Dlaczego buty do biegania są tak ważne?

Jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez początkujących biegaczy, jest wkładanie na trening obuwia przeznaczonego do innej dyscypliny lub co gorsza – zwykłych trampek. Biegacz poradzi sobie bez profesjonalnego stroju, pulsometru, okularów, słuchawek czy zegarka. Ale brak odpowiedniego obuwia to już przeszkoda nie do przeskoczenia. Dlaczego? 

Na stopach opiera się cały ciężar ciała, a podczas biegania siła nacisku jest jeszcze większa. Zadaniem butów jest amortyzowanie wstrząsów oraz stabilizowanie stopy. Trampki lub inne nieprzeznaczone do biegania obuwie nie poradzi sobie z tym zadaniem. A co się stanie, gdy będziesz biegać w nieodpowiednich butach? Skutki mogą być różne – od zwykłych przetarć i odcisków, po skręcenia stawów skokowych, przeciążenia mięśni i zapalenia ścięgien. 

buty do biegania

Konsekwencje niektórych urazów będą ciągnęły się za Tobą przez długi czas i z pewnością zniechęcą Cię do kontynuowania przygody z bieganiem. Dlatego warto już na samym początku zainwestować w dobre buty.  

Dobre buty do biegania, czyli jakie?

Dobre obuwie biegowe powinno zapewniać bezpieczeństwo i komfort. Jak takie znaleźć? Przede wszystkim szukaj w sklepach biegowych lub w sklepach sportowych na dziale biegowym. Uniwersalne buty sportowe raczej się nie sprawdzą, ponieważ nie mają odpowiedniej amortyzacji i nie są prawidłowo wyprofilowane. Przy wyborze zwróć uwagę na takie aspekty jak:


Proflexin

Polecany osobom pragnącym utrzymać prawidłową kondycję układu kostno-chrzęstnego, narażonym na przeciążenia stawów.

Suplement diety
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
reklama

Typ stopy 

W środowisku biegowym często używa się określeń takich jak stopa neutralna, nadmiernie pronująca oraz supinująca. Dla osób początkujących prawdopodobnie brzmią one jak czarna magia, ale warto poznać jej tajniki, bo jest to najważniejsza kwestia przy wyborze butów. 

Określenia te odnoszą się do sposobu przetaczania stopy podczas biegu. Nadmierna pronacja to rotacja stopy do wewnątrz, a supinacja – na zewnątrz. W pierwszym przypadku but powinien zapewniać dużą stabilność oraz większe wsparcie w przyśrodkowej części podeszwy. Dla stopy supinującej i neutralnej przeznaczone jest to samo obuwie, choć w przypadku supinacji warto zadbać o dodatkową amortyzację. 

Nie wiesz, jaki masz typ stopy? To kolejny powód, aby odwiedzić profesjonalny sklep biegowy. 

buty do biegania

Rodzaj podłoża

Zastanów się, gdzie najczęściej będziesz biegać. Do treningu na asfalcie, chodniku czy betonowej ścieżce przeznaczone są buty z dużą amortyzacją i płaską podeszwą. Jeśli swoje treningi zamierzasz wykonywać w lesie lub na nieutwardzonych drogach polnych, wybierz buty z większą stabilizacją i agresywniejszym bieżnikiem – zapewnią Ci one lepszą przyczepność.  

Masa ciała 

Tutaj zasada jest bardzo prosta – im większa masa ciała, tym większą amortyzację powinny zapewniać buty


Artrozin

Suplement diety wspierający prawidłowe funkcjonowanie układu kostno-stawowego.

Suplement diety
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
reklama

Rozmiar

W trakcie treningu stopa przesuwa się do przodu, wydłuża przy kontakcie z podłożem, a także puchnie i nieco powiększa. To naturalna reakcja na wysiłek i trzeba się na nią przygotować. Dlatego biegowe obuwie powinno być nieco większe od butów noszonych na co dzień. Pamiętaj, aby do mierzenia włożyć skarpetki, w których zamierzasz trenować. 

Wygoda

Buty biegowe mogą być idealnie dopasowane do Twojego typu i rozmiaru stopy oraz masy ciała, a jednak powodować dyskomfort. To zupełnie normalne – każdy organizm inaczej reaguje na bodźce z zewnątrz. Dlatego tak ważne jest to, aby przed zakupem przymierzyć obuwie, przejść się w nim po sklepie i sprawdzić, czy jest wygodne.    

Gdzie kupić i ile kosztują dobre buty do biegania?

Internet pozwala nam robić zakupy bez wychodzenia z łóżka, jednak w przypadku butów biegowych lepiej nie korzystać z tej kuszącej opcji. W sklepie stacjonarnym przymierzysz obuwie i sprawdzisz, czy na pewno jest dla Ciebie wygodne – inaczej mówiąc, nie kupisz kota w worku. Na miejscu możesz też poprosić o pomoc obsługę sklepu, która na podstawie wywiadu i analizy Twojego kroku biegowego wybierze dla Ciebie idealne buty.Na jakie koszty trzeba się nastawić? Ceny dobrego obuwia biegowego dla początkujących zaczynają się od 200 zł. Oczywiście na sklepowych półkach znajdziemy też o wiele droższe produkty, np. takie za 500, a nawet 1000 zł, jednak na początku nie ma potrzeby, aby tyle inwestować.