z wysoką temperaturą (od ok. 23°C) oraz wilgotnością (ok. 75-80%). Ich „ulubioną” przestrzenią są nasze sypialnie, a zwłaszcza materace i podłoża łóżek. Nie brakuje ich też w dywanach, a często można je także znaleźć w dziecięcych zabawkach pluszowych.

Roztocze w pościeli

Jak pozbyć się roztoczy? Domowe sposoby

Jeśli podejrzewasz, że w Twoim materacu, kanapie czy dywanach zadomowiły się roztocza, najlepiej jak najszybciej je usunąć. W przeciwnym razie nadal będą się namnażać i rozprzestrzeniać. Podstawą jest porządne odkurzanie, najlepiej przy pomocy odkurzacza wyposażonego w odpowiednie filtry. Nie opuszczaj rogów, usuń włosy, okruszki i inne zanieczyszczenia, które mogły przykleić się do włókien.

Następnie przygotuj specjalny płyn do czyszczenia. W litrze ciepłej wody rozpuść łyżkę sody oczyszczonej i sok z połówki cytryny. Następnie namocz ściereczkę i przetestuj w niewidocznym miejscu, czy kolor jest wystarczająco trwały. Soda oczyszczona rozpuści wszelkie zabrudzenia, a sok z cytryny podziała jak środek dezynfekujący i wyeliminuje roztocze. Na koniec wytrzyj powierzchnię czystą szmatką namoczoną w olejku eukaliptusowym lub rozmarynowym. Zapobiegnie to ich szybkiemu powrotowi „na stare śmieci”.


EctoClarin

Lekko hipertoniczny spray do nosa z ektoiną na alergię


Jak walczyć z roztoczem w domu?

Zgodnie z zasadą, że lepiej zapobiegać, niż leczyć, nawet jeśli nie podejrzewasz u siebie, ani nikogo z domowników uczulenia na roztocze, warto stosować się do kilku zasad. Zminimalizują prawdopodobieństwo, że pewnego dnia te małe pajęczaki „postanowią” zadomowić się w Twoim domu na dłużej.

Do podstawowych zasad walki z roztoczem kurzu, należą:

  • częste wietrzenie pomieszczeń – szczególnie tych, w których śpisz i długo przebywasz,
  • pozostawienie niezaścielonego łóżka na co najmniej kilkanaście-kilkadziesiąt minut po wstaniu, po to, by materac mógł „pooddychać”,
  • częste zmienianie pościeli i pranie jej w temperaturze min. 60°C, która zabija roztocza,
  • korzystanie z odkurzacza z filtrem HEPA.

Odkurzacz na roztocza

Zastanawiasz się, w jaki sposób możesz toczyć walkę z roztoczem podczas codziennego sprzątania? Pomoże Ci w tym odkurzacz na roztocza z filtrem HEPA. W jaki sposób działa? Jest to wysokowydajny filtr powietrza, który usuwa ponad 99,9% cząstek, które się w nim unoszą. Nie tylko „wyłapie” roztocze, ale też kurz, pleśń, pyłki czy bakterie.

Oczyszczacz powietrza z filtrem na roztocza

Kurz, a tym samym znajdujące się w nim roztocze, unoszą się też w powietrzu. Warto zatem pomyśleć o korzystaniu z oczyszczacza z filtrem HEPA. Sprawi on, że powietrze, którym oddychasz Ty i Twoja rodzina będzie pozbawione zanieczyszczeń i alergenów. Pozwól sobie odetchnąć pełną piersią!


Lider wśród preparatów do nebulizacji (inhalacji). Zawiera ektoinę.