Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w roku 2023 zagra po raz 31. Przed nami finał WOŚP (29 stycznia), ale pomagać można przez cały miesiąc (i nie tylko).
WOŚP 2023. Finał Orkiestry 29 stycznia
Wielki finał WOŚP będzie miał miejsce w niedzielę, 29 stycznia. Tego dnia w wielu miejscowościach w Polsce odbędą się lokalne imprezy, a na ulicach pojawią się wolontariusze z puszkami, rozdający znane wszystkim czerwone serduszka WOŚP – to jeden ze znaków rozpoznawczych Orkiestry. Od lat jednak także Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy staje się bardziej onlineowa – zbiórki są prowadzone znacznie dłużej niż tylko w dniu finału, a to sprawia, że każdy ma możliwość dołożenia swojej (wielkiej lub ogromnej) cegiełki do tej konstrukcji. Bo choć nad zbiórkami WOŚP pracuje cały sztab ludzi, to najważniejsi i tak są ci, którzy decydują się na to, by wesprzeć akcję.
WOŚP. Cel zbiórki 2023 to walka z sepsą
Celem zbiórki pieniędzy – tej na ulicach i tej realizowanej online i w innych formach – jest walka z sepsą. Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy ma w planach zakup nowoczesnego wyposażenia dla laboratoriów mikrobiologicznych w całym kraju. Sprzęt ma wyrównać szanse w walkę z zakażeniami, które zbyt często kończą się śmiercią.
Sepsa nie jest jedną chorobą, a całym zestawem objawów – reakcją organizmu na zakażenie (nagłą, gwałtowną i niekontrolowaną). Efektem może być dramatyczne pogorszenie stanu zdrowia pacjenta, którego narządy nagle przestają pracować (niewydolność wielonarządowa), a wówczas dochodzi do wstrząsu i śmierci.
Fundacja WOŚP wskazuje na alarmujące wyniki najnowszych badań: w skali globalnej sepsa jest przyczyną 20 proc. wszystkich zgonów. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w 2017 roku sepsa wystąpiła u 49 milionów ludzi na świecie, a 11 milionów zmarło z jej powodu. Jak duża jest skala zakażeń w Polsce? WOŚP podkreśla, że nie istnieją dokładne statystyki, ale nikt nie ma wątpliwości, że problem jest ogromny.
Kluczowe dla ratowania życia chorych z sepsą jest szybkie rozpoznanie i wdrożenie skutecznego leczenia – najlepiej w pierwszej godzinie. Celem tegorocznego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jest zakup sprzętu diagnostycznego, dzięki któremu uda się szybciej rozpoznawać zakażenia i włączać odpowiednie leczenie.
– Po raz pierwszy w historii Orkiestry zakupione urządzenia posłużą nie określonej grupie wiekowej pacjentów, ale wszystkim, którzy tego sprzętu będą potrzebować – ogłosili przedstawiciele Fundacji WOŚP, zapowiadając cel tegorocznej zbiórki.
WOŚP: aukcje, licytacje, zbiórki. Jak wspomóc WOŚP?
Wielka uliczna zbiórka będzie miała miejsce w niedzielę, 29 stycznia 2023 roku, ale puszki WOŚP już kilka tygodni wcześniej pojawiły się m.in. w sklepach i dyskontach współpracujących z Fundacją. A każdy chętny może np. kupić gadżety z grafikami 31. Finału WOŚP. Pieniądze ze sprzedaży kubków, koszulek, długopisów czy skarpetek – też trafią na konta Fundacji.
Jednak WOŚP można wspierać także bez wychodzenia z domu. Do akcji rokrocznie przyłączają się m.in. banki czy operatorzy telekomunikacyjni. Pieniądze na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy można wpłacać przez oficjalną stronę internetową: wplacam.wosp.org.pl, ale też na Facebooku, portalach Pomagam.pl i SiePomaga, a także w ramach trwających aukcji dla WOŚP. Swoje skarbonki (także te wirtualne) tworzą i znane gwiazdy i ludzie, którzy zwyczajnie chcą pomóc Fundacji.
fot. Marcin Zieliński, WOŚP