Od czego zacząć przygodę z kręconymi włosami?

Na początek warto ustalić porowatość włosów. W skrócie, porowatość odzwierciedla strukturę zewnętrzną włosa – w jakim stopniu od jego wnętrza odchylone są tzw. łuski. Im bardziej od niego odbiegają, tym wyższa ich porowatość. Najwięcej odżywienia potrzebują włosy wysokoporowate, ponieważ ich łuska mocno odchyla się od wnętrza, co powoduje szybką utratę minerałów i składników odżywczych.

Jak sprawdzić porowatość włosów? Podstawowym testem jest upuszczenie włosa na taflę czystej wody. Jeśli szybko opadnie na dno – włosy są wysokoporowate. Kiedy będzie unosił się długo na powierzchni, niskoporowate. Te średnioporowate zanurzą się szybko, ale dość wolno będą opadały na dno.


Epireg

Wspomaga naturalny proces gojenia, łagodzi suchą i podrażnioną skórę.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: Epireg. ZASTOSOWANIE: Wspomagająco w leczeniu oraz łagodzeniu objawów związanych z podrażnioną, suchą i wrażliwą skórą. PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: Solinea sp. z o.o.
reklama

Po co sprawdzać porowatość włosów?

To od niej zależy sposób pielęgnacji włosów. Dla każdej z porowatości znajdziesz emolienty, humektanty i proteiny, które zazwyczaj sprawdzają się podczas zabiegów odżywiających. Należy przy tym pamiętać, że jest to pewna wskazówka, drogowskaz. Często sprawdzi się w codziennej rutynie, jednak pielęgnacja kręconych włosów to ciągłe eksperymentowanie. Nawet jeśli masz wysokoporowate kosmyki, najlepszy efekt może Ci przynieść kosmetyk dedykowany niskoporowatym.

Czym są emolienty, humektanty i proteiny?

Te trzy składowe tworzą pielęgnację zgodną z zasadami PEH. To skrót, który często pojawia się na grupach dla osób z kręconymi włosami. Dlaczego to takie ważne? Odniesieniem, które dość dobrze to odzwierciedla, jest porównanie z dietą żywieniową. Zdrowe odżywianie wymaga dostarczania organizmowi odpowiednich dawek węglowodanów, białek i tłuszczy. Tym samym są składowe PEH w pielęgnacji włosów.

Tajemnicze PEH są więc elementami diety, ale dla Twoich kręconych kosmyków. Emolienty natłuszczają włos, tworząc go lśniącym i gładkim. Humektanty nawilżają fryzurę, podbijając kosmyki od nasady i dodając im znacznej objętości. Z kolei proteiny wzmacniają włosy oraz podbijają skręt. Skoro dieta, to kluczowa jest też ilość dostarczanych substancji.

Włosy kręcone

Równowaga PEH

To właśnie nazywamy równowagą PEH – kiedy Twoje włosy dostarczasz dokładnie tyle elementów odżywczych, ile potrzebują.  Na to niestety nie ma skutecznego kalkulatora, choć znajdziesz ich pewnie wiele na blogach dla kręconowłosych. Na początek będą przydatnym kalendarzem, ale musisz wziąć pod uwagę, że u Ciebie mogą nie sprawdzić się w 100%.

Pamiętasz, jak pisałam o porównaniu z dietą spożywczą? Do dietetyków chodzimy po to, aby dobrali jadłospis w zgodzie z naszym zapotrzebowaniem, ale i obecnym stanem zdrowia czy wagą. Dostajemy precyzyjne wytyczne, dopasowane tylko do nas. Możemy też kupić ustandaryzowaną dietę z Internetu, która ma działać dla kobiety o naszym wzroście i wadze. takie rozwiązanie nie uwzględnia jednak indywidualnych potrzeb. Tak właśnie działają gotowe kalendarze pielęgnacji PEH.

Czego nie robić kręconym włosom?

Jak więc żyć? Jak dbać? Zanim zajmiemy się pielęgnacją, postarajmy się nie niszczyć tego, co jest już w naszych włosach. Zadbajmy o to, aby możliwie domykać łuskę włosa (wówczas z jego wnętrza „nie uciekają” minerały PEH) i nie robić nic, co mogłoby ją niepotrzebnie rozchylać. Co to może być?


Visastin

Uzupełnia codzienną dietę w składniki odżywcze, które wspomagają utrzymanie prawidłowego widzenia i chronią komórki przed stresem oksydacyjnym.

Suplement diety
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
reklama

Musisz wiedzieć, że łuskę włosa rozchyla:

  • farbowanie chemicznymi farbami;
  • wystawianie włosów na wysokie temperatury (z lokówki, prostownicy, suszarki);
  • pocieranie włosów o materiały sztuczne i wełnę;
  • tapirowanie.

Dlatego nakładaj odżywkę na włosy namoczone ciepłą wodą. Wówczas rozchylone łuski pozwolą wniknąć substancjom głęboko. Po kilku minutach spłucz fryzurę wodą zimną, aby domknąć łuski i nie pozwalać składnikom wydostać się z wnętrza włosa.

Jak unikać kontaktu z wełną? Zimową porą nakładaj choć niewielką ilość olejku na włosy, aby domknąć łuskę i zabezpieczyć ją oleistą substancją. Wełna będzie ślizgała się po oleju, a nie po włosie – drażniąc go i rozchylając łuski.

Warto też zabezpieczyć włosy podczas snu. To wtedy fryzura najdłużej styka się z innym materiałem. Zdecydowanie zrezygnuj z poszewek z kory. Najlepszy będzie jedwab, ale bawełna satynowa też się sprawdzi przy poduszce. Dodatkowo przyjemnie ochłodzi w upalne, letnie dni.

Włosy kręcone

Co zrobić z kręconym włosem?

Tu decyzja należy do Ciebie. Pierwszym dobrym krokiem jest zadbanie o to, żeby włosów nie niszczyć bardziej, niż to konieczne. Kolejnym może być zadbanie o właściwą pielęgnację PEH. Wówczas włosy odwdzięczą Ci się zdrowym wyglądem – bez względu na to, czy chcesz je utrzymać w kręconej, czy też wyprostowanej wersji.