Kaszel to naturalny odruch obronny organizmu. Kaszlemy po to, by oczyścić drogi oddechowe z nadmiaru wydzieliny lub ciał obcych. Kaszel podzielić można na mokry i suchy. Ze względu na czas trwania, lekarze wyróżniają kaszel ostry, podostry i przewlekły. W przypadku covidu możemy mieć do czynienia z każdym z nich.
Jak długo można kaszleć po covidzie?
Po przebytym zakażeniu wirusowym dróg oddechowych (a właśnie tego rodzaju chorobą jest covid-19) bardzo często występuje kaszel podoostry. Oznacza to, że męczący kaszel może towarzyszyć nam jeszcze przez kilka tygodni po ozdrowieniu. Denerwujące „chrząkanie” spowodowane jest procesem odbudowywania uszkodzonego w czasie infekcji nabłonka[2].
Kaszel, który doskwiera dłużej niż przez osiem tygodni uznawany jest za kaszel przewlekły. Może być jednym z powikłań, jakie występują po zakażeniu koronawirusem. Tak zwany długi covid-19 dotyka nie tylko osoby, które przechodziły ostrą infekcję. Udowodniono, że chorzy, którzy przeszli covid-19 całkiem łagodnie, mogą jeszcze przez kilka miesięcy borykać się z uciążliwym, suchym kaszlem[3].
Jak uporać się z kaszlem po zakażeniu koronawirusem?
Kaszel pomaga organizmowi w oczyszczaniu dróg oddechowych oraz ograniczaniu infekcji. Jest pożądaną reakcją, ale na dłuższą metę bywa bardzo męczący. Ciągłe pokasływanie może nasilić się do tego stopnia, że zaczyna utrudniać codzienne funkcjonowanie i obniżać komfort życia. Na szczęście istnieją sposoby na zahamowanie, lub przynajmniej ograniczenie, kaszlu.
Zazwyczaj lekarze są ostrożni w zalecaniu leków hamujących kaszel. Przeciwkaszlowe medykamenty rekomendują dopiero zwykle w przypadkach suchego, bardzo silnego lub męczącego kaszlu[4]. Kiedy czujemy, że mamy problem właśnie z takim bardzo mocno uprzykrzajacym życie kaszlem, można sięgnąć po leki dostępne bez recepty.
Leki OTC na kaszel po covidzie
Brytyjska niezależna organizacja NICE (National Institute for Health and Care Excellence) wydała rekomendacje dotyczące hamowania kaszlu w przebiegu (a także po przebyciu) covid-19. Według nich, męczący, suchy, nieproduktywny kaszel u dorosłych może być leczony w następujący sposób: fosforanem kodeiny w tabletkach, w dawce 15 mg lub 30 mg lub kodeiną w postaci syropu, w dawce 15 mg/ml[5].
Poza kodeiną w lekach używanych do hamowania kaszlu znajdować mogą się także inne substancje. Środkami do leczenia kaszlu suchego jest np. lewodropropizyna przyjmowana doustnie w postaci syropu lub tabletek. Leki przeciwkaszlowe w niewielkich dawkach wchodzą w skład złożonych popularnych leków „na przeziębienie”[6].
Inhalacje na kaszel
Jedną z metod leczenia suchego i mokrego kaszlu są inhalacje. To zabieg, który możemy przeprowadzić samodzielnie w domu za pomocą nebulizatora i substancji dostępnych bez recepty. Nebulizacje z soli fizjologicznej lub hipertonicznej można wykonywać już u niemowląt, seniorów i ciężarnych kobiet.
Dlaczego inhalacje są skuteczne? W czasie inhalowania najważniejsze jest wdychanie dobroczynnej mgiełki. Jej cząsteczki szybko docierają do zainfekowanych odcinków dróg oddechowych i natychmiast przynoszą ulgę.
Regularnie wykonywane inhalacje pomagają w usunięciu zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny, a także nawilżają śluzówkę, dzięki czemu niwelują chrypkę, suchość gardła i inne podrażnienia. Kaszel po inhalacji z zastosowaniem soli fizjologicznej z dodatkiem ektoiny czy kwasu hialuronowego jest mniej uciążliwy i trwa krócej. Ponadto można doświadczyć słabiej nasilonych duszności czy innych dolegliwości ze strony układu oddechowego. Inhalacje są polecanym przez specjalistów sposobem podawania leków w czasie infekcji dróg oddechowych[7].
Czym robić nebulizację na kaszel po covidzie?
W terapii suchego kaszlu, dręczącego nas na przykład po przebytym covidzie, bardzo ważne jest właściwe nawilżenie błon śluzowych. Można zrobić to, korzystając z nebulizacji. Wystarczy dobrać odpowiedni preparat. Do oczyszczania i długotrwałego nawilżania polecane są te, które łączą sól fizjologiczną (która ułatwia odkrztuszanie) z dodatkiem kwasu hialuronowego. Kwas hialuronowy świetnie wiąże wodę, dzięki czemu przez długi czas zapewnia nawilżenie. W dodatku pomaga w regeneracji podrażnionej błony śluzowej. Takie połączenie w wygodnej ampułce dostaniemy bez recepty w aptece pod nazwą Nebu-dose hialuronic[8].
Preparatem, który również jest zalecany przy męczącym, suchym kaszlu jest sól morskapołączona z ektoiną. Ma on właściwości przeciwzapalne oraz nawilżające. Roztwór lekko izotoniczny, jakim jest sól morska, ułatwia odkrztuszanie. Z kolei dodatek ektoiny (naturalnej substancji wytwarzanej przez bakterie) sprawia, że Ectodose nie tylko zabezpiecza podrażnione przez kaszel błony śluzowe, tworząc ochronny film, ale i ułatwia ich regenerację.
Domowe sposoby na hamowanie kaszlu
Uciążliwy bywa sam kaszel, ale i szereg konsekwencji, jakie za sobą niesie. Suchość gardła, podrażnienie błon śluzowych i krtani – to najczęstsze dolegliwości towarzyszące uporczywemu kaszlowi. Aby poprawić swój komfort i przytłumić kaszel, warto skorzystać z domowych sposobów.
Skuteczne, naturalne działanie przeciwkaszlowe ma miód. Można sięgnąć po swój ulubiony rodzaj, choć najbardziej polecany na kaszel jest miód gryczany oraz eukaliptusowy. Miód nie tylko hamuje odruch kaszlu, ale i nawilża śluzówkę, tworząc na niej ochronny film[9].
W przypadku męczcego kaszlu fototerapeuci polecają także picie naparu z szałwi, lipy, tymianku bądź rumianku. Warto pamiętać, że ataki kaszlu potęguje także suche powietrze w mieszkaniu. Właśnie dlatego, warto zadbać o odpowiednie nawilżenie powietrza.
Kaszel po przebytym zakażeniu koronawirusem może naprawdę utrudnić codzienne życie, dlatego warto znać sposoby na radzenie sobie z nim. Jeżeli kaszel utrzymuje się bardzo długo lub zaczynają towarzyszyć mu inne niepokojące objawy, należy skonsultować się z lekarzem.
- Wang D, Hu B, Hu C et al. Clinical Characteristics of 138 Hospitalized Patients With 2019 Novel Coronavirus–Infected Pneumonia in Wuhan, China. JAMA 2020, 323(11):1061-1069.
- Wiercińska M., Kaszel: kaszel mokry i suchy, sposoby na kaszel, kiedy zgłosić się do lekarza?https://www.mp.pl/pacjent/objawy/70135,kaszel
- L.D. Hayes, J.Ingram, More Than 100 Persistent Symptoms of SARS-CoV-2 (Long COVID): A Scoping Review https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fmed.2021.750378/full.
- Wiercińska M., Kaszel: kaszel mokry i suchy, sposoby na kaszel, kiedy zgłosić się do lekarza?https://www.mp.pl/pacjent/objawy/70135,kaszel
- Cough (acute): antimicrobial prescribing https://www.nice.org.uk/guidance/ng120/resources/visual-summary-pdf-6664861405
- Wiercińska M., Kaszel: kaszel mokry i suchy, sposoby na kaszel, kiedy zgłosić się do lekarza?https://www.mp.pl/pacjent/objawy/70135,kaszel
- Jassem E. Objawowe leczenie przewlekłego kaszlu w zaawansowanym raku płuca, Polska Medycyna Paliatywna 2004, 3, 3, 235–242.
- Chmielecka-Rutkowska J.,Tomasik B., Pietruszewska W. The role of oral formulation of hyaluronic acid and chondroitin sulphate for the treatment of the patients with laryngopharyngeal reflux. Otolaryngologia polska. The Polish otolaryngology. 73. 38-49. 10.5604/01.3001.0013.5776.
- Jacyszyn K., Nartowski K., Pluta J., Karolewicz B., Ektoina – naturalny ekstraprotektant pozyskiwany z ekstremofilów. Mechanizm działania i zastosowanie w produktach leczniczych i kosmetycznych. Farm Pol, 2014, 70(6): 305-311