Wspomaga naturalny proces gojenia, łagodzi suchą i podrażnioną skórę.
Za nami upalne wakacje, ale końcówka lata też może być bardzo ciepła. Prognozy pogody wskazują, że w wielu miejscach kraju będzie jeszcze przynajmniej kilka dni z temperaturami w okolicach 30 stopni Celsjusza. Upały mogą być bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia.
Jak się nawadniać w czasie upału? Dodaj to do wody!
Podczas upałów należy pamiętać, aby regularnie nawadniać swój organizm. O tym – przynajmniej w teorii – wiemy niemal wszyscy, ale często zapominamy w praktyce – przez zabieganie, roztargnienie lub nieco lekkomyślne przeświadczenie, że „nic mi nie będzie”. Problem w tym, że konsekwencje przebywania na słońcu i podejmowania aktywności w czasie upałów, mogą być bardzo poważne.
Co robić, żeby się nie odwodnić? Odpowiedź „pić” wydaje się oczywista. Tylko co? Eksperci zalecają, żeby zamiast czystej wody wybrać taką z jednym dodatkowym składnikiem, który każdy z nas ma w swojej kuchni.
– W czasie upałów powinniśmy się dopajać. Nie dopajamy się czystą wodą, herbatą, tylko dopajamy się płynami wieloelektrolitowymi. Najprostszą metoda jest taka, że do szklanki wody, czy do co drugiej szklanki wody, wrzucamy szczyptę soli, rozpuszczamy ją i wypijamy – zaleca dr Tadeusz Zębik, ordynator oddziału kardiologii Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.
Taki napój, choć dla niektórych może wyglądać jak „babciny sposób”, zawiera elektrolity, które tracimy wraz z potem, a więc jest sposobem na uzupełnienie utraconych w czasie upałów składników mineralnych.
Oczywiście możemy też sięgnąć po gotowe napoje izotoniczne, które mają zbilansowane proporcje elektrolitów, w tym sodu, potasu i innych pierwiastków lub wykonać taki napój w domu, dodając oprócz soli także miód (lub cukier) i sok z cytryny (lub pomarańczy) oraz miętę (do smaku).
Co dzieje się z organizmem w czasie upału? Lekarz wyjaśnia
Jak wyjaśnia w rozmowie z PAP dr Zębik, w czasie upałów, aby nie doszło do przegrzania, ludzki organizm „włącza” swoje mechanizmy obronne. Głównym jest pocenie i żeby do niego doszło, muszą się rozszerzyć naczynia krwionośne.
– Woda z osocza odparuje i zabierze nadmiar ciepła, ale to spowoduje, że stopniowo się coraz bardziej odwadniamy. Dlatego takim ważnym elementem, żeby przetrwać te upały, jest regularne picie. Cały czas musimy się dopajać – wyjaśnia lekarz.
Ekspert przypomina, że najważniejszym elementem, który reguluje pracę serca, jest potas, a wraz z potem tracimy ogromne ilości tego pierwiastka. To może spowodować lub nasilić już istniejące zaburzenia rytmu serca.
Poza potasem także sód, magnez i wapń odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu równowagi elektrolitowej w organizmie.
W czasie upałów szczególnie ostrożne powinny być osoby starsze, mające problemy z sercem, układem krwionośnym, ale też chorobami nerek czy cukrzycą. Do tej grupy należy dodać też kobiety w ciąży, niemowlęta i małe dzieci.
Co robić w czasie upału? Jak sobie radzić?
Jak poradzić sobie z upałami? Co robić w gorące dni, żeby się nie odwodnić i nie pogorszyć stanu swojego zdrowia? Jak wyjaśnia dr Tadeusz Zębik, warto unikać najbardziej gorących godzin – od godziny 12.00 do godz. 16.00.
Aktywność fizyczną na dworze powinniśmy ograniczyć do godzin porannych lub wieczornych.
– Słoneczna pogoda, zwłaszcza bardzo duże upały, wszystkich nas cieszą, ale nie możemy z tym przesadzać. Jesteśmy organizmami stałocieplnymi i bardzo wysokie temperatury powodują to, że nasz organizm się przegrzewa – podkreśla dr Zębik.
Źródło: naukawpolsce.pl (Julia Szymańska PAP/ jsm/ agz/)
Wspomaga prawidłowe funkcjonowanie naczyń krwionośnych. Zawiera: ekstrakt z ruszczyka kolczastego, ekstrakt z nasion kasztanowca, bromelainę, wit. C (kwas L-askorbinowy) i rut...